Sırala
Görünüm:
1 2 3
Toplam 35 ürün görüntüleniyor.
1 2 3

Filtre Kahve Kâğıdı

Kahve sevdalıları mutlaka filtre kahve kâğıdının ne olduğunu bilmekte hatta birçoğu kullanmaktadır. Fakat kahve tüketmeye yeni başlayanlar için belirtmeliyiz ki filtre kahve kâğıdı lezzetli kahveler elde edebilmeniz için son derece önemli bir aparattır. Bu aparat neden kullanılır ve kahvenin tadı ve lezzeti üzerinde ne gibi değişiklik sağlar? Filtrenin ana amacı kahveyi demlemektir. Kahve içerisinde yer alan parçacıkları ayırarak içilebilir homojen bir karışım elde etmeyi sağlar. Farklı kahve makinelerine göre farklı filtre kahve kâğıtları kullanılmaktadır. İnce ve kalın olmak üzere 2 çeşit kâğıt filtre bulunmaktadır. Filtrelerin dokuları kahvenin sertliğini ayarlamak için önemlidir. Filtreler kâğıt başta olmak üzere kumaş, altın ve paslanmaz çelik gibi farklı maddelerden üretilebilmektedir. Üretildiği maddeye göre filtreler tek kullanımlık, 2-3 ay kullanımlık ya da ömürlük olabilmektedir. Kâğıt filtreler tek kullanımlık ve ince yapılı oldukları için hem farklı demlemelerde lezzetin birbirine karışmasını önler, hem de ince dokuları sayesinde iyi bir filtreleme işlemi gerçekleştirirler.

Filtre kahve dünya üzerinde en fazla tüketilen kahve çeşitlerinden birisidir. Lezzeti tartışılmaz olsa da filtre kahve tüketiminin en büyük nedenlerinden biri pratik aparatlar sayesinde kolay hazırlanabilir oluşudur. Bunun yanı sıra filtre kahvenin faydaları oldukça fazladır.  Bu faydaları yağ yakması, metabolizmayı hızlandırması, doğal olması, enerji vermesi,  uyku açması, idrar söktürücü olması, antioksidan olması, kalp rahatsızlığı ve Alzheimer önlenmesi şeklinde sıralayabiliriz. Toz kahveler birçok kimyasal işlemden geçirilirken, filtre kahvelerde ağaçtan toplanıp, kavrulup, öğütülerek hazırlanan kahveler kullanılmaktadır. Bu nedenle son derece doğal ve sağlıklı, kahve bitkisinin insan vücudu için sağlayabileceği tüm yararları içinde barındıran bir kahve suyu hazırlamak mümkün olacaktır.

Filtre Kahve Kâğıdı Nasıl Kullanılır?

 Filtre kahve kâğıdı tek kullanımlıktır. Çünkü kâğıt sıcak suya maruz kaldığında muhtemelen yırtılacaktır. Sağlamlığını korusa bile ikinci kullanımda vereceği tat kahvenin lezzetini bozacaktır. Kâğıt filtre bazı makinelere uygun olduğu gibi genellikle ev tipi kullanıma da uygundur ve kullanımı son derece basittir. Ana mantık olarak kahvenin sıcak su ile buluşturulması esnasında kâğıt filtre ile süzme işlemi yapılarak kahve parçalarının kahve suyuna geçmesi engellenir. Böylelikle içime hazır olan kahvedeki tortu miktarı azaltılmış ve içim kolaylaştırılmış olur. Lezzetli bir kahve için kâğıt seçimi son derece önemlidir. Kullanılan suyun sertliği ve kahve çekirdeğinin öğütülme derecesi yapacağınız kâğıt seçimini etkileyecektir. Makine kullanmaksızın sadece filtre ile demleme yapacaksınız, filtre kağıdını yerleştireceğiniz basit bir düzenek edinmeniz, filtreye uygun olarak çekilmiş kahveyi filtrenin içerisine koymanız, üzerine yavaş bir şekilde ve aralarda mola vererek kaynar suyu dökmeniz içime hazır lezzetli bir kahve elde etmemiz için yeterli olacaktır.

Kahve filtresi filtre kahve yapımında kullanılan malzemelerin en önemlisidir. Demleme şekline yani makine ya da elle demleme yapılmasına bakılarak uygun filtre seçiminin gerekliliği kadar, kahvenin tat ve lezzetini de etkilediği için filtre seçimi son derece dikkatli davranılması gereken bir konudur. Kâğıt filtre seçilirken filtrenin özelliklerinin markalara ve modellere göre değişebileceği bilinmeli ve ambalaj üzerindeki notlar dikkatlice okunmalıdır. Kâğıt filtrelerde kalite son derece önemlidir. Çünkü bir kâğıt filtre için yaşanabilecek en büyük aksilik kâğıdın demleme aşamasında yırtılması olacaktır. Sağlık ve lezzet açısından ise beyazlatılmış kâğıtlar kimyasal içerdikleri için tercih edilmemelidir. Filtre seçenekleri arasında tek kullanımlık olduğu için en sağlıklı filtre, kâğıt filtredir. Hem ekonomik hem de pratik olan bu filtre birçok kahve sever tarafından tercih edilmektedir. Kâğıt filtreler içilecek kahve suyunun içine yağ ve mikro kahve parçacıklarının kaçmasını engellediği için daha yumuşak içimli kahveler hazırlamaya imkân tanır. Kahve filtre fiyatları tercih edilen filtre çeşidine göre, kâğıt kahve filtre fiyatları ise marka ve kâğıt kalitesine göre farklılık gösterebilmektedir. Fakat kâğıt filtre fiyatları diğer filtrelere göre çok daha uygun olmaktadır.

Filtre Kahve Kâğıdı Kullanarak Kahve Nasıl Hazırlanır?

Filtre kahve kâğıdı kullanarak kahve hazırlamak iki yolla mümkündür. Bu yollardan biri makine ile demleme bir diğeri ise elle demlemedir. Makine ile demleme dediğimiz yöntemde kahve makineleri kullanılmakta ve bu makinelere filtre olarak kâğıt filtre yerleştirilmektedir. Diğer yöntem ise daha basit bir düzenek içerisine yerleştirilen filtreye el ile kahve konulması ve el ile su dökülmesi şeklinde yapılan denemedir. Filtre kahve dediğimiz kahve çeşidinin diğer kahvelerden en büyük farkı su ile buluşan kahve çekirdeklerinin bir filtreden süzülerek taneli ve posalı kısmından ayrıştırılmasıdır. Bu sayede filtre kahveler diğer kahvelerden daha berrak ve daha akışkan bir kıvamda içime sunulur. Filtre kahve kâğıdı kullanılarak hazırlanan kahveler daha berrak olmanın yanı sıra hafif aromalıdır. Kâğıt filtreler tek kullanımlık olduğu için temizlik derdi yoktur. Filtre kâğıdı ile kahve hazırlamak suyu ve kahve çekirdeğini buluşturarak filtreden geçirmek şeklinde tek adımda gerçekleştirebildiği için demleme süresi de oldukça kısadır. Pratik bir yöntemdir.

Filtre kahve kâğıdı kullanarak demeyeceğiniz kahvelerin daha lezzetli olması için uygulanabilecek birtakım püf noktaları mevcuttur. Bu püf noktalarını şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Filtre içerisine konulan kahvenin tamamını ıslatacak kadar suyu kahvenin üzerine dökerek 30 saniye kadar beklemek ve sonrasında kalan kaynar suyu ağrır ağır 5 saniye döküp 45 saniye bekleme şeklinde rutin hareketlerle demleme gerçekleştirilir ise, ön demleme de yapılmış olduğundan aroması yüksek, lezzetli bir kahve meydana getirmek mümkün olabilmektedir.
  • Kahveyi filtreye koyduktan sonra kaynamış suyu hemen dökmek yerine suyu önceden kaynatarak en az 30 saniye kadar bekletmiş olmanız, kahveyi yakmamanız açısından önemlidir. Filtre kahve için ideal su sıcaklığı 90-95 derece arasındadır. Kaynar suyu ani bir şekilde kahvenin üzerine dökerseniz kahve yanar ve kahvenizin tadı acı ve yanık olur.
  • Demlenecek kahvenin taze olması da lezzeti etkileyen en büyük unsurlardandır. Bu nedenle kahve saklanırken asla hava almamalıdır. Nemli ve sıcak bir ortamda bulunmamalıdır. Buzdolabında saklanmalıdır. Kahvenin tazeliğini uzun süre koruyabilmesi için çekirdek halinde bulundurulması ve demlemeden önce öğütülmesi önerilmektedir.

Filtre Kahve Kâğıdı Ölçüsü Nasıl Seçilir?

Kâğıt filtreler makine ve el ile kullanıma uygun olmalarına rağmen iki kullanım için farklı ölçülerde üretilmektedirler. Bu nedenle filtre kahve kağıdı seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta filtrenin kullanılacağı alan olmalıdır. Makineler daha büyük filtre kağıtları ile çalışırken, elde demleme için daha küçük kâğıtlar tercih edilmelidir. Kağıt filtreler 2 ve 4 numara olmak üzere iki boyda üretilmektedir. 2 numara kâğıt filtre ile 2 fincan, 4 numara kağıt filtre ile genellikle 4 fincan kahve yapılabilmektedir. Bu noktada bilinmesi gereken şey 2 numara filtrenin 2 kere demleme yapacağı değil, 2 fincanlık kahveyi alacak ölçüde olduğudur.  Bazı makinelerde ise 4 numara kâğıt büyük gelirken, 2 numara kağıt küçük gelmektedir. Bu makineler için firmanın özel olarak ürettiği boyutta kağıt bulamıyorsanız 4 numara kağıdı keserek kullanmanız uygun olacaktır.

Filtre kağıtları kahve ve kahve malzemeleri satan online mağazalarda bulunmakta ve birçok modeli olmaktadır. Filtre kahve kağıtları cupcake kağıdı şeklinde, üçgen yani huni şekilde ve yuvarlak pedler şeklinde bulunabilmektedir.

Filtre Kahve Kağıdı

Ülkemizde yaygın hale gelen cafe kültürüyle birlikte içecek skalası da çeşitlilik göstermektedir. Çeşitli Türk kahveleri, dünya kahveleri, Filtre Kahveler, sıcak ve soğuk içecekler olarak birçok içecek çeşidi ortaya çıktı. Yaygın olarak tüketilen kahve çeşidi olarak, Filtre Kahveler ise kişilerin sertlik derecesine göre farklılık göstermekte. Bu sertliği ayarlanabilir hale getiren ise kahvelerin yapımında kullanılan Filtre Kahve kağıtlarıdır. 
Filtre Kahve kağıtları nedir? 
Filtre, tahmin edeceğiniz üzere kahve yapımında süzme görevini yerine getirmektedir. Filtre Kahve kağıdının, kahve içinde olan diterpen parçalarını süzmesi ile kahve oluşmaktadır. Bu Filtre Kahve kağıtlarının çeşitleri ile kahvenin sertlik derecesi ayarlanmaktadır. Filtre kağıtları kalın ve ince filtre olarak ikiye ayrılır. 
Kalın Filtre Kahve kağıtları, ince öğütülmüş kahvenin daha çok süzülmesini sağlamaktadır. Kalın filtre ile kahve tadının daha yoğun alınmasına olanak sağlıyor. İnce Filtre Kahve kağıtları ise kalın filtre kağıtlarına göre daha az süzme işlemi gerçekleştiriyor. İnce filtre ile daha hafif bir kahve tadı elde ediliyor. Kahvenin sertlik derecesini ayarlayan, bu iki unsurdur. 
Ayrıca Filtre Kahvelerde, çeşitli filtreler kullanılmaktadır. Bunlara kâğıt, bez, altın, çelik gibi filtreler örnek verilebilir. Kâğıt filtreler, tek kullanımlık oldukları için en kısa kullanım ömrü olan filtrelerdir. Bez filtreler veya altın, çelik filtrelerin kullanım ömrü 2-4 ay arasındadır ancak her kullanımdan sonra yıkamak gerektiği de unutulmamalıdır. 
Filtre Kahve kâğıdı ile kahve yapımı nasıldır? 
Filtre Kahve, makinenin içine konulan suyun ısıtılarak filtrede bulunan kahveyi damla damla alt hazneye doldurmasıyla oluşmaktadır. Bu damla damla dökülen kahve, filtre yardımı ile süzüldüğü için daha yumuşak ve güzel bir tada sahiptir. Filtre Kahve makinesindeki, filtre kâğıdı ile kahvenin içindeki yağ ve asitler süzüldüğü için kahvenin tadı yumuşak hale gelmektedir. Yapımına gelecek olursak; Filtre Kahve makinesinin üst kısmında bulunan filtre bölümüne kahve eklenir, ardından eklenen kahve kadar, su da haznenin içine konulur. Suyun ısınması ile filtrenin içine koymuş olduğunuz kahve damla damla alt hazneye dolmaktadır. 
Kahve, nasıl demlenir? 
Filtre Kahve kağıtıdından bahsettik, Filtre Kahve demleme metotları da Filtre Kahve kağıtları ile yakından ilgili diyebiliriz. Kahve demlemenin ise aslında tek bir yöntemi yok. Toplamda dört adet kahve demleme yöntemi bulunmaktadır. Gelin, kahvenin tadını daha da güzelleştiren bu demleme yöntemlerini biraz inceleyelim. 
Salma yöntemi ile kahve demleme: Bu yönteme salma veya daldırma yöntemi de denilebilmektedir. Yöntem ise şu şekilde; öğütülmüş olan kahvenizi su ile karıştırıp, belirli bir süre bekleyerek demlenir. Bu yönteme en bilinen örnek ise French Press’tir.
Filtreleme yöntemi ile kahve demleme: Filtre Kahveler ile hayatımıza girmiş olan filtrelerdeki mantık burada da geçerli. Yöntem şu şekilde; sıcak suyu öğütülmüş kahvenizin üzerine dökünüz, posasını filtrede bırakarak, kahve aşağısında bulunan kaba süzün. Bu yönteme örnek ise konik veya kağıt filtre örnek verilebilir.
Basınç Yöntemi ile Kahve Demleme: Bu yöntemin en bilinen ve severek tükettiğimiz örneği espresso. Yöntem ise şu şekilde; sıcak su basınç yardımıyla kuvvetli bir şekilde öğütülmüş kahveden geçirilerek yapılır.
Kaynatma ile Kahve Demleme: Kaynatma yöntemine ise kırk yıl hatır alma niyetiyle içilen Türk kahvesi en güzel örnek diyebiliriz. Yöntem ise şu şekilde; çekilmiş kahve suda kaynatılır ve kaynama noktasının üzerinde su ile temasta kaldığı en eski yöntemdir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.