Sırala
Görünüm:
1 2
Toplam 17 ürün görüntüleniyor.
1 2

Cafe Açmak İçin Gerekli Malzemeler

 

Cafe açmak amacıyla ilk olarak düşünmeniz gereken seçeceğiniz mekânın yeri olmalıdır. Cafe deyince aklınıza bir sürü düşünce geliyordur eminim ki. Aklınıza birçok dekorasyon fikri gelmekte, gözünüzde birçok tasarım ve renkler canlanmaktadır. Bilmeniz gereken bir şey bulunmaktadır ki cafe açmanın maliyeti sandığınız kadar az olmayacaktır. Bu şekilde bir işletme kurmak amacıyla baya yüklü bir sermayeye gereksiniminiz olması gerekmektedir. Sıfırdan cafe açmanın, dekorasyon amacıyla gereken tutarın, lüzumlu malzemelerin maliyetlerini ve cafeden kazanabileceğiniz aylık geliri sizler amacıyla araştırdık.

 

Sıfırdan Cafe Açmak İçin Yapılması Gerekenler

İş yeri açma seçeneğinizi cafe tarafında kullandıysanız doğru seçimi yaptınız. Günümüzün en tanınmış uğraşı olarak insanlar cafeleri tercih etmektedir. Genellikle gelen kış mevsimi şartlarında en çok tercih edilecek yerlerin arasında cafeler bulunmaktadır. Sevgililerin ailelerden ve akrabalardan gizlenme yeri, yetişkinliğe yeni geride bıraktığımız kız ve erkek çocukların kendini büyümüş hissedecekleri ya da eşlerin hoş sohbet ve vakit geçirecekleri ve akraba ya da dost günlerinin yapıldığı yerler olmasından herkesçe tercih edilen mekanlardır. Bu yüzden tasarlayacağınız cafenin konseptini ve dekorasyonunu her kesime ideal olarak tasarlamalısınız.

 

Cafe Açmak İstiyorum Ama Sermayem Yok!

Cafe işletmesi kurmak amacıyla bir oran sermayeye gereksinim bulunmaktadır. Birikmiş bir sermayeniz olmadan bu işe girmeniz pek olası değildir. Cafe işletmesi açmak amacıyla bankalara müracaat edebilir, kredi müracaatında bulunabilirsiniz. Sermayesiz bu işe giren girişimcilerimiz cafe maliyet hesaplaması konusundan, başlangıçta ne kadar kredi çekmesi gerektiği ile ilgili düşünce edinebilir. KOSGEB’in cafe takviyeleri ile ilgili bilginiz var mı? Doğru nace kodu ile KOSGEB işletme destek müracaatı yapılabilir.

 

Yasal İşlemler

İş yeri kurmak amacıyla ilk izlemeniz gereken ismim meşru olan işlemleri ve belgeleri halletmek olmalıdır. Aksi takdirde işletmenizi açamazsınız.  Vergi levhası amacıyla ve ruhsat amacıyla lüzumlu belgelere linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Cafe Konsepti Belirleyin

Öncelikle açacağınız cafenin kime hitap edeceğini belirlemelisiniz. Genç kesim amacıyla aktif bir cafe mi yoksa orta yaşlar ve aileler amacıyla classic bir cafe mi tercih edeceğinize karar vermelisiniz. Ya da işinizi daha da büyük tutarak her iki yaş grubu amacıyla de bir cafe konsepti oluşturabilirsiniz. Bunun amacıyla ideal mekanı en doğru şekilde belirlemelisiniz.

 

Cafe Mekânını Seçin

Bir dükkân açmak amacıyla ilk olarak sıfırdan bir kurulum mu gerçekleştireceğinize yoksa daha eskiden var olan ama şimdilerde kapatılmış bir cafeyi devir alabilirsiniz. Sıfırdan başlamak amacıyla bölgenizde tespit edilen en işlek yerde ve insan trafiğinin en çok bulunduğu yerlerde dükkan seçimini yapmalısınız. Kafanızda tasarladığınız cafe konseptine ideal boyutlarda bir dükkân seçmelisiniz. Genç kesim amacıyla hazırlanan cafeleler biraz daha renkli ve ürün detaylılığı olarak otantik mamuller de tercih edilmeli ve müzik seçenekleri yaşa ideal tasarlanmalıdır. Orta yaş ve aileler amacıyla ise biraz daha classic tarzda olabilir. Şayet bir kafeyi devir alıyorsanız da bulunduğu mevkiyi iyice denetim etmeli ve kapatılma gerekçelerini tamamiyle araştırmadan devir işlemlerine başlamamalısınız.

