Sırala
Görünüm:
1 2 3 4 5 ... 8
Toplam 126 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4 5 ... 8

En Sevdiğiniz Kahvelerinizi Yapan Baristaların Yardımcıları

 

Siz de yorucu bir günün sonrasında en sevdiğiniz kahve dükkanına gidip sizi tanıyan bir barista nın elinden en sevdiğiniz kahvenizi içmek isteyebilirsiniz. Enfes bir lezzet ve inanılmaz bir aroma bardağınızın içini doldururken onu size ulaştıran barista nın marifeti bir yana ona yardımcı olan birçok ürüne de sahip olduğunu az çok biliyor olmalısınız. Belki siz de bir barista olmak istiyor ya da kahvenizin neler sayesinde yapıldığını bilmek istiyor olabilirsiniz. İşte Barista Ekipmanları Nelerdir diye soruyorsanız bu yazıda aradığınız cevabı bulabilirsiniz.

 

Doğal olarak iyi bir kahveyi yapmak için en iyi ekipmanlara ihtiyacınız olacaktır. Bu yazıda bir baristanın en iyisi olma yolunda ihtiyacı olan tüm ekipmanları bulabilirsiniz. Bu ekipmanlara ise kahveciniz.com’dan kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

 

Tamper

 

Eğer bir kahveyi baristanın elinden içmek istiyorsanız Tamper olmayan bir barista bulmanız imkansızdır. Barista olduktan sonra büyük ihtimalle en çok kullanacağınız ekipmanlardan biri Tamper olacaktır. Öğütülmüş kahveyi eşit basınç uygulayarak sıkıştırmak için kullanılan bu ekipman, filtre kahvenin en iyi tadını alabilmek için ihtiyacınız olan ekipmandır. İnce öğütülmüş kahveyi sıkıştırarak porta filtre kahve için en iyi şeklini almasını sağlar.

Üstelik baristaların farklı ihtiyaçlarına uygun farklı tasarım ve malzemeden de yapılmaktadır.

 

Barista Ekipmanları Nelerdir: Pitcher

 

Eğer sert kahve içemiyorsanız en çok gördüğünüz ekipman Pitcher olacaktır. Sosyal medyada gezerken farklı şekiller ile süslenen latteler, kahveler hepsi Pitcher sayesinde ortaya çıkıyor. Az çok ne olduğunu anlamış olmalısınız.

Pitcher, bir espressonun önemli bir malzemesi olan sütü koymanız, köpürtmeniz ve süt ile alakalı her işinizde yardımınıza koşacak olan ekipmandır. Kullanım kolaylığını farklı ağız tipleri ile sağlayan bir çeşit sürahi olan Pitcher, baristaların konforlu bir şekilde kullanabilmesi adına bu tipte tasarlanmıştır. Birçok farklı pitcher’ı bulabilirsiniz. Bu da ihtiyacınız olan tasarımın işinizi daha çok kolaylaştıracak olmasını sağlar. Ne de olsa bir latte’nin üzerine hangi şaheseri yapacağınızı karar verdikten sonra en iyi pitcher ile yapmak istemez misiniz?

 

Süt Termometresi

 

Belki diğerlerine göre bir süt termometresine sahip olmanın çok da önemli olmadığını düşünebilirsiniz ancak diğerleri kadar önemli olan bu ekipman özellikle sütlü kahvelerin en önemli oyuncusudur. Süt, 60-65 ° C arasındaki bir sıcaklığa getirilmelidir. Bu, sütteki şeker ve proteinlerin mükemmel bir şekilde karamelleşmesini sağlayan büyülü sıcaklıktır. Eğer süt 70 ° C ve daha sıcak olursa işte o zaman süt yanar ve beraberinde sağlık risklerini de getirir. Üstelik mükemmel sıcaklıktaki sütte kabarıklık gidecek ve latte sanatınızı çok daha kolay bir şekilde yapabileceksiniz.

 

Kahve Ölçme Kaşığı

 

Mükemmel bir kahvenin yapılışındaki bir diğer kahraman ise kuşkusuz ki kahve ölçe kaşıklarıdır. Kolay bir şekilde yapacağınız kahve için gerekli ölçüyü bulmanızı sağlayan bu ekipman, özellikle baristalıkta ilk zamanlarında olan acemi adaylar için en iyi ekipmanlardandır.

 

Barista Ekipmanları Nelerdir: Espresso Shot Bardağı

 

Bir diğer ölçüm ekipmanı olarak ise karşımıza espresso shot bardakları çıkıyor. Bu bardakları hem yazılı hem de yazısız olarak bulabilirsiniz. Bazıları üzerinde ne yapmak istediğinize göre Single Ristretto, Single Espresso ve double ölçümlerini görebileceğiniz tasarımlarda vardır. Bu bardak sayesinde kahvelerinizin içine atacağınız shotların miktarını en iyi şekilde ayarlayabilir ve istemediğiniz bir tat almanızın önüne geçebilirsiniz.

 

 

Kahve Değirmeni

 

Bir kahveciye girdiğinizde yeni öğütülmüş o taptaze kahve çekirdeklerinin kokusu ile karşılaşmak gibisi yoktur. Hatta kahvenizi yudumlardan o kahve çekirdekleri ile çevrili hissetmenizi unutamamış olabilirsiniz. İşte bir kahve sever olarak mükemmel tatlarının keyfini çıkardığınız kahve çekirdeklerinin öğütülmesini sağlayan ekipman Kahve değirmenleridir.

Barista olduğunuzda belki hazır öğütülmüş kahveleri kullanacağınızı düşünebilirsiniz ancak bir barista kahve çekirdeğinden başlayarak en iyi kahveyi yapmaya başlar. Kahve yapımının olmazsa olmaz iki kuralından birisi olan taze olmasını işte bu ekipman sayesinde tamamlayabilirsiniz. Taze öğütülmüş kahve çekirdekleri ile hazırlayacağınız kahvelere, müşterilerinizden önce siz aşık olacaksınız.

 

 

Filtre Kahve Kağıtları

 

Bu ekipmana barista olmasanız da çok kez rastlamış ve hatta evde kullanmış bile olabilirsiniz. Filtre kahve yapımında olmazsa olmaz olan bu kağıtlar, kahve yapımında süzme işlemi yapmanıza yardımcı oluyor. Bu kağıt, tasarımı sayesinde kolayca kullanılabiliyor. İçine yerleştirdiğiniz öğütülmüş kahve üzerine yavaş hareketler ile döktüğünüz sıcak su, öğütülmüş kahve çekirdeklerinin en iyi tadını fincanınızın içine götürüyor.

 

Filtre kahve kağıtlarında dikkat etmeniz gerek iki şey vardır. Bunlar; kalın ve ince kahve kağıtlarının olduğudur. İkisi de kahvenin tadını etkilemektedir. Eğer kalın filtre kahve kağıdı kullanıyorsanız kahveniz daha yoğun bir tada sahip olacaktır. İnce kağıtları kullanıyor iseniz daha hafif içimli bir kahve sizi bekliyor olacak.

 

Filtre kahve kağıtlarında dikkat etmeniz gereken bir diğer özellikle ise kağıdın yapıldığı malzemenin türü olmalıdır. Bunları sıralamamız gerekirse; kağıt, bez, altın ve çelik gibi filtre kahve kağıdı bulabilmeniz oldukça mümkün. Bu malzemelerin değişimi ise kullanım sürelerini etkileyen bir faktördür. Eğer tek kullanımlık bir şey arıyorsanız kağıt, çok daha uzun aylarca kullanım istiyorsanız çelik filtreleri denemeniz gerekir.

 

Barista Ekipmanları Nelerdir: Kahve Tartısı

 

Mükemmel bir kahveyi yapmak için iki şeye ihtiyacınız vardır. Biri kahveye olan aşkınız diğeri ise mükemmel ölçüler. Bir kahvenin en iyi tadını bulmak için en doğru ölçüleri kullanmanız size yardımcı olacaktır. Özellikle barista olma adayıysanız her şeyi ölçerek kullanmanız öğrenmenizde oldukça yardımcı olacaktır. Ne kadar su kullanacağınız ne kadar kahve kullanacağınızı hassas tartılar sayesinde kolay ve hızlı bir şekilde belirleyebileceğinizi aklınızdan çıkarmayın. İşte bu durumda da sahneye kahve tartıları gitmektedir. Bu tartılar özellikle yapacağınız kahve için en hassas ölçme değerlerine sahip tartılardır.

 

Barista Kalemi

 

Latte sanatına hayran olup Barista olduysanız bilmeniz ve sürekli kullanmanız gereken bir diğer ekipman ise kuşkusuz ki barista kalemidir. Bu kalem benzeri ekipman sayesinde kusursuz ve mükemmel şekilleri kahvenin üzerine çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. En detaylı şekilleri ve yapmak istediğiniz resimleri yapmanız yardımcı olacak bu ekipman genellikle her kahve çeşidi için kullanıma uygundur. Farklı şekiller için bu kalemlerinde tasarımlarında farklılıklar olacaktır.

 

Barista Ekipmanları Nelerdir: Barista Bezi

 

Bir baristayı gözünüzde canlandırdığınızda elinde bir bez ile hayal etmiyorsanız yeterince görmemişsinizdir demektir. Kahvenizi hazırlarken elinde ya da yakınında illaki bir bez ve temizleme ekipmanlarını görebilirsiniz. Bunun nedeni ise kahve yaptığı tüm ekipmanların her daim en iyi koşulda olmasını sağlamaktadır. Her kahve farklı bir tat içerir ve eğer aynı malzemeleri kullanarak ve hiç temizlemeyerek bu kahveleri yaparsınız tatların birbirine karışması durumu ile karşılaşabilir ya da çelikten yapılmış ekipmanlarınızın eskimesine ve paslanmasına sebep olabilirsiniz. İşte bu durumda temizlik ekipmanlarına ve en önemlisi baristaların elinde gördüğünüz kullanışlı bezlere her daim ihtiyacınız olacaktır.

 

 

Barista Ekipmanları Nelerdir

 

Bir barista olacaksanız ya da evde kendi baristanız olmaya karar verdiyseniz bu listede yer alan tüm malzemeler sizin ihtiyacınız olacak olan ekipmanlar dır. Bunlar sayesinde en iyi kahveleri yapabilirsiniz. Her birinin kullanımı ve ihtiyacınızı karşılamaları farklı olsa da bir araya geldiklerinde en iyi filtre kahveyi, latte sanatını ve daha fazlasını yapmanıza yardımcı olacaklardır.

 

Barista Ekipmanları

Kahve keyfini kendi evinde yaşayanlar için tercih edilen ekipmanlar, adeta bir kahveci dükkanındaki gibi bol çeşitle bulunmaktadır. Birbirinden pratik barista ekipmanları ile lezzetli kahve kokteylleri hazırlamak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Kahvelerle birlikte sunum malzemeleri ve kokteyl şurupları da oldukça büyük bir öneme sahiptir. Tüm bu ürünlerle birlikte barista ekipmanlarını termometre, Pitcher, mug ve sürahilerle her zaman farklı özelliklerde kahve öğütücüler ve kokteyl şuruplarıyla harikalar yaratabilirsiniz. Bu ekipmanların kullanımı ve temizliği oldukça kolay olmasına rağmen bilinçsiz bir şekilde tercih edilmesi durumunda başarısız sonuçlar yaşanabilir. barista ekipmanlarının temizlenmesi de kahveler için oldukça önemlidir. Özellikle aromatik kahvelerin tatlarının birbirlerine karışmaması için temizliğin düzenli yapılması şarttır. Barista Temizlik Malzemeleri Kahvelerin lezzeti şüphesiz ki temiz ve saf bir makineden çıkma olduklarında ortaya çıkmaktadır. Farklı kahve aromalarının birbirine karışması, arzu ettiğiniz kahveden tat almamanıza neden olabilir. Bu yüzden kahve ekipmanlarının ve kahvenin içinde bulunduğu alanların temizliği ciddi derecede önem taşımaktadır. Ancak bildiğiniz temizlik ürünleri ile barista temizlik malzemeleri bir değildir. Kahvenin sütü, aroması ya da demlendiği kabın bulunduğu ürünlerin temiz olması gerekmektedir. Bu temizlik genelde özel temizlik malzemeleri ile olur. Tüm dünyada en çok tercih edilen barista temizlik malzemeleri markası Puly Caff ürünleridir. Bu ürünler genelde bilinçli bir şekilde kullanılarak makinenin de uzun ömürlü olması sağlanabilir. Puly Caff Kahve Makinesi Temizleme Süt makinesi, kahve makinesi ve köpürtücülerin temizliği için likit, toz ve tablet temizleyiciler vardır. Süper otomatik ve yarı otomatik tüm kahve makinelerinde kullanılacak olan temizleme ürünleri ile her zaman kolay kullanımları ile dikkat çekmektedir. Puly Caff kahve makinesi temizleme ürünlerini kullanırken kahve yapıyormuş gibi makineyi çalıştırmanız yeterli olacaktır. Birbirinden lezzetli kahveler için haftada bir kez makinenizi temizlemeniz daha iyi tat almanızı sağlar. Bu yüzden makinenizin uzun ömürlü olması için her zaman bu temizlik ürünlerini güvenle kullanabilirsiniz. Kahve makinelerinin temizliğinde güvenli çözümler bulmak için profesyonel temizleme ürünleri olan bu ürünü seçmeniz oldukça doğru bir karar olacaktır. barista ekipmanları Barista bilindiği üzere kahve yapan kişiye denilmektedir. Kahveyi güzel yapabilmek için de bazı Ekipmanlar kullanılmaktadır. Bu Ekipmanlar profesyonel kahve için vazgeçilmez olsa da Baristaların yanında kahve tiryakileri de bu Ekipmanları kolaylıkla kullanabilir. Tamper nedir? Tamper, öğütülmüş kahvenin içerisinde eşit bir basınç ile ve düzgün yüzeyli olarak sıkıştırılması için kullanılan bir kahve Ekipmanıdır. Filtre kahvelerde bilindiği üzere kahve öğütülmesi önemli bir yer teşkil etmektedir. Tamper ince ince öğütülmüş olan kahvenin porta filtre içine eşit düzeyde basınç ve düzgün yüzey şeklinde sıkıştırılmasında kullanılan bir kahve Ekipmanıdır. İnce öğütülmüş kahvenin sıkıştırılmasını sağlayan Ekipmandır. Sıkıştırma işlemini gerçekleştirdiği için Tamper’da kullanılan malzemelerin genel niteliği ağır malzemedir. Motta Tamper’ın alt taban yüzeyleri paslanmaz çelikten üretilmiştir. Elinizle tutacak olduğunuz kısım, kullanıcının ergonomik durumu göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Tamper’da kullanılan malzemenin ağır olması sebebi ile sap kısmında daha hafif malzemeler kullanılmıştır. Genellikle Tamper alt taban yüzeylerinde belirli bir standart bulunmaktadır. Tamper’da bu standarda uygun olarak 58mm ’ dir . Tamper’da sunulmuş olan bu taban, ince öğütülmüş kahvenin sıkıştırılmasında ideal bir kullanım sağlamaktadır. Tamper çeşit bakımından oldukça fazladır. Kişinin istediği çeşitte Tamperı bulması mümkün. Her zamanda yanında taşımak isteyenler kolay kullanım ve taşınabilir olmasından dolayı alüminyumdan üretilmiş Tamper tercih edebilir. Yapısında alüminyum kullanılmış olan Tamper alüminyum elementinden dolayı diğer Tamper çeşitlerine göre daha hafif bir kullanıma sahiptir. Tek parçalı alüminyumdan mamul edilmesi sebebi ile yarım kilo civarında bir ağırlığı bulunmaktadır. Ancak oldukça sağlam bir tasarıma sahiptir. Kahvenin serüvenine yeni bir arkadaş: Süt Kahvenin öyküsünün zamanla değişime uğradığı olmuştur, tabii ki. Ülkemize baktığımızda bunu net olarak görebiliyoruz. Bir cafeye gittiğinizde önünüze koyulan menüden anlayabilirsiniz. Türk kahvesinin envai çeşidi görürken, aynı zamanda yeni yeni oluşmakta olan filtre kahve kültürünü gözlemleyebilirsiniz. Üstelik kahvenin bu değişim serüvenine bir arkadaş daha eklendi zamanla. Bu arkadaş ise, süt. Kahveyi yumuşatırken aynı zamanda damakta hoş bir tat bırakan süt ile birçok kahve çeşidi çıktı. Bu kahve çeşitlerine cappuccino, Espressoyu ekleyebiliriz. Kahve severler bu tatları benimsedikçe, bir cafeye gidip içtikleri Barista elinden çıkma kahveleri her daim yanında istedi. Uykusuz çalışma saatlerinde, bir cappuccino arası vermek istediler. Bu sebeple piyasa birçok kahve Ekipmanı çıktı. Bu Barista Ekipmanlardan biri amacı sütü köpürtüp kremamsı bir kıvama getirmek için tasarlanan Pitcher. Süt ile kahvenin benzersiz yolculuğu ve Mochalar Mocha, diğer bir adı ile Caffe Mocha sütle çikolatanın benzersiz uyumundan ortaya çıkan Espresso bazlı bir içecek türü. Mochanın yapım aşamalarında çikolata olarak çikolatanın farklı vasyasyonları kullanılır. Bu varvasyonlara çikolatalı şurup, çikolata tozu veya çikolata sosu örnek gösterilebilir. Kişinin tercihlerine Mochada kullanılacak olan çikolata türü farklı olarak seçilebilir. Mocha Espresso bazlı bir içecek olduğu için ilk yapılması gereken Espresso kahvenin yapımıdır. Taze çekilmiş bir kahveye bu genellikle 14 ila 18 gr arasında tercih edilmektedir, Barista Ekipmanı olan Tamper aracılığı ile düzleştirilip preslendikten sonra Espresso makinesine yerleştirilir. Hazır hale getirilmiş olan Espressonun içine bahsetmiş olduğumuz çikolata varyasyonlarından biri eklenir. Bunu rakama dökecek olursak eğer çikolata tozu tercih edenlerin 300 ml boyutunda ki bir bardağa 24gr çikolata tozu eklemesi güzel bir kıvam ve tat ortaya çıkaracaktır. Ardından Mochanın yapımında ki en önemli aşama olan buhar yöntemi ile süt süt potu adı verilen Pitcher ile ısıtılmaktadır. Isıtılan süt krema haline getirilir. Ardından hazırlanmış olan kremamsı yapıdaki süt çikolatalı Espressonun üzerine eklenir. Bu güzel işlemlerden sonra yoğun çikolata hazzını süt kreması ile daha da güzel hissedeceksiniz. Yaptığınız Mochadan aldığınız her yudumda aynı hazzı yaşamak istiyorsanız, kahvenizin taze öğütülmüş olması birinci şarttı. Mocha Espresso bazlı bir içecek olduğu için Espresso yapımına ne denli özen gösterilirse alınan her yudumda daha yoğun bir tat yaşanacaktır. Bir diğer püf nokta da Pitcher ile hazırlanan süt kremasıdır. Mocha sütün ve çikolatanın hissedildiği bir içecek türü olduğu için bu noktaya dikkat edilmesi, içilen her yudumda daha yoğun bir tat hissedilmesini sağlayacaktır. Bir italyan atasözü der ki baristaların sağ kolu yoktur, ekipmanları vardır. Bir baristaya lazım olabilecek kahve demleme ekipmanı olan tamperdan barista temizlik ekipmanı Puly Caff' a kadar her türlü barista ekipmanlarına göz atınız. //www.kahveciniz.com //www.kahveciniz.com/pitcherr

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.