Sırala
Görünüm:
1 2
Toplam 19 ürün görüntüleniyor.
1 2

Soğuk Kahve Demleme

Uykusuz gecelerin ve uzun çalışma saatlerinin dostu, uykunun düşmanı, dost meclislerindeki koyu muhabbetin vazgeçilmezidir, Kahve. Ülkemiz ve dünya çapında bir Kahve kültürü var ve bu Kahve kültürü uzun yıllara dayanmakta. Geçmişten günümüze değişmeyen değerlerden biridir Kahve çekirdeği.

Kahvenin öyküsünün zamanla değişime uğradığı olmuştur, tabii ki. Ülkemize baktığımızda bunu net olarak görebiliyoruz. Nasıl mı? Bir cafeye gittiğinizde önünüze koyulan menüden anlayabilirsiniz. Türk Kahvesinin envai çeşidi görürken, aynı zamanda yeni yeni oluşmakta olan filtre Kahve kültürünü gözlemleyebilirsiniz. Üstelik artık alışılmışın dışında bir Kahve bile çıktı diyebiliriz. Genellikle bir kupada Kahveyi içmeden önce o sıcak güzel kokusunu içimize çekip yudumlamamız yerini başka bir ritüele bıraktı. Artık sıcak yaz günlerinde bir numaralı bir içeceğimiz ortaya çıktı diyebiliriz. Peki nedir bu içecek? Tabi ki Soğuk Kahve. Sıcak yaz günlerinde içimizi ferahtan aynı zamanda Kahve ihtiyacımızı da gideren Soğuk Kahveyi yakından incelemeye ne dersiniz?

Soğuk Kahve nedir?

Avrupa’da son yıllarda popüler hale gelen, Amerika’da severek tüketilen, ülkemizde de “Kahve Soğuk mu olurmuş” diyenlerin bile severek tükettiği ve demleme esnasında tamamen sıcağa maruz bırakılmayan bir Kahve çeşidi Soğuk Kahve.

Soğuk Kahve Demleme nasıldır?

Her zaman alıştığımız demleme metotlarıyla oluşan Kahveyi düşününce, gözümüzün önüne Soğuk Kahve Demleme yani cold brewi canlandırmak elbette ki biraz güç olacaktır. Esasında Soğuk Kahveyi normal Kahveden yegane ayıran unsur, tabii ki Soğukluğu fakat Soğuk Kahve yavaş demleme yöntemi sayesinde daha yumuşak içime sahiptir. Bu sayede genel olarak Kahveyi sert bulanların bile yaz günlerinde içebileceği türden bir Kahve türüdür diyebiliriz.

Bahsettiğimiz üzere Cold Brew pratik bir hazırlanma ritüeli vardır. Soğuk demleme yönteminde, 100 ila 150 gr. ince öğütülmüş Kahvenin üzerine bir litre kadar Soğuk su eklenir, ardından 12 ila 16 saat arasında bekletildikten sonra, Kahve filtreden geçirilir. Bu kadar basit bir metot aslında.

Soğuk Kahve Demlemede püf noktalar nelerdir?

Soğuk Kahve Demleme metodunda Kahveden aldığınız her yudum da aynı orantıda Kahve tadını almak istiyorsanız öncelikle yapmanız gereken Kahvenizin kalitesine dikkat etmeniz ve Kahvenizin ince ince öğütülmüş olmasıdır. Kaliteli ve taze bