Sırala
Görünüm:
1 2
Toplam 26 ürün görüntüleniyor.
1 2

100 Yıldan Fazla Süregelen Bir Kahve Lezzeti: Lavazza

Kahvelerinin tüm dünya tarafından bilindiği ve severek içildiği ülkeler arasında üst sıralarda kendine yer bulan İtalya’nın en köklü kahve firmalarından biri olan Lavazza’nın 100 yıldan fazla geçmişi bulunmaktadır. Kuruluş yılı 1895 ve ilk merkezi Torino şehri olan firma, dört kuşak boyunca aynı ailenin bireyleri ile var olmuştur. İtalya kahve pazarında oldukça büyük bir pay sahibi olan firmanın kahveleri sadece bu ülkede değil, tüm dünyada çok fazla ilgi görmektedir.

Dünden Bugüne Lavazza

İtalya’nın Torino kentinde 1895 yılında Luigi Lavazza tarafından kurulan Lavazza’nın faaliyetleri, ilk etapta sadece Via San Tommaso bölgesinde yer alan küçük bir bakkal aracılığıyla yürütülmekte idi. Luigi Lavazza, araştırmaya, gözlem yapmaya ve yeni şeyler keşfetmeye oldukça meraklıydı. Çeşitli bitkilerin ve özellikle kahvelerin kökeni hakkında birçok araştırma yapmış ve insanların damak zevkine hitap etmeyi amaçlayarak kahveleri harmanlayarak servis etmeyi düşünmüştür. Şimdilerde geniş bir ürün gamı bulunan Lavazza kahvelerinin bu kadar fazla sayıda olabilmesinin en büyük kaynağı Luigi Lavazza’nın yaptığı araştırmalardır.

Kahveler hakkında yeni bilgiler öğrenmek amacıyla farklı ülkelere seyahat eden Luigi Lavazza’nın özellikle Brezilya’ya gerçekleştirdiği bir seyahat, Lavazza için çok önemli bir kilometre taşı olmuştur. Bugün içilen Lavazza kahveleri, dünyanın dört bir yanından gelen kahveleri bir araya getirme fikrinin bir sonucu olmuştur.

Lavazza, Müşteri Algılarını Çok İyi Analiz Etmektedir

Geçen zaman içerisinde birçok krizi ve özellikle İkinci Dünya Savaşı döneminde oldukça büyük sıkıntıları atlatarak ayakta kalmayı başaran Lavazza, ürün gamını sürekli olarak genişletmeyi sürdürmüştür. Bunun yanında, müşterilerin damak zevki kadar, göz zevkine de hitap etmeyi amaçlayan firma, farklı ambalaj modelleri ile kahve satışı yapılan her yerde insanların dikkatini çekmeyi başarmıştır.

Lavazza, Ar-Ge ve Teknolojinin Öneminin Farkındadır

Teknolojinin çok hızlı bir gelişme göstermesine bağlı olarak dünyadaki bütün sektörlerde olduğu gibi kahve sektöründe de zaman içerisinde araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin önemi giderek artmıştır. Sürdürülebilir bir büyüme  ve çağa ayak uydurabilmek için firmalar da bu faaliyetleri bünyesine katmak zorunda kalmıştır. Bu konuda, oldukça vizyon sahibi bir kahve firması olan Lavazza, 1979 yılına gelindiğinde, kahve konusunda araştırma ve geliştirme çalışmaları yürütmek amacıyla bir merkez oluşturmuştur. Bu merkezin yürüttüğü çalışmalar arasında en fazla öne çıkan konular, insanların kahve tüketimi alışkanları, kahve ve kahvenin muadili olan içecekler, bu içeceklerin insan vücuduna etkileri ve onların nasıl daha iyi tanıtılabilir hale getirilmeleri olmuştur.

Lavazza, İtalya’ya Sığmıyor!

1982 yılında Lavazza, İtalya dışındaki ilk şirket merkezini Fransa’nın başkenti Paris’in Vincennes bölgesinde açmıştır. Bununla yetinmeyen ve büyüme hedeflerinden taviz vermeyen şirket, ilk yabancı iştiraki oluştuktan sonra, İngiltere’de İtalyan kahve kültürünü daha iyi tanıtmak ve popüler hale getirmek amacıyla Lavazza Coffees Ltd adlı yeni bir şirket kurulmuştur. Şirketin o dönemki patronu Emilio Lavazza, Avrupa Kavrulmuş Kahve Dernekleri Federasyonu (EUCA) başkanlık görevini yürütmüş ve Lavazza firması için Avrupa artık bir iç pazar sayılmaya başlanmıştır.

Lavazza, Teknoloji ve Kahve Dünyasındaki Gelişmeleri Yakından Takip Etmektedir

1980’li yıllara gelindiğinde dünyada ilk olarak tek kullanımlık kapsüllü kahvelerin kullanıldığı kahve makineleri görünmeye başlanmıştır. Bu alanda da geri kalmayan ve dünyadaki teknolojik gelişmeleri içselleştiren Lavazza, Espresso Point Lavazza sistemi ile otomatik dağıtım sektörünün öncülerinden biri olmayı başarmıştır. Şirket bu yıllarda, ayrıca, Bourbon ve Suerte markalarını da satın alarak büyümeye devam etmiştir. 1992 yılında Lavazza adından oldukça söz ettirecek ve kahve dünyasında ses getirecek bir karışımı piyasaya sürmüştür. Gualtiero Marchesi, o dönemlerde, insanlar tarafından çok sevilmiş ve Lavazza’yı bir dünya markası olarak anılmasını sağlamıştır.

