Konchero
Sırala
Görünüm:
1 2
Toplam 20 ürün görüntüleniyor.
1 2

 Filtre Kahve Makineleri

             Uykusuz gecelerin ve uzun çalışma saatlerinin dostu, uykunun düşmanı, dost meclislerindeki koyu muhabbetin vazgeçilmezidir, kahve. Ülkemiz ve dünya çapında bir kahve kültürü var ve bu kahve kültürü uzun yıllara dayanmakta. Geçmişten günümüze değişmeyen değerlerden biridir kahve çekirdeği. Kahve çekirdeğinin serüvenine en büyük katkıyı şüphesiz ki kahve demleme teknikleri de yardımcı oldu diyebiliriz. Son yıllarda cafe kültürünün artması ve faydaları sebebi ile sık tercih edilen kahve türlerinden biri de Filtre kahveler. Filtre kahveler, Filtre kağıtları sebebi yağ oranının azaltılmasından kaynaklı ve yumuşak içimi sebebi ile sık tercih edilen kahve çeşitlerinden biri. Ülkemizde yeni yeni patlat veren bir içecek türü olsa da Filtre kahveler dünya kültüründe oldukça önemli bir yere sahiptir

Kahve, nasıl demlenir?

Filtre kahve makinelerinin temel prensibi kahve demleme esasına kurulmuştur. Kahve demlemenin ise aslında tek bir yöntemi yok. Toplamda dört adet kahve demleme yöntemi bulunmaktadır. Gelin, kahvenin tadını daha da güzelleştiren bu demleme yöntemlerini biraz inceleyelim.

 

 1. Salma yöntemi ilekahve demleme: Bu yönteme salma veya daldırma yöntemi de denilebilmektedir. Yöntem ise şu şekilde; öğütülmüş olan kahvenizi su ile karıştırıp, belirli bir süre bekleyerek demlenir. Bu yönteme en bilinen örnek ise French Press’tir.
 2. Filtreleme yöntemi ilekahve demleme: Filtre kahveler ile hayatımıza girmiş olan Filtrelerdeki mantık burada da geçerli. Yöntem şu şekilde; sıcak suyu öğütülmüş kahvenizin üzerine dökünüz, posasını Filtrede bırakarak, kahve aşağısında bulunan kaba süzün. Bu yönteme örnek ise konik veya kağıt Filtre örnek verilebilir.
 3. Basınç Yöntemi ileKahve Demleme: Bu yöntemin en bilinen ve severek tükettiğimiz örneği espresso. Yöntem ise şu şekilde; sıcak su basınç yardımıyla kuvvetli bir şekilde öğütülmüş kahveden geçirilerek yapılır.
 4. Kaynatma ileKahve Demleme: Kaynatma yöntemine ise kırk yıl hatır alma niyetiyle içilen Türk kahvesi en güzel örnek diyebiliriz. Yöntem ise şu şekilde; çekilmiş kahve suda kaynatılır ve kaynama noktasının üzerinde su ile temasta kaldığı en eski yöntemdir.

Filtre kahve yapımı nasıldır?

Filtre kahve, makinenin içine konulan suyun ısıtılarak Filtrede bulunan kahveyi damla damla alt hazneye doldurmasıyla oluşmaktadır. Bu damla damla dökülen kahve, Filtre yardımı ile süzüldüğü için daha yumuşak ve güzel bir tada sahiptir. Filtre kahve makinesindeki, Filtre kâğıdı ile kahvenin içindeki yağ ve asitler süzüldüğü için kahvenin tadı yumuşak hale gelmektedir. Yapımına gelecek olursak; Filtre kahve makinesinin üst kısmında bulunan Filtre bölümüne kahve eklenir, ardından eklenen kahve kadar, su da haznenin içine konulur. Suyun ısınması ile Filtrenin içine koymuş olduğunuz kahve damla damla alt hazneye dolmaktadır. 

Filtre kahve yapımının püf noktaları nelerdir?

Filtre kahve makineleri ile kahve yaparken bazı önemli noktalar mevcuttur. Bu önemli noktalardan biri kahvenin taze ve ince ince öğütülmüş olmasıdır. Bilindiği bu kural esasında her kahve için geçerlidir. Kahveniz ne kadar taze ve ince öğütülmüş olursa kahvenizin tadı o denli güzel olacaktır. Taze olmayan bir kahve ile yaptığınız Filtre kahve uzun ve meşakkatli bir hazırlama süresine sahip olsa da istediğiniz tadı ne yazık ki o fincandan alamayabilirsiniz. Bu sebeple Filtre kahve makinesi kullanırken kahvenizin taze olmasına özen göstermelisiniz.

