Sırala
Görünüm:
1 2
Toplam 17 ürün görüntüleniyor.
1 2

Chemex 

Cam ve ahşabın en iyi şekilde uyum sağladığı Chemex Kahve demleme ekipmanları ile en leziz Kahveleri demleyebilirsiniz. Ahşap tutacakları olan bu Kahve ekipmanları genelde kendi Kahvesini kendi demlemek isteyenler için en çok tercih edilen ürünlerdir.Yıllardır çok tercih edilen Kahve demleme makinelerinden biri olan Chemex, en iyi şekilde yararlanabileceğiniz birçok farklı Kahve çeşidini orta sertlikte demlemesiyle bilinir. Kolay bir kullanımı olan ve tasarım açısından başarılı olan bu makine, vazoya benzeyen özelliği ile dikkat çekmektedir.

Farklı Kahve çeşitleri ve türleri için tercih edeceğiniz makineyle taze çekilmiş Kahveleri en leziz şekilde tüketebilirsiniz. Ekipmanlar ve Kahve çeşitleri ile her daim lezzetli Kahveler içebilirsiniz.

Her baristanın bildiği hatta Kahvesini hazırlarken mutlaka yanından ayırmadığı bir ürün Chemex. Eğer bir baristanın Kahve yapışını izliyorsanız, yanında duran ilginç ama aynı zamanda şık bir kum saatini andıran Chemex mutlaka dikkatinizi çekmiştir. Sizi daha fazla meraklandırmadan, dilerseniz bu kum saati görünümlü ürünü biraz inceleyelim.

1943 yılında en iyi tasarım seçildi.

Bahsettiğimiz üzere şık tasarımı sayesinde 1943 yılında en iyi tasarım ödülüne layık görüldü. Chemex Alman Dr. Peter Schlumbohm tarafından 1941 yılında icat edilmiştir. Esasında Dr. Peter Schumbohm  bir kimyagerdi. Chemex tasarım olarak Kahve demleme aparatı olarak görünse de Dr. Schumbohm aynı zamanda şık bir servis aparatı da eklemek istemişti. Bahsettiğimiz üzere kimyager olmasının en büyük artısı olan karışımların içeriği ve etkileşimleri hakkındaki bilgisi sebebi ile çift katmanlı kendine ait aroması bulunmayan Chemex Kahve filtrelerini de tasarladığını belirmemiz gerekiyor. Bu özel aparatın aynı zamanda Illinois Institute of Technology tarafındann modern zamanlarını en iyi 100 tasarımından biri olarak seçildiğini de unutmayalım.

Chemex çeşitleri var mıdır?

Kahvenin lezzetine lezzet katan demleme aparatı Chemex’in toplamda üç adet çeşidi bulunmaktadır. Birinci türü, ülkemizde bulunmayan otomatik Chemex, ikincisi cam tutacaklı Chemex ve üçüncüsü ise şu sıralar en popüler ekipman olan ahşap tutacaklı Chemex’tir.

Chemex’in filtre özellikleri nelerdir?

Filtre, tahmin edeceğiniz üzere Kahve yapımında süzme görevini yerine getirmektedir. Filtre Kahve kağıdının, Kahve içinde olan diterpen parçalarını süzmesi ile Kahve oluşmaktadır. Bu filtre Kahve kağıtlarının çeşitleri ile Kahvenin sertlik derecesi ayarlanmaktadır. Filtre kağıtları kalın ve ince filtre olarak ikiye ayrılır. Kalın filtre Kahve kağıtları, ince öğütülmüş Kahvenin daha çok süzülmesini sağlamaktadır. Kalın filtre ile Kahve tadının daha yoğun alınmasına olanak sağlıyor. İnce filtre Kahve kağıtları ise kalın filtre kağıtlarına göre daha az süzme işlemi gerçekleştiriyor. İnce filtre ile daha hafif bir Kahve tadı elde ediliyor. Kahvenin sertlik derecesini ayarlayan, bu iki unsurdur.  Ayrıca filtre Kahvelerde, çeşitli filtreler kullanılmaktadır. Bunlara kâğıt, bez, altın, çelik gibi filtreler örnek verilebilir. Kâğıt filtreler, tek kullanımlık oldukları için en kısa kullanım ömrü olan filtrelerdir. Bez filtreler veya altın, çelik filtrelerin kullanım ömrü 2-4 ay arasındadır ancak her kullanımdan sonra yıkamak gerektiği de unutulmamalıdır.

Başlangıçta da belirttiğimiz üzere, Chemex markasına ait aynı zamanda Kahve filtresi de bulunmaktadır. Bu filtreleri özellikleri bakımından şu şekilde sıralayabiliriz:

- Önceden katlanmış yuvarlak filtre – beyaz – 3 cup hariç her modele uygun

- Önceden katlanmış kare filtre –beyaz – 3 cup hariç her modele uygun

- Önceden katlanmış kare filtre –saman – 3 cup hariç her modele uygun

- Katlanmamış yuvarlak filtre – beyaz – 3 cup hariç her modele uygun

- Katlanmamış yuvarlak filtre – beyaz – Sadece 3 cup modeline uygun

Filtre Kahve kâğıdı ile Kahve yapımı nasıldır?

Filtre Kahve, makinenin içine konulan suyun ısıtılarak filtrede bulunan Kahveyi damla damla alt hazneye doldurmasıyla oluşmaktadır. Bu damla damla dökülen Kahve, filtre yardımı ile süzüldüğü için daha yumuşak ve güzel bir tada sahiptir. Filtre Kahve makinesindeki, filtre kâğıdı ile Kahvenin içindeki yağ ve asitler süzüldüğü için Kahvenin tadı yumuşak hale gelmektedir. Yapımına gelecek olursak; filtre Kahve makinesinin üst kısmında bulunan filtre bölümüne Kahve eklenir, ardından eklenen Kahve kadar, su da haznenin içine konulur. Suyun ısınması ile filtrenin içine koymuş olduğunuz Kahve damla damla alt hazneye dolmaktadır.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.