Sırala
Görünüm:
1 2 3 ... 6 ... 13 ... 27
Toplam 425 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 ... 6 ... 13 ... 27

Kahve Ekipmanları

Üçüncü nesil kahve akımı ile birlikte kahve bambaşka bir öneme sahip oldu. Adeta kutsala döndü  diyebiliriz. Kahvenin üretildiği çiftlikten tutun da kahve yapımına kadar titizlikle yapılması gereken bir içecek türüne döndü kahve. Adeta bir şaraba yüklenen anlam gibi değerli bir hale geldi diyebiliriz. Hal böyle olunca kahve Ekipmanlarına verilen önem de hat safhaya çıktı.

Filtre kahve kağıtları nedir?

Filtre, tahmin edeceğiniz üzere kahve yapımında süzme görevini yerine getirmektedir. Filtre kahve kağıdının, kahve içinde olan diterpen parçalarını süzmesi ile kahve oluşmaktadır. Bu filtre kahve kağıtlarının çeşitleri ile kahvenin sertlik derecesi ayarlanmaktadır. Filtre kağıtları kalın ve ince filtre olarak ikiye ayrılır.

Kalın filtre kahve kağıtları, ince öğütülmüş kahvenin daha çok süzülmesini sağlamaktadır. Kalın filtre ile kahve tadının daha yoğun alınmasına olanak sağlıyor. İnce filtre kahve kağıtları ise kalın filtre kağıtlarına göre daha az süzme işlemi gerçekleştiriyor. İnce filtre ile daha hafif bir kahve tadı elde ediliyor. Kahvenin sertlik derecesini ayarlayan, bu iki unsurdur.

Ayrıca filtre kahvelerde, çeşitli filtreler kullanılmaktadır. Bunlara kâğıt, bez, altın, çelik gibi filtreler örnek verilebilir. Kâğıt filtreler, tek kullanımlık oldukları için en kısa kullanım ömrü olan filtrelerdir. Bez filtreler veya altın, çelik filtrelerin kullanım ömrü 2-4 ay arasındadır ancak her kullanımdan sonra yıkamak gerektiği de unutulmamalıdır.

Kahve öğütücüleri nedir?

Her kahvenin yapımında esas olan iki kural bulunmaktadır. Güzel bir kahve için bu iki kural olmazsa olmaz bir konudur. Bu iki kuraldan birincisi kullanılacak olunan kahvelerin kesinlikle taze olması, diğer bir kural da kahvenin iyi öğütülmüş olmasıdır. Kahve öğütücüleri, bu kuraldan ikincisin yerine getirmektedir. Kahve öğütücüleri kullanarak ince ince öğüttüğünüz kahvenin tadı normal kahvelere göre daha lezzetli olacaktır, adeta ilk yudumdan itibaren kahvenin kokusu ve tadı ruhunuzu saracaktır. Bu sebeple birçok kahve tiryakisi hangi kahve olursa olsun kendi kahvelerini, kahve öğütücüleri aracılığı ile kendileri öğütürler. Kahve öğütücüleri ile öğütülen kahvenin incelik derecesini belirlemek kullanıcının elindedir bu sayede kahve tiryakisi istediği oranda öğüttüğü kahve çekirdeği ile istediği kıvamda kahve çeşitleri yapabilir.

Kahve öğütücüleri, tasarımında buram buram eski zaman kokan bizi adeta kahve kokusu ile başka diyarlara götüren bir öğütücü türüdür. İçine kahve çekirdeklerinin konulması ve kol gücü ile çevrilmesi sonucunda ince ince öğütülmüş bir kahve imkanı sunmaktadır.

Barista Ekipmanları nedir?

Barista bilindiği üzere kahve yapan kişiye denilmektedir. Kahveyi güzel yapabilmek için de bazı Ekipmanlar kullanılmaktadır. Bu Ekipmanlar profesyonel kahve için vazgeçilmez olsa da Baristaların yanında kahve tiryakileri de bu Ekipmanları kolaylıkla kullanabilir.

 

 

Tamper nedir?

Tamper, öğütülmüş kahvenin içerisinde eşit bir basınç ile ve düzgün yüzeyli olarak sıkıştırılması için kullanılan bir kahve ekipmanıdır.

Filtre kahvelerde bilindiği üzere kahve öğütülmesi önemli bir yer teşkil etmektedir. Tamper ince ince öğütülmüş olan kahvenin portafiltre içine eşit düzeyde basınç ve düzgün yüzey şeklinde sıkıştırılmasında kullanılan bir kahve ekipmanıdır. İnce öğütülmüş kahvenin sıkıştırılmasını sağlayan ekipmandır.

Sıkıştırma işlemini gerçekleştirdiği için Tamper’da kullanılan malzemelerin genel niteliği ağır malzemedir. Motta Tamper’ın alt taban yüzeyleri paslanmaz çelikten üretilmiştir. Elinizle tutacak olduğunuz kısım, kullanıcının ergonomik durumu göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Tamper’da kullanılan malzemenin ağır olması sebebi ile sap kısmında daha hafif malzemeler kullanılmıştır.

Genellikle Tamper alt taban yüzeylerinde belirli bir standart bulunmaktadır. Tamper’da bu standarda uygun olarak 58 mm ’ dir . Tamper’da sunulmuş olan bu taban, ince öğütülmüş kahvenin sıkıştırılmasında ideal bir kullanım sağlamaktadır.

Tamper çeşit bakımından oldukça fazladır. Kişinin istediği çeşitte Tamperı bulması mümkün. Her zamanda yanında taşımak isteyenler kolay kullanım ve taşınabilir olmasından dolayı alüminyumdan üretilmiş Tamper tercih edebilir. Yapısında alüminyum kullanılmış olan Tamper alüminyum elementinden dolayı diğer Tamper çeşitlerine göre daha hafif bir kullanıma sahiptir. Tek parçalı alüminyumdan mamul edilmesi sebebi ile yarım kilo civarında bir ağırlığı bulunmaktadır. Ancak oldukça sağlam bir tasarıma sahiptir.

 

https://www.kahveciniz.com/kahve-ekipmanlari

https://www.kahveciniz.com/kahve-ekipmanlari

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.