Kahvenin Tarihi
Kahvenin Tarihi
02 Temmuz 2018

Kahvenin Tarihi

Kokusuyla herkesi baştan çıkaran, aromatik lezzetlerle farklı damak tatlarına uygun olarak formüle edilen kahve, petrolden sonra en çok talep gören maddedir.

İlk olarak Habeşistan’dan Arabistan’a ihraç edilen kahvenin tarihi ve keşfi hakkında birçok rivayet vardır. M.Ö. 850 yılında Etiyopya’da çobanlık yapan bir genç, keçilerinin bazı yemişleri yediklerinde çok daha hareketli ve canlı olduklarını farketmiş.

Bunun üzerine keşişlere durumu bildirerek yemişi denemelerini sağlamıştır. Keşişler yemişi yemesine rağmen tadın acı olduğunu fark etmişler, bunun üzerine ateşe atarak aromatik bir tada ulaştığını fark etmişlerdir. Bu yemişten içecek yapmaya karar veren keşişlerin ilk kahve pişirmeyi denedikleri ifade edilir. Bu içecek hem ayık kalmalarına neden olur hem de hoş kokusuyla tanrının bir lütfu olarak görülür. Kahvenin tarihi aslında yeni coğrafyaların keşfedilmesiyle farklılık gösterilmiştir.

Ülkeler arasındaki ziyaretler ve sunulan hediyeler olarak tercih edilen çuvalların ve sandıkların içinden kahveler, hikayeler anlatılsa da Avrupa kültüründe yaygınlaşmıştır. Amerika’da geçtiğimiz yüzyıldan itibaren milli içecek olarak tercih edilmiştir.

Kahvenin Keşfi

Kahve içme kültürü Millan Önce ortaya çıksa da kitleler tarafından keşfedilmesi 11.yüzyıla kadar gider. Etiyopya’dan Arabistan’a ihraç edilen kahve Arapların şarap içemediği için tercih ettiği alternatif içeceklerden olmuştur.

Mısır’dan Osmanlı’ya uzanırken 1615 yılında Venedik’e ulaşan kahve, Avrupa’nın keşfetmesiyle daha farklı bir kültür haline geldi. Daha sonra tüm dünyada yaygın geldi ve İngiliz ve Polonyalıların kolonileriyle ticaretini yaptığı bu yemiş, 20.yüzyıla gelindiğinde Brezilya’nın en büyük üretici haline geldiği bir orana ulaştı.

Evde kahve kavurmak yerine hazır ürünlerin tercih edilmesi, 1901 yılında Japon Sartori Kato’nun ilk çözünen kahveyi icat etmesi instant kahve kültürünü de ortaya çıkardı.

Günümüzde Kahve

Kahve kullanımı günümüzde yıllık 130 milyonlara ulaşmaktadır. Her ülkede kahvenin sabahları tüketilmesi ve öğleden sonraları bu kültürün devam etmesi ve sosyalleşme aracı olarak kullanılması kahve tüketiminin artmasına yol açmıştır.

Almanya’da ikinci dünya savaşı sonrası kahve içmek alım gücünün var olduğunu anlattığı için mucizevi bir gösterge haline gelmiştir. Şimdilerde ise metropol insanının kendine gelmesinin ilk yolu olan kahveler, her sosyal görüşmenin vazgeçilmez birer parçası haline gelmiştir.

Kahve Nerede Yetişiyor?

Kahve, Rubiaceae familyasının Coffea isimli cinsinde yetişen bir yemiştir. Dikilmesinden 3 yıl sonra meyve vermeye başlayan bu ağaç, defneye benzerlik gösterir. Beyaz çiçekleri olan kahve ağacı, kiraz benzeri kırmızı meyveler verir. Bu meyvenin içindeki çekirdekler kahvedir.

Kahve ağacının bakımı özen ister. Bu yüzden ilgilenilmediği takdirde 2 hafta içinde çürümeye başlayacaktır. Günümüzde Brezilya, Vietnam ve Kolombiya kahve üretimi konusunda liderdir. Amerika’da kahve ulusal içecek olarak ilan edilmiştir.

Kahve Çeşitleri

Birçok farklı isimde kahve çeşitleri vardır. Bunların aromatik olanlarından sütlü olanlarına kadar birçok farklı çeşidi vardır. Americano, Macchiato ya da Espresso gibi Türk kahvesi de bir kahve çeşidi olarak bilinir. (Kahve çeşitlerine bir yazımızda detaylı olarak değineceğiz) Güney Doğu Anadolu bölgesinde Mirra adı verilen birçok farklı kahve çeşidi vardır. Ülkemizde Mersin ve Anamur’da kahve ağacı yetiştirilmektedir.

Nescafe

İlk piyasaya sürülen kahve olan Nescafe Nestle’nin bir ürünüdür. 1938 yılında ilk suda çözünen kahve üretimini yapan ve bunu halka sunan Nescafe isminin bugün birçok kişinin kahveden bahsederken kullanmasını buradan anlayabilirsiniz.

Eskiden Almanya’dan gurbetçilerin bavullarında gelen ve o meşhur Almanya’daki akrabanın dört gözle beklenmesine neden olan kahve günümüzde her yerde kolay erişebilir hale gelmiştir. Tek içimlik, şekerli ve süt tozu içerikli olanlar ya da farklı aromaları olan kahveler üretilmeye başladı. Bu süreçte tercih edilen birçok kahve çeşidinin günümüzde farklı markalarda kapsül kahveler ya da çekilmiş kahveler şeklinde olması dikkat çekti.

Çekirdek ve Çekilmiş Kahve

Çekirdek kahvelerin kavrulmasıyla o enfes koku dikkat çeker. İnsanlar kahveleri çekerek Türk kahvesi, espresso ya da filtre kahve gibi şekillerde sunmaya başlamıştır. Kişisel beğeniye göre süt ya da suyla yapılan kahveler, lezzetli öğle molaları ya da sabahlar için tercih edilen en temel içecekler haline gelmiştir. Kahve kültürü her ülkede ismi değişse de sohbetin ve dostluğun pekişmesine araç olarak, 40 yıllık hatrı olan bir ikram olarak bilinir.

Popüler Ürünler

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.