 

Cafenizin Dekorasyonuna Karar Verin

Konsepti belirlediniz ve dükkânı seçtiniz. Sıra içerisine gerçekleştireceğiniz tasarıma ve dekorasyona geldi. Cafe dekorasyonunuzu konsepte ideal düzenlemelisiniz. Tabaklara, çay ve kahve bardaklarına kendi ambleminizi ve dükkân adını bastırabilirsiniz. Günümüzde sosyal medyaya yediklerini içtiklerini atmak moda bulunduğu amacıyla markanızın tanıtım yapılmasına ve reklam olmanıza yardımcı olabilir. Örnek cafe dekorasyon modellerini inceleyebilirsiniz.

 

Kaliteli Bir Menü Hazırlayın

İşletmenizde, müşterilere sunacağınız ürün çeşitlerini ve fiyatlarını bir menü durumuna getirmelisiniz. Oluşturacağınız menüde ilgi etmeniz gereken her ürünün fiyatının bulunması olmalıdır. Müşterilerin size fiyat sormasını engellemek adına bu lüzumlu bir kuraldır. Çünkü insanlar sık sık fiyat sormaya çekinir ve akıllarında iş yeriniz adına hoş bir iz gözlem oluşmaz.

 

 

 

Cafenize Gerekli Malzemeleri Alın

Dükkân ne yazık ki sadece dekorasyon ile bitmiyor. Üretim amacıyla ve gelen mamullerin saklanması amacıyla çoğu malzemeye gereksinim duyuluyor.

 

Mutfak amacıyla; Dondurucu, fritöz, soğuk meşrubat ve bozulabilecek tarzda besinlerin saklanılması amacıyla soğuk dolabı, tencere, mikser, tost makinesi, kahve ve çay makineleri, fırın, tava, blender, buz makinesi, waffle makinesi, sosis makinesi, ızgara, bulaşık makinesi.

 

Masa üstleri amacıyla: Peçetelik, masa numaraları, aksesuarlar, tuz-karabiber ve ketçap- mayonez kabı, menü.

 

Kasa amacıyla: Yazar kasa, POS cihazı, adisyon ve faturalar.

 

Müşterilere sunum gerçekleştirme amacıyla lüzumlu olanlar: Tabak, bardak, çatal, kaşık, bıçak.

 

Genel kurulum amacıyla; masa, sandalye, teşhir dolabı, mevsimine göre dondurma dolabı, meşrubat dolabı, kasa masası malzemelerine gereksinim bulunmaktadır.

 

Reklam, Tabela ve Afiş Tanıtımı

Dükkânınızı sıfırdan da açsanız devir de alsanız netlikle açılış ve reklam yapmalısınız. Dükkânın adının, resimlerinin ve etkileşim verilerinin bulunduğu afişler yaptırmalı ve vatandaşlara dağıtmalısınız. Açılışta kampanyalar düzenlemeli ve kendinize sahip olunan müşteri kitlesi meydana getirmek amacıyla çalışmalar yapmalısınız. İşlerinizi büyütüp başka bir cafe girişiminde de tıpkı kurumsal firmalar gibi aynı renkleri ve aynı tasarımı kullanmalısınız.

 

 

 

Çalışma Arkadaşları Seçin

İşletmenizi en iyi derece de yürütmeniz amacıyla finansal hale da ilgi etmeniz gerekmektedir. Mutfak amacıyla çalışacak, garsonluk ya da kasa amacıyla elamanlara gereksiniminiz olacaktır. Bunların dışında şayet mali durumunuz yeterli olacaksa finans haliyle ilgilenecek de bilgi sahibi bir bireyi çalıştırabilirsiniz. Çalışanlarınıza eğitimler aldırmalı ya da bu konularda tecrübeli elemanlar tercih etmelisiniz. Gerek bulaşıkta gerekse yemeklerde en mühim alanı mutfak bölümü almaktadır. Tabii ki garsonların ev kasiyerlerin de güler yüzlü ve hoşgörülü olması da mühimdir. İnsanlar ile etkileşim kurabilen kişileri tercih etmelisiniz.

 

Uygun Tedarikçiler Belirleyin

Bu iş amacıyla lüzumlu mamulleri tedarikçiler ve distribütörler aracılığı ile tedarik etmeniz gerekecektir. Uygun fiyata kaliteli ürün seçimini gerçekleştirme amacıyla bu toptancılar ve tedarikçiler ile aranızı iyi tutmanız durumunda sizlere toplu ürün alımında indirim gerçekleştirebilirler.

 

Daimi Müşteriler Kazanın

Cafeye gelebilecek daimi müşteriler kazanın. Müşterilerin sık sık olarak sizi tercih etmelerini sağlamak amacıyla kendilerini rahat hissetmeleri adına; güler yüzlü ve içten davranmaya özen gösterin. Müşterilerin oldukça cafeyi benimsemelerini sağlayın.

 

10 Masalık Cafenin Maliyeti

10 adet masa ile kurulan bir cafenin maliyeti sizlere normal cafe maliyetinden daha az olacaktır. Cafe büyüdükçe maliyette artacaktır. Ancak ufak bir dükkan seçiminde hem kira tarafından hem içerisi amacıyla oluşturulan dekorasyon tarafından maliyette küçülme olacaktır. 10 Masa ile bir cafe kurmak amacıyla lüzumlu malzemeler ve maliyetlerini şu şekilde sıralayabiliriz;10 masa amacıyla; masaların her birini 500 TL‘den hesap edersek toplamda 5.000 TL eder.

 

Sandalye; Her masaya dört adet sandalye konulduğunu var sayarsak 10 masa amacıyla toplamda 40 adet sandalye lüzumludur. Sandalyelerin modellerine göre değişeceğini hesap ederek bir adedini 250 TL olarak düşündüğümüzde 40 adet sandalye 10.000 TL gerçekleştirmektedir.

 

Bütün şunlar amacıyla tahminen size başka eşyaları da hesaba katarsak 100-110 m2‘lik bir dükkân yeterli olacaktır. Bunun kirası da aşağı yukarıya 3000-4500 TL olsa dükkân maliyetinin başka malzemeleri hariç masa sandalye ve dükkan kirasını katarak maliyeti 20,000 bin TL‘yi bulacaktır.

 

 

 • Cafe Açtıktan Sonraki Düzenli Olarak Ödeyeceğiniz Maliyetler
 • Her ay ödeyeceğiniz Katma Değer Vergisi ödemeleri
 • 3 ayda bir ödeyeceğiniz geçici vergi ödemeleri
 • Yılda bir ödemeniz gereken gelir vergisi ödemeleri
 • Bilgilendirme formu amacıyla oluşturulan ödeme
 • Bağ-kur’a prim ödemeleri (her ay)
 • 3 ayda bir ödeyeceğiniz stopaj ödemeleri
 • Yılda bir defa ödeyeceğiniz defter tasdik ödemeleri
 • Her ay ödemeniz gereken Sosyal Emniyet Kurum ödemeleri
 • Her ay ödeyeceğiniz muhasebeci ücreti
 • Cafenin Sağlayacağı Aylık Kazançlar

Bir cafeden çok kazanç sağlamak amacıyla yer ve mekân seçimini doğru yapmanız ve insanlara karşı doğru bir tutum sergilemeniz gerekmektedir. İlk açtığınız dönemlerde yeni adı duyulan bir işletme olmanızdan ötürü kazancınız dilediğiniz gibi gitmeyebilir. İleri ki vakitlere doğru çalışma performansınıza ve pazar da tutunabilme halinize göre yatırdığınız sermayeyi geriye kazanabilirsiniz. Bir cafenin aylık kazancını net olarak belirtemeyiz. İşleyiş ve tanınmışlığa göre artış ya da düşüş gösterebilir.

 

Cafe açmak amacıyla KOSGEB kredisi ve iş planı örneği adlı içeriğimizde daha evvelce aynı nace kodu ile müracaat yapan ve proje hazırlayan girişimcilerimizin örneklerini inceleyebilirsiniz.

 

10 masa ve 40 sandalye ile açabileceğiniz cafe maliyeti sunduğumuz bilgilerdeki gibi olup, masa ve sandalye fiyatlarındaki çokluk ya da düşüşe göre maliyetler farklılık gösterebilir.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.