Konchero
Sıralama seçin
Görünüm:
Toplam 19 ürün görüntüleniyor.

Filtre Kahve Makineleri

Uykusuz gecelerin ve uzun çalışma saatlerinin dostu, uykunun düşmanı, dost meclislerindeki koyu muhabbetin vazgeçilmezidir, kahve. Ülkemiz ve dünya çapında bir kahve kültürü var ve bu kahve kültürü uzun yıllara dayanmakta. Geçmişten günümüze değişmeyen değerlerden biridir kahve çekirdeği. Kahve çekirdeğinin serüvenine en büyük katkıyı şüphesiz ki kahve demleme teknikleri de yardımcı oldu diyebiliriz. Son yıllarda cafe kültürünün artması ve faydaları sebebi ile sık tercih edilen kahve türlerinden biri de Filtre kahveler. Filtre kahveler, Filtre kağıtları sebebi yağ oranının azaltılmasından kaynaklı ve yumuşak içimi sebebi ile sık tercih edilen kahve çeşitlerinden biri. Ülkemizde yeni yeni patlat veren bir içecek türü olsa da Filtre kahveler dünya kültüründe oldukça önemli bir yere sahiptir

Kahve, nasıl demlenir?

Filtre kahve makinelerinin temel prensibi kahve demleme esasına kurulmuştur. Kahve demlemenin ise aslında tek bir yöntemi yok. Toplamda dört adet kahve demleme yöntemi bulunmaktadır. Gelin, kahvenin tadını daha da güzelleştiren bu demleme yöntemlerini biraz inceleyelim.

  1. Salma yöntemi ile kahve demleme: Bu yönteme salma veya daldırma yöntemi de denilebilmektedir. Yöntem ise şu şekilde; öğütülmüş olan kahvenizi su ile karıştırıp, belirli bir süre bekleyerek demlenir. Bu yönteme en bilinen örnek ise French Press’tir.
  2. Filtreleme yöntemi ile kahve demleme: Filtre kahveler ile hayatımıza girmiş olan Filtrelerdeki mantık burada da geçerli. Yöntem şu şekilde; sıcak suyu öğütülmüş kahvenizin üzerine dökünüz, posasını Filtrede bırakarak, kahve aşağısında bulunan kaba süzün. Bu yönteme örnek ise konik veya kağıt Filtre örnek verilebilir.
  3. Basınç Yöntemi ile Kahve Demleme: Bu yöntemin en bilinen ve severek tükettiğimiz örneği espresso. Yöntem ise şu şekilde; sıcak su basınç yardımıyla kuvvetli bir şekilde öğütülmüş kahveden geçirilerek yapılır.
  4. Kaynatma ile Kahve Demleme: Kaynatma yöntemine ise kırk yıl hatır alma niyetiyle içilen Türk kahvesi en güzel örnek diyebiliriz. Yöntem ise şu şekilde; çekilmiş kahve suda kaynatılır ve kaynama noktasının üzerinde su ile temasta kaldığı en eski yöntemdir.

Filtre kahve yapımı nasıldır?

Filtre kahve, makinenin içine konulan suyun ısıtılarak Filtrede bulunan kahveyi damla damla alt hazneye doldurmasıyla oluşmaktadır. Bu damla damla dökülen kahve, Filtre yardımı ile süzüldüğü için daha yumuşak ve güzel bir tada sahiptir. Filtre kahve makinesindeki, Filtre kâğıdı ile kahvenin içindeki yağ ve asitler süzüldüğü için kahvenin tadı yumuşak hale gelmektedir. Yapımına gelecek olursak; Filtre kahve makinesinin üst kısmında bulunan Filtre bölümüne kahve eklenir, ardından eklenen kahve kadar, su da haznenin içine konulur. Suyun ısınması ile Filtrenin içine koymuş olduğunuz kahve damla damla alt hazneye dolmaktadır. 

Filtre kahve yapımının püf noktaları nelerdir?

Filtre kahve makineleri ile kahve yaparken bazı önemli noktalar mevcuttur. Bu  önemli noktalardan biri kahvenin taze ve ince ince öğütülmüş olmasıdır. Bilindiği bu kural esasında her kahve için geçerlidir. Kahveniz ne kadar taze ve ince öğütülmüş olursa kahvenizin tadı o denli güzel olacaktır. Taze olmayan bir kahve ile yaptığınız Filtre kahve uzun ve meşakkatli bir hazırlama süresine sahip olsa da istediğiniz tadı ne yazık ki o fincandan alamayabilirsiniz. Bu sebeple Filtre kahve makinesi kullanırken kahvenizin taze olmasına özen göstermelisiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.