Sırala
Görünüm:
1 2
Toplam 27 ürün görüntüleniyor.
1 2

Pitcher

Uykusuz gecelerin ve uzun çalışma saatlerinin dostu, uykunun düşmanı, dost meclislerindeki koyu muhabbetin vazgeçilmezidir, kahve. Ülkemiz ve dünya çapında bir kahve kültürü var ve bu kahve kültürü uzun yıllara dayanmakta. Geçmişten günümüze değişmeyen değerlerden biridir kahve çekirdeği. Kahve çekirdeğinin serüvenine en büyük katkıyı şüphesiz ki kahve demleme teknikleri de yardımcı oldu diyebiliriz. Son yıllarda cafe kültürünün artması ve faydaları sebebi ile sık tercih edilen kahve türlerinden biri de filtre kahveler. Filtre kahveler, filtre kağıtları sebebi yağ oranının azaltılmasından kaynaklı ve yumuşak içimi sebebi ile sık tercih edilen kahve çeşitlerinden biri. Ülkemizde yeni yeni patlat veren bir içecek türü olsa da filtre kahveler dünya kültüründe oldukça önemli bir yere sahiptir. Üstelik kahvelerin süt ile olan lezzetli yolculuğu sayesinde birçok kahve türü de oldukça benimsendi. Sütün kahve ile  olan bu lezzetli yolculuğundan ortaya çıkan süt köpürtme tekniği sebebi ile Pitcher adı verilen süt potları ortaya çıktı.

Kahvenin serüvenine yeni bir arkadaş: Süt

Kahvenin öyküsünün zamanla değişime uğradığı olmuştur, tabii ki. Ülkemize baktığımızda bunu net olarak görebiliyoruz. Bir cafeye gittiğinizde önünüze koyulan menüden anlayabilirsiniz. Türk kahvesinin envai çeşidi görürken, aynı zamanda yeni yeni oluşmakta olan filtre kahve kültürünü gözlemleyebilirsiniz. Üstelik kahvenin bu değişim serüvenine bir arkadaş daha eklendi zamanla. Bu arkadaş ise, süt. Kahveyi yumuşatırken aynı zamanda damakta hoş bir tat bırakan süt ile birçok kahve çeşidi çıktı. Bu kahve çeşitlerine cappuccino, espressoyu ekleyebiliriz. Kahve severler bu tatları benimsedikçe, bir cafeye gidip içtikleri barista elinden çıkma kahveleri her daim yanında istedi. Uykusuz çalışma saatlerinde, bir cappuccino arası vermek istediler. Bu sebeple piyasa birçok kahve ekipmanı çıktı. Bu ekipmanlardan biri amacı sütü köpürtüp kremamsı bir kıvama getirmek için tasarlanan Pitcher.

Süt ile kahvenin benzersiz yolculuğu ve mochalar

Mocha, diğer bir adı ile Caffe Mocha sütle çikolatının benzersiz uyumundan ortaya çıkan espresso bazlı bir içecek türü. Mochanın yapım aşamalarında çikolata olarak çikolatanın farklı vasyasyonları kullanılır. Bu varvasyonlara çikolatalı şurup, çikolata tozu veya çikolata sosu örnek gösterilebilir. Kişinin tercihlerine mochada kullanılacak olan çikolata türü farklı olarak seçilebilir.

Mocha espresso bazlı bir içecek olduğu için ilk yapılması gereken espresso kahvenin yapımıdır. Taze çekilmiş bir kahveye bu genellikle 14 ila 18 gr arasında tercih edilmektedir, barista ekipmanı olan tamper aracılığı ile düzleştirilip preslendikten sonra espresso makinesine yerleştirilir. Hazır hale getirilmiş olan espessonun içine bahsetmiş olduğumuz çikolata varyasyonlarından biri eklenir. Bunu rakama dökecek olursak eğer çikolota tozu tercih edenlerin 300 ml boyutunda ki bir bardağa 24gr çikolata tozu eklemesi güzel bir kıvam ve tat ortaya çıkaracaktır. Ardından mochanın yapımında ki en önemli aşama olan buhar yöntemi ile süt süt potu adı verilen Pitcher ile ısıtılmaktadır. Isıtılan süt krema haline getirilir. Ardından hazırlanmış olan kremamsı yapıdaki süt çikolatalı espressonun üzerine eklenir. Bu güzel işlemlerden sonra yoğun çikolota hazzını süt kreması ile daha da güzel hissedeceksiniz.

Yaptığınız mochadan aldığınız her yudumda aynı hazzı yaşamak istiyorsanız, kahvenizin taze öğütülmüş olması birinci şarttı. Mocha espresso bazlı bir içecek olduğu için espresso yapımına ne denli özen gösterilirse alınan her yudumda daha yoğun bir tat yaşanacaktır. Bir diğer püf nokta da pitcher ile hazırlanan süt kremasıdır. Mocha sütün ve çikolatanın hissedildiği bir içecek türü olduğu için bu noktaya dikkat edilmesi, içilen her yudumda daha yoğun bir tat hissedilmesini sağlayacaktır.

 

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.