Sırala
Görünüm:
Toplam 5 ürün görüntüleniyor.

Çay, kültürümüzde önemli bir yere hitap etmektedir. Bayramlarda tüm aile bir aradayken içilen çaylar, Pazar kahvaltılarının vazgeçilmezi olan çaylar… Kültürümüzde önemli yere sahip olan çaylar, içimizi ısıtan sohbetlerin güzel başlangıç noktasıdır. Özellikle yalnız yaşayan biri iseniz ve işiniz acelesi ise imdadınıza poşet çaylar yetişiyor.

Poşet çay yaparken nelere dikkat etmeli?

Çayınızdan lezzet almak için öncelikle dikkat etmeniz gereken çayınızın kalitesidir. Ayrıca kullanacak olduğunuz bardağa uygun olarak su ısıtmanız, israf etmenizin önüne geçecektir. Bir de poşet çaydan lezzet alabilmek için en önemli kurallardan biri suyunuzun taze ve tam kaynamış olması olduğunu unutmamalısınız.

Kullanılan poşet çayları başka ne tür değerlendirebilirsiniz?

Yemek kokularından poşet çaylar ile kurtulabilirsiniz

Özellikle ev hanımlarının sürekli yakındığı bir durum olan kokulardan poşet çaylar ile kurtulabilirsiniz. Örneğin balık ayıklamak, soğan doğrama gibi ele koku veren faaliyetlerden sonra eline sürecek olduğunuz bir poşet çay o kötü kokuyu kamufle edecektir.

Buzdolabından gelen kötü kokulara, poşet çaylar ile çözüm bulabilirsiniz.

Zaman zaman buzdolabının içinden kötü kokular gelebilir. Bu kötü kokuları kullanılmış poşet çaylarınızla öne geçebilirsiniz. Buzdolabınızın içine koyacağınız poşet çay buzdolabındaki kötü kokuları kamufle edecektir.

Ağır lekeleri olan bulaşıkları yıkarken, poşet çaylar yardımcı olabilir.

Ağır yağlı tabakları veya tencereleri poşet çaylar ile kolaylıkla arındırabilirsiniz. Yapmanız gereken sıcak su doldurduğunuz bir kabın içine bulaşıklarınızı yerleştirmeniz ardından kullanmış olduğunuz birkaç poşet çayı kabın içine atmanız. Sabaha kadar bu ağır lekelerden kolaylıkla kurtulmuş olacaksınız.

Parke ve ahşap zeminlerini poşet çaylar ile temizleyebilirsiniz.

Kullandığınız çay poşetlerini biriktirin ve bolca suyun içinde onları yeniden demleyin. Ortaya çıkan suyu soğuduktan sonra ahşap ve parke temizliğinde kullanabilirsiniz.

Poşet çaylar ile sağlıklı saçlar

Kullanmış olduğunuz çay poşetlerinden 3 ila 4 tane kadar alın , 2-3 bardak kadar sıcak suyun içine atarak demlenmelerini sağlayın. Demlenen suyu bir müddet soğumaya bırakın. Soğumuş olan suyu saçınızı durularken kullanabilirsiniz. Saçınızı durularken saç köklerine masaj yaparak uygularsanız saçınızın daha parlak ve canlı gözükecektir. Hatta bu sayede sadece parlaklık değil kısa bir sürede saçınızın uzadığını göreceksiniz. Çayın antioksidan özelliği sayesinde saçlarınız zararlı maddelerden arındırır, daha sağlıklı saçlarınız olmasına yardımcı olur.

 

Ayak kokusunda da poşet çayları kullanabilirsiniz.

Bir su dolu kabın içine boşalttığınız kullanılmış çay poşetlerinizi tekrar demlendiğinde o suyun içine ayaklarınızı sokarak 20 kadar bekletebilirsiniz. Bu sizin kısa sürede ayak kokusu probleminizin giderilmesine yardımcı olacaktır. Aynı şekilde bir kurutulmuş olan iki poşet çayı ayak kokusu olan ayakkabınızın içine koyarak aynı etkiyi alabilirsiniz.

Biriktirdiğiniz kullanılmış çay poşetlerini ayaklarınızı içinde bekletebileceğiniz boyutta bir leğene

Bitkilere gübre olarak poşet çay kullanabilirsiniz.

Demlik çaylarda yaptığınız gibi kullandığınız çay poşetlerinin içindeki artık çayları da biriktirerek bitkilerinize doğal bir gübre sağlayabilirsiniz. Burada önemli olan nokta, çay poşetlerini biriktirirken onları cam kavanozlarda saklamak ve kuruyacakları için bir miktar nemlendirdikten sonra bitkinizin toprağına karıştırmak. Su yapmış olduğunuz poşet çay gübresi bitkinizi zararlı böceklerden uzak tutacaktır.

Lekeli ayna temizliğinde poşet çay kullanımı

Hafif nemli olan poşet çaylarınızı bir bez yardımı ile ayna temizliğinde kullanabilirsiniz. Poşet çay yardımı ile fazla zaman kaybetmeden en kısa sürede inatçı lekeli aynalarınızı temizleyebilirsiniz.

Cilt temizliğinde poşet çayları kullanabilirsiniz.

Cilt için seçilen peeling kürlerinin en önemli özelliği hafif pürüzlü bir yapıya sahip olmalarıdır. Kullandığınız çay poşetlerinin içindekileri peeling için hazırlayacağınız karışımda kullanarak bunu sağlayabilirsiniz. Ancak kullandığınız çayın yeşil çay gibi tamamen bitkisel ve katkı maddesiz olduğundan emin olun. Ardından poşetin içindeki bu artık kısmı zeytinyağı ve bal ilave ettikten sonra cildinize hafif ve dairesel hareketlerle uygulayın, hemen sonrasında durulayın. Cildinizi kir ve ölü derilerden arındırmada da çay poşetlerinden destek alın.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.