Sırala
Görünüm:
1 2 3 4 5 6
Toplam 96 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4 5 6

Filtre Kahve

Ülkemizde yaygın hale gelen cafe kültürüyle birlikte içecek skalası da çeşitlilik göstermektedir. Çeşitli Türk kahveleri, dünya kahveleri, filtre kahve , sıcak ve soğuk içecekler olarak birçok içecek çeşidi ortaya çıktı. Yaygın olarak tüketilen kahve çeşidi olarak, filtre kahveler ise kişilerin sertlik derecesine göre farklılık göstermekte. Filtre kahve öğütülmüş kahvenin sıcak suda demlenmesi ve ardından kahve taneciklerinin süzülmesiyle hazırlanan, en yaygın kahve türüdür.

 Filtre kahve kâğıtları nedir?

Filtre, tahmin edeceğiniz üzere kahve yapımında süzme görevini yerine getirmektedir. Filtre kahve kâğıdının, kahve içinde olan diterpen parçalarını süzmesi ile kahve oluşmaktadır. Bu filtre kahve kâğıtlarının çeşitleri ile kahvenin sertlik derecesi ayarlanmaktadır. Filtre kâğıtları kalın ve ince filtre olarak ikiye ayrılır.

Kalın filtre kahve kâğıtları, ince öğütülmüş kahvenin daha çok süzülmesini sağlamaktadır. Kalın filtre ile kahve tadının daha yoğun alınmasına olanak sağlıyor. İnce filtre kahve kâğıtları ise kalın filtre kâğıtlarına göre daha az süzme işlemi gerçekleştiriyor. İnce filtre ile daha hafif bir kahve tadı elde ediliyor. Kahvenin sertlik derecesini ayarlayan, bu iki unsurdur.

Ayrıca filtre kahvelerde, çeşitli filtreler kullanılmaktadır. Bunlara kâğıt, bez, altın, çelik gibi filtreler örnek verilebilir. Kâğıt filtreler, tek kullanımlık oldukları için en kısa kullanım ömrü olan filtrelerdir. Bez filtreler veya altın, çelik filtrelerin kullanım ömrü 2-4 ay arasındadır ancak her kullanımdan sonra yıkamak gerektiği de unutulmamalıdır.

Filtre kahve yapımı nasıldır?

Filtre kahve , makinenin içine konulan suyun ısıtılarak filtrede bulunan kahveyi damla damla alt hazneye doldurmasıyla oluşmaktadır. Bu damla damla dökülen kahve, filtre yardımı ile süzüldüğü için daha yumuşak ve güzel bir tada sahiptir. Filtre kahve makinesindeki, filtre kâğıdı ile kahvenin içindeki yağ ve asitler süzüldüğü için kahvenin tadı yumuşak hale gelmektedir. Yapımına gelecek olursak; filtre kahve makinesinin üst kısmında bulunan filtre bölümüne kahve eklenir, ardından eklenen kahve kadar, su da haznenin içine konulur. Suyun ısınması ile filtrenin içine koymuş olduğunuz kahve damla damla alt hazneye dolmaktadır. 

Filtre kahve yararları nelerdir?

Filtre kahve içmek karaciğere yararlıdır:  Filtre kahve tüketmek özellikle karaciğerinize faydalıdır. Günde 3 ila 4 filtre kahve içenlerin siroz olma riski %80 azaldığı araştırmalarla ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda filtre kahve içmek karaciğer kanseri riskini %40 kadar azalttığı bilinmektedir.
Filtre kahve, dikkatinizi toplamada yardımcı olur: Bilindiği üzere kafein psiko-aktif bir maddedir. Bu sebeple uyarıcı bir etkisinin olduğunu söylenebilir. Filtre kahve içtikten yaklaşık olarak 45 dakika içinde noradrenalin ve dopamin salgılanma başlar. Bu salgılar sayesinde çevreye olan duyarlılığınız artar.

Filtre kahve içmek metabolizmanızı hızlandırır: Filtre kahve içmek %11 metabolizmanızı hızlandırır. Buradan hareketle filtre kahve içmenin iyi bir yağ yakıcı özelliğinin olduğunu söyleyebiliriz.

Filtre kahve, yüksek besin değeri ve faydalı birçok mineral barındırmaktadır: İçilen kahve ile vücudunuza birçok antioksidan madde almış olursunuz. Bunlardan bazıları b2, b3 ve b5 vitaminleri, manganez, magnezyum ve potasyumdur. Bu yararlı öğelerin vücuda emilimi birçok sebze ve meyveye göre kahvede daha çoktur. Sağlıklı bir hayat için mutlaka filtre kahve içmelisiniz.

Filtre kahve parkinson riskini azaltır: Parkinson hastalığının temel sebeplerinden biri olarak dopamin seviyesinin az olmasından dolayı olduğu bilinmektedir. Bahsettiğimiz üzere filtre kahve içildikten 45 dakika içinde dopamin salgılanmaktadır. Bu sebeple filtre kahve içmek Parkinson hastalığına yakalanma riskini %32 ila %60 oranında azaltmaktadır.
Filtre kahve, depresyon ve mutsuzluğu önler: Çağımızın hastalıklarından biri kesinlikle depresyon. Esasında küçümsenen bir hastalık olsa da depresyon kişinin ruh sağlığını olumsuz etkilerken aynı şekilde kişinin toplum içindeki rolü için de önemli ölçüde zarar vermektedir. Bahsettiğimiz üzere filtre kahve içildikten 45 dakika içinde dopamin salgılanmaktadır. Bu sebeple filtre kahve içmek depresyona yakalanma riski %20 oranında azaltmaktadır ve hatta intihar girişimini %50 oranında önlemektedir. Aynı şekilde filtre kahve içme sonrasında salgılanan hormonlar sayesinde gelen mutluluk ve rahatlık hissi ile filtre kahve stres seviyenizi düşürecektir.

Filtre kahve içmek kalp hastalıklarını önler: Günde 2 ila 3 bardak filtre kahve içmek kalp sağlığına önemli ölçüde yarar sağlamaktadır. İçerdiği zengin mineraller sebebi ve salgıladığı hormonlar sebebi ile filtre kahve içmek 30 dakika yürüyüşe eş değer olarak görülmektedir.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.