Lavazza Sosyal Sorumluluk Projelerinde de Yer Almaktadır

2004 yılı, Lavazza’nın tüm dünyada insanların gönüllerine taht kurduğu bir yıl olmuştur. Lavazza, kahve üretimi yapan ülkelerdeki insanların yaşam koşullarını iyileştirmek amacıyla, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Giuseppe e Pericles Lavazza Vakfı’nı kurmuştur. Bu vakıf sayesinde şirket, sekiz farklı ülkede 3000 çiftçinin refah seviyesi yüksek bir hayat sürdürmesini sağlamıştır ve bu konudaki çalışmalarını devam ettirmektedir. Bunun yanında, kahve üretim yöntemleri konusunda onlara yeni teknikler öğreterek yaşam standartlarını artırmıştır. Bu vakıf, firmanın sosyal sorumluluk kapsamında yürüttüğü çalışmalardan sadece biridir.

Lavazza, Uzaya Çıkıyor!

Lavazza, 2015 yılında sadece bir dünya markası değil aynı zamanda uzay markası olma yönündeki hedeflerini ispatlayan bir çalışmaya imza atmıştır. Şirket, Argotec ve İtalyan Uzay Ajansı (ASI) ile birlikte uzayda çalışabilen bir kahve makinesi olan ISSpresso’yu geliştirmiştir.

Lavazza Kahve Seçenekleri

Lavazza’nın onlarca çeşit kahvesi, birkaç farklı kategoride incelenebilir. Şirketin çekirdek olarak sattığı kahve çeşitleri olduğu gibi, çok sayıda öğütülmüş kahve türü de firmanın geniş ürün yelpazesinde yer almaktadır. Bunun yanında kahve kapsülleri, tek içimlik kahveler, farklı kahvelerin karışımları ve hızlı kahve seçenekleri de yine Lavazza’nın ürünleri arasındadır. Her kategoride farklı damak zevklerine hitap eden çok sayıda kahve ürünleri bulunmaktadır.

Lavazza’nın Kahve Makineleri de Bulunmaktadır

Lavazza’nın ürün yelpazesinde, İtalyan kahve mutfağının vazgeçilmezlerinden biri olan Espresso’yu hızlı, pratik ve kolay bir şekilde hazırlamaya çalışam kahve makinleri bulunmaktadır. Bu makineler, Espresso kapasiteleri, kullanım kolaylığı, teknik fonksiyonlar, işlevsellik gibi birçok farklı model olarak üretilmektedir. Firmanın kahve makinesi kataloğunda beş farklı model yer alıp her bütçeye ve ihtiayaca uygun çözümler bulunmaktadır. Bunun yanında firmanın süt ve sütlü kahveler hazırlamak için beş ayrı makinesi daha bulunmaktadır. Bir dünya markası olan Lavazza’nın bu ürünlerine sahip olmak isteyen herkes birçok satış kanalından sipariş verebilmektedir.

Lavazza’nın Diğer Ürünleri

Tüm dünyadaki kahve sektörünün adından en fazla söz ettiren firmalarından biri olan Lavazza’nın, ilk kurulduğu yıldan bugüne kadar yakaladığı başarının arkasında yatan en önemli nedenlerden biri de kuşkusuz iyi bir pazarlama yeteneğinin olmasıdır. Bunu her zaman en iyi şekilde kullanana firma, müşterilerine kahvelerin ve kahve makinelerinin dışında kahve ile ilgili ufak ürünler de sunarak tanınan ve bilinen bir marka olmayı başarmıştır. Bunlar arasında, Espresso kupaları ve kaşıkları, fincanlar, kahve kapsülü kutuları, kahvenin yanında ikram edilen ufak atıştırmalıklar, süt köpürtücü vb birçok ürün bulunmaktadır.

Lavazza Eğitim Merkezi

Lavazza’nın günümüzde bu kadar ünlü ve başarılı bir firma olabilmesindeki en büyük etkenler, sürekli gelişime verdiği önem ve geleneksel çizgilerden sıyrılıp çağın gerekliliklerine ayak uydurarak bir dünya markası olma hedefini koymasıdır. Bu gerçekleştirmenin en önemli yolu da kahve konusunda sürekli araştırma yapmak ve geliştirmeler kaydetmekten geçmektedir. Bu nedenle 20 yılı aşkın bir süredir kurduğu eğitim merkezinde sürekli yeni çalışmalar yapmaktadır. Adeta bir kahve okulu olan bu merkezde çok sayıda laboratuvar bulunmakta ve yapılan testler ile yeni kahve türleri elde edilmeye çalışılmaktadır. İyi bir barista olmak isteyenlerin de katıldığı bu merkez, Lavazza’nın kahve sektöründeki en güçlü silahlarından biridir. Burada yapılan çalışmalarda amaç sadece Lavazza’nın büyümesini sağlamak değil, aynı zamanda kahve kültürünü dünyaya tanıtmaktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.