Filtre Kahve Makinelerinin Tarihçesi

Filtre kahve kuşkusuz artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası. Her sabah filtre kahvenin muhteşem kokusuyla uyanmak ve işlerimize başlamak gibisi var mı? Filtre kahvenizi Chemex, Aeropress, V60 vb. ekipmanlarla yapabileceğiniz gibi makineler de uzun bir süredir kahve yapmayı oldukça kolaylaştıran araçlar oldu. Peki hayatımızı evde de işte de bunca kolaylaştıran filtre kahve makinelerinin nasıl ortaya çıktığını biliyor musunuz? Haydi o zaman kahve makinelerinin tarihçesine bakalım ve yıllar içerisinde ne kadar yol kat ettiğini görelim.

Filtre Kahve Makinelerinin Tarihsel Yolculuğu

 1. “Coffee percolator” olarak adlandırılan ilk süzgeçli filtre kahve yapma aracının patenti 1865 yılında Amerikalı James Nason tarafından alındı.
 2. Patenti alınan bu kahve makinesi 1869yılında Hanson Goodrich tarafından geliştirildi ve günümüzde de hala kullanılan formuna kavuştu.
 3. İlk espresso makinesi ise1884 yılında Angelo Moriondo tarafından icat edildi ve patenti alındı. Ancak maalesef Moriondo’nun makinesi hiç çok popüler olamadı.
 4. 1901yılında ise Milanolu Luigi Bezerra espresso makinesinin tasarımını geliştirdi ve patentini aldı yaptığı yeni makinenin.
 5. 1901’de Bezerra’nın makinesinin patentini 1906yılında Desiderio Pavoni ondan almıştır. Pavoni bu patenti aldıktan sonra dünyaca ünlü La Pavoni markasını kurup espresso makinelerini üretmeye ve satmaya başlamıştır. Bu makineler ilk kez 1906’da Milano Fuarı’nda tanıtılmıştır.
 6. 1908’de Alman girişimci Melitta Bentz ise filtre kağıtlı ilk kahve makinesini icat etti. “Coffee percolator” adlı makinelerin çok fazla demleme yaptığı düşünen Bentz, kahvenin içiminin biraz daha acı olmasını bu kağıtlı filtrelerle sağladı.
 7. 1929’da Milanolu tasarımcı Attilio Calimani “French press” adlı demleme aparatını geliştirdi.
 8. 1933yılında Alfonso Bialetti ilk moka potunu yapıp patentini de aldı. Bu kahve yapma aracı günümüze kadar Avrupa ve Güney Amerika’da en yaygın kullanılan araçlardan biridir.
 9. 1954yılında ise Almanya’da ilk elektrikli damla damla kahveyi süzen Wigomat adlı kahve makinesini Gottlob Widmann yapmıştır.
 10. 1961’de ilk pompalı espresso makinesi Faema tarafından piyasaya sürüldü. Bu makine, espresso üzerinde basınç oluşturma esnasında fiziksel bir güç uygulamak yerine pompalı bir motorla bunu kendisi yapabilen ilk makinedir. Bu tasarım, tüm dünyada kahve yapımında standartları belirlemiştir.
 11. 1972 yılında ise elektrikli, damla damla kahve yapan kahve makinesi Amerika’da özellikle Mr. Coffee markasıyla hem evlerde hem de ticari kullanımda en popüler demleme metodu halini almıştır. Günümüzde hala aynı popülerliğini korumaktadır.

Yukarıda aşama aşama günümüze kadar ki kahve makinelerinin tarihçesine değindik. Görülebileceği üzere teknolojide yıllar içerisinde meydana gelen hızlı gelişmeler sayesinde filtre kahve makineleri günümüzde daha önce hiç olmadığı kadar gelişmiş, sofistike bir hale geldi. Oldukça üst düzey olan bu makineler, sadece tek bir dokunuşla mükemmel öğütme, sıkıştırma ve demleme işlemlerini otomatik olarak ve oldukça lezzetli bir şekilde yapabiliyor. Hayatımızı oldukça kolaylaştıran bu makineler hemen hemen her evin ve iş yerinin vazgeçilmezlerinin başında geliyor.

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.