Sırala
Görünüm:
Toplam 1 ürün görüntüleniyor.

Kahve Terazisi

Kahve yapmak dışarıdan basit gibi görünse de lezzetli kahvelerin hazırlanışı gerçekten büyük bir ustalık gerektirmektedir. Özellikle, son yıllarda üçüncü nesil kahveciliğin giderek yaygınlaştığı kahve dünyasında, kahve severler artık kahveye koku ve lezzet olarak tam anlamıyla bir hakimiyet kurmak isterken, baristalar da hünerlerini konuşturup en iyi kahveleri hazırlamak için kıyasıya bir rekabet içerisine girmektedir. Bunun sonucunda, detaylara daha fazla dikkat eden baristalar öne çıkarken, asıl kazanan ise kahve severler olmaktadır. Zira, bütün detaylarına dikkat edilerek hazırlanmış bir kahve, ancak en iyi denilecek kadar güzel olmaktadır.

Peki bu detay ifadesi ne anlama gelmektedir? Kahve hazırlamak, temelde kahve ve suyun karışımından ibarettir, gibi görünmektedir. Bunun yanında, belki biraz süt ve şeker ilave edilebilir. Fakat, bugün bütün kahve zincirleri, dünyanın önde gelen kahve markaları, hatta kahvesini kendi yapan kahve tutkunları bile kahveyi hazırlarken bir şeye çok dikkat etmektedir: kahve miktarı. Evet, ilk bakışta bu kriter çok önemli değilmiş gibi görünebilir. Fakat en lezzetli kahvelerin doğru su – kahve oranı ile hazırlandığı artık kahve dünyasında herkesin bildiği bir gerçektir. Bunun yolu da kesinlikle kahve hazırlama işlemleri için üretilmiş özel hassas kahve terazilerinin kullanımından geçmektedir. Artık yeni nesil kahvecilik akımın vazgeçilmezleri arasına giren bu teraziler ile fark yaratan kahveler hazırlamak mümkündür. Bu kahve terazileri kullanılarak su – kahve oranı en doğru şekilde ayarlanabilmektedir.

Bu terazileri özel kılan bir diğer özellik ise süre ölçümü yapabilmesidir. Bu bağlamda, kahvenin ne kadar kahve kullanılarak hazılandığı, terazi üzerindeki ekrandan izlenebilirken; aynı zamanda kahve ve sıcak su miktarı takip edilerek uygun ekstraksiyon süresi de ölçülebilmektedir. Bütün bu detaylara dikkkat edildiği takdirde ancak muhteşem kahve lezzetleri elde edilebilmektedir.

Kahve yapmak için özel olarak üretilmiş hassas kahve terazilerinin tek özelliği, uygun miktarı belirlemek ve süre ölçümü yapmak değildir. Bu teraziler – eğer kaliteli markadan temin edilmişse – su geçirmez özelliğe sahip olmaktadır. Böylelikle, kahve hazırlarken olası bir sıvı dökülmesi durumunda endişe etmeye gerek kalmamaktadır. Kahve terazilerinin özellikle elektronik ekran bölümleri su geçirmemektedir.

Üçüncü nesil kahveciliğin kahvede yeni bir akım başlattığı ve teknolojiyi de olabildiğince kullandığı bilinmektedir. Bu bağlamda, kahve terazileri de teknolojinin imkanlarından en fazla istifade edilecek şekilde tasarlanıp üretilmektedir. Öyle ki, normal bir terazide görülemeyecek birçok özellik, bu hassas kahve terazilerinde bulunmaktadır. Bunlar arasında öne çıkanlardan biri, kahve terazilerinin ayarlanabilir otomatik kapanma özelliğine sahip olmasıdır. Bunun yanında, otomatik dara alma özelliğie bulunmaktadır. Bütün bunlar için ihtiyacı olan enerjiyi ise sadece iki adet AAA pil ile sağlamaktadır. Bunun yanında, bazı modeller USB ile şarj edilebilmektedir.

Bu terazilere hassas denmesinin nedeni de gerçekten çok hassas ölçümler yapabilmesidir. ±1 veya ±0,1 gram hassasiyete sahip olan bu teraziler ile oldukça hassas lezzetlere sahip kahveler hazırlanabilmektedir. Bu arada ağırlık birimi olarak birçok terazi için gram, ons ve pound gibi farklı ölçü birimleri arasında geçiş yapılabilmektedir.

Hassas Terazi Nedir ve Nasıl Çalışır?

 

Üretim pazarında bilhassa saniyesel sektörler ve laboratuvarlarda sarfedilen, bu sektörlerde yüksek hassas derecelerinde tartım gerçekleştirebilmek amacıyla sarfedilen teraziler kullanılmaktadır. Bu cihazlar çok titiz tartımların gerektiği, çoğu maddeyi ortamında barındıran bileşiklerin oluşturulduğu yerlerde karşımıza çıkabilir. Genel olarak ismini versek de değişik modelleri de bulunuyordur.

Tartım cihazları konusu ile ilgili dünyada çoğu marka vardır. Aynı şekilde ülkemizde de bu alanda çalışmalar yapan mühim markalar bulunuyordur. Baykon firması ülkemizde bu alanda mühim çalışmaları olan ve dünyanın 90’dan çok ülkesine dışalım sağlayan mühim firmalardan biridir.

 

Hassas Terazi Nedir?

Endüstriyel sektörler ve laboratuvarlar başta olmak üzere çoğu alanda sarfedilen çok titiz ve küçük ölçüm birimlerinde tartım gerçekleştirebilen tartım cihazlarına titiz terazi adı verilmektedir. Bu tartım cihazları gerektiğince küçük birimlerde tartım işlemleri yapabilmektedir. Hem de da çok küçük titiziyet derecelerine sahip olan bu cihazlar düşük hacimli tartımlarda daha iyi neticeler vermektedir. Hassas terazi laboratuvar kullanımları amacıyla gerektiğince özel olarak pazara sürülmektedir ve ciddi bir test aşamasından geçmektedir. Çünkü yapılacak en küçük bir hata tüm işe mal olabilir. Bu amaçla dikkatli olmak ve buna göre seçimler gerçekleştirme mühimdir.

 

Hassas Terazi Özellikleri

Hassas terazilerin en mühim hedefi yüksek hassas ölçüm yapabilmektir. Buna bağlı olarak yüksek doğruluk derecelerinde ölçüm yapmaları gerekir. Aynı vakitte bu mamuller teknolojiye uyum sağlamış ve detaylı teknolojik işlevleri yapısında barındırmaktadır. Elbette bu hal tüketicilere de ideal fiyatlar ile yansımaktadır. Teknoloji ile tanışan titiz teraziler, bu bakımdan her hususta uyumlu olarak karşımıza çıkmaktadır. Burada hali numuneyle açıklayabiliriz. Son model teraziler bilgisayar ile bağlantı kurabildiği gibi aynı vakitte ethernet bağlantısı, yazıcı bağlantısı, USB bağlantısı, depolama alanları, WiFi gibi teknolojiler yer almaktadır. Bu mamüller aynı vakitte nemli ortamda, yağmurlu ortamlarda çalışabilme kapasitesine sahiptir. Yani nemli ortamlarda çalışabilen bu cihazlar aynı vakitte da batarya ile çalışabilme özelliği yardımıyla de istediğiniz yerde tartım gerçekleştirebiliyorsunuz.

 

 

Hassas Terazi Kullanım Alanları

 

Hassas terazi, genel anlamda saniyesel sektörlerde kullanılmaktadır. Bu konuyu daha da açacak olursak titiz tartımların gerektiği karışımların hazırlandığı laboratuvar ortamlarında kullanılmaktadır. Genel kullanım ise sektör olarak;

 

  • Tıp Sektörü Laboratuvarları,
  • Eczacılık ve İlaç Sektörü Laboratuvarları,
  • Kozmetik Sanayi,
  • Kalite Kontrol ve Araştırma Laboratuvarları,
  • Kimya Sanayi

Listelenebilir. Hem de bu sektörlerde kuşkusuz yalnızca titiz terazi kullanılmamaktadır. Mikro terazi, analitik terazi gibi cihazlarda kullanılmaktadır.

 

Ülkemizde tartım sistemleri konusu ile ilgili bir dünya markası olma yolunda gelişen, dünyanın 90’dan çok ülkesine dışalım gerçekleştirmektedir. Hassas terazi konusu ile ilgili da Baykon emin adımlar ile çalışmalarını sürdürmektedir.

 

Hassas Terazi Fiyatları

Hassas terazi fiyatları, teknolojisine ve genel duruma göre değişiklik göstermektedir. Tabi burada markanın da büyük tesiri vardır. Örneğin bu alanda dünyaca ünlü firmalar değişik teknolojilerde mamuller üretmektedir. Bu alanda dünyaca ünlü firmalar olarak Radwag, Baykon gibi firmaları gösterebiliriz. Bunlardan Baykon, ülkemizde üretim yapan ve merkezi İstanbul Tuzla’da bulunuyor olup Radwag firması ile de iş birliği yürütmektedir.

 

Hassas terazilerin fiyatları değişkenlik göstermekte olup, fiyat konusu ile ilgili firmalardan öneri alınması gerekmektedir.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.