Sıralama seçin
Görünüm:
1 2
Toplam 31 ürün görüntüleniyor.
1 2

Dondurma Sosu

Sıcak yaz günlerinde bunaldığımız zaman yardımımıza koşan bir tatlı Dondurma. Çocukluğumuzdan beri serinlememize yardımcı olan Dondurmanın vücuda birçok katkısı bulunmaktadır.

Dondurma ilk ne zaman ortaya çıkmıştır?

Yaz mevsiminin vazgeçilmezi olan Dondurma ilk olarak Roma İmparatoru Neron tarafından, o dönemde yapılan gladyatör dövüşlerini seyrederken kendisine sunulan lezzetli yiyecek ve içecekleri veren çeşnici başlarını ödüllendirmekteymiş. Çeşnici başlarından biri günün birinde bir dağın zirvesinden topladığı karları toplayarak üzerine bal ve çeşitli meyve parçaları döküp Neron’a sunmuş. İmparator Neron bu yiyeceği çok sevmiş. Ertesi gün de köle ordusunu kar toplamaya göndermiş. Karın üzerine bal ve ezilmiş meyve döktürerek, tarihin ilk Dondurmasını hazırlatmış.

Dondurmanın ilk izlerine Roma döneminde görüyoruz diyebiliriz. Ardından 13. Yüzyılına gelindiğinde  Marco Polo Çinlilerin buz ve süt karışımını öğrenerek bu metodu Avrupa’ya götürmüştür. Zaman içinde buzlu tarifler ortaya çıkmış Fransız ve İtalyan restoranlarında çok ünlenmiştir. Değişik maddelerle hazırlanan Dondurmanın İtalyanlara özel ‘Semi-Freddo’ adında bir çeşidi vardır. Dondurma yapılırken karışım dondurulmadan önce içine kremalı bir bisküvi katılarak bu ünlü Dondurma hazırlanır.

1900 yıllarına gelindiğinde sonra soğutucu makinelerin geliştirilmesiyle Dondurma daha da yaygınlaşmıştır. Dondurmaya çıtır çıtır lezzet katan külah da ilk kez 1904’te Missouri Louis’de düzenlenen Dünya Fuarı’nda ortaya çıkmıştır.

Dondurmanın faydaları nelerdir?

Dondurmanın doktorlar tarafından onaylanan birçok yararı bulunmaktadır. Bu yararları söyle sıralayabiliriz.

Dondurma enerji verici bir yiyecektir.

Genel itibariyle Dondurma enerji verici bir yiyecektir. Bunu rakama dökecek olursak eğer Dondurmanın buçuk su bardağı porsiyonunda yaklaşık 15 gram karbonhidrat bulunur. Bir porsiyon da enerji yoğun gıdalar vardır. Yaklaşık olarak 7 gram protein ve 2 gram yağ içerir. Vanilyalı Dondurmanın bir buçuk su bardağındaki enerji 137 kilokaloridir. Tam yağlı süt ile yapılmış ise, bir buçuk fincanda yaklaşık iki katı bulunur. Dondurma düzenli tüketilirse kilo yapar ama bunun dışında enerji sağlar.

Dondurma vitamin ve mineral bakımından zengin bir kaynaktır.

Karbonhidrat ve protin oranlarına baktığımızda bile bu kadar değerli oranlara sahip olan Dondurmanın vitamin ve mineral bakımından zengin olması olası bir durumdu. Yine bu maddeyi rakama dökecek olursak eğer bir buçuk fincan Dondurma yetişkinlerin yaklaşık yüzde 10 mineral ihtiyacını karşılamaktadır. Aynı zamanda beslenme bazında bakıldığında beslenmeye yardımcı bi yiyecek olduğunu söyleyebilirizRDA ile birlikte, kalsiyum ve fosfor açısından zengindir. Dondurma bir çok vitamin A,D, C ve E de dahil olmak üzere vitaminlerin yanı sıra thiamin, niasin, riboflavin, folik asit ve vitamin B-6 ve B-12 içerir. Dondurma ayrıca birçok önemli mineraller bakımından iyi bir kaynaktır.. Aynı zamanda, K vitaminini küçük miktarda barındırır. Bu vitamin önemli bir kan pıhtılaşma faktörüdür.

Dondurma Sosu nedir?

Dondurma Sosu son zamanlarda, ortaya çıkmış olan bir sos çeşididir. Farklı aromalar ile Dondurmaya bambaşka bir hava ve tat katmak Dondurma Sosu ile mevcut. Kişinin damak tadına uygun olarak birçok Dondurma Sosu bulunmaktadır. Vanilyalı Dondurma Sosu, çikolatalı Dondurma Sosu, karamelli Dondurma Sosu ve daha envai çeşit Dondurma Sosu bulunmaktadır. Kişinin isteğine göre seçecek olduğu Dondurma Sosu ile Dondurmanıza bambaşka tatlar da ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda Dondurma Sosunun dozunu ayarlamak yine kişinin isteğine bağlı olarak değişebilmektedir. İster yoğun kıvamlı bir çikolatalı Dondurma Sosu ister hafif kıvamlı çikolatalı Dondurma Sosu tüm bu kavramlar sadece sizin isteğinize bağlıdır.

 

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.