Sırala
Görünüm:
Toplam 1 ürün görüntüleniyor.

Meyveli Bitki Çayları

Soğuk kış günlerinde veya tatlı ihtiyacını karşılamak için çoğu zaman bitki çayı içilir. İçtiğimiz dökme çaylar gibi Meyveli Bitki Çaylarının da birçok yararı bulunmaktadır.

Meyveli Bitki Çayları çeşitleri ve faydaları nelerdir?

Adaçayı:

Ülkemizde en sık tüketilen bitki çaylarından biri adaçayıdır. Küçükken hastalanınca anneniz mutlaka size yapmıştır hatta. Adaçayının ise faydaları saymakla bitmez. En bilinen fayda olarak adaçayı mide ve bağırsak gazlarının giderilmesine yardımcı olur. Boğaz, dişeti ve bademcik iltihaplarının iyileşmesine yardım eder. Vücudunuzu virüs, bakteri ve mantar rahatsızlıklarına karşı korur. İçilen bir bardak adaçayı göğsü yumuşatmaya ve rahat nefes almaya yardımcı olur. Astım hastalığında yaşanan sıkıntıları geçirir. Ter atılmasını sağlar ve idrar söktürür. Sindirim sisteminin daha iyi ve düzenli çalışmasını sağlar. Adaçayı, banyo suyuna katılırsa; gençlik ve zindelik hissi ortaya çıkar. Fakat her şeyin fazlası zarar olduğu için adaçayını günde 3 ila 4 fincandan daha fazla içilmemesi gereklidir.

Kuşburnu çayı:

Kış aylarında sık sık tüketilen bir diğer bitki çayı da kuşburnu. Kuşbunu çayı şeker hastalığına karşı etkilidir. Sindirim sisteminin rahatlamasına, kramp veya adela ağrıları gibi durumlara karşı etkilidir. Ayrıca afrodizyak etkisi bulunmaktadır. Sinir sistemi yatıştırıcı ve anspazmatik etkisi vardır, idrar yolu enfeksiyonunu önler. Yüksek derecede C vitamini içerir bu sebeple vücudun savunma sistemini güçlendirir ve yorgunluk hissiyatını ortadan kaldırır.

Limon çayı:

Limon çayı bilindiği üzere, c vitamini olarak ön plana çıkmaktadır nezleye iyi gelir sinir sistemini yatıştırır. Ayrıca limon çayının içeriğinde A, B, C ve D vitaminleri bulunmaktadır. Limon çayı kalbi ferahlatır ayrıca böbrek tıkanıklıklarını ve bademcik iltihaplarının giderilmesinde yardımcı olur. Limon çayının tansiyonu düşürücü etkisi bilinmektedir.

Melissa çayı:

Melissa çayı, insanı yatıştırma etkisi ile bilinmektedir. Melissa çayı aynı zamanda hafıza zayıflığına iyi gelir. Kalbe kuvvet ve ferahlık verir. Çarpıntı ve sıkıntıyı uzaklaştırıp zihni açar. Akrep sokmalarında yakı yapılırsa faydalıdır. Diş ağrılarını dindirir.

Nane çayı:

Melissa çayı gibi nane çayı da yatıştırıcı etkisi ile bilinmektedir.

Yapraklari çay hâlinde yatıştırıcı, mîdevî, gaz söktürücü, bulantıyı giderici olarak kullanılır. Nâne esansı, çok miktarda zehir etkili olmasına karşılık az miktarı mîde ağrılarına ve bulantılara karşı kullanılabilir. Bakterilere karşı etkilidir. Safra salgısını uyarıcı etkisi vardır. Nane en bilinen gaz söktürücülerden biridir.

Nane – Limon çayı:

Nane çayı bilindiği üzere rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Bu sebeple nane – limon çayının da mide ağırlıklarını geçirmeye, bulantıyı önlemeye yardımcı olur. Ayrıca nanenin yatıştırıcı etkisinen dolayı migren ve uykusuzluğa iyi gelirken, limon çayının C vitamini etkisinden nezleye iyi gelmektedir.

Papatya çayı:

Papatya çayı en çok tercih edilen bitki çaylarından biridir. Papatya çayı idrar söktürü bir etkiye sahiptir ayrıca iştah açıcı ve gaz söktürücü bir etkikiye sahiptir. Ayrıca papatya çayı basura ağrı kesici bir etki ve iyileştirmeye yönelik bir etki yaratır. Ayrıca papatya çayı ile saç boyamada da kullanılmaktadır.  Papatya çayı bakterilere karşı savaşta iyi gelir. Ayrıca papatya çayı, boğaz, solunum yolu, mide ve bağırsak iltihap ve ağrılarını gidermede faydalıdır. Haricen deri ve mukoza iltihaplarında kullanılır. Bebeklerde ve küçük çocuklarda gaz söktürücü olarak kullanılır.

Elma çayı:

Elma çayı nefes darlığı ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu bir etkiye sahiptir. Vücuttaki toksinlerin atılmasında elma çayının büyük etkisi vardır. Elma çayı aynı zamanda bağırsakları ve karaciğeri besler ayrıca sinir ve adaleleri kuvvetlendirir bu sebeple bedenin ve zihinin yorgunluğuna giderir.

Yeşil çay:

Yeşil çayın faydaları saymakla bitmez denilebilir. Özellikle son zamanlarda diyet listelerinin başında yer alan yeşil çay aynı zamanda kanser riskini azalatıcı ve tümör küçültüçü bir etkiye sahiptir. Ayrıca yeşil çayın bilinen en önemli özelliklerinden biri de tansiyonu dengelmesi, kan şekerini ayarlaması ve bakterileri öldürücü etkisi, idrar söktürücü etkisi, kan damarlarını güçlendirmesi  ve akciğer, mide, bağırsak, karaciğer ve deri kanserlerini önleyici etkisidir.

 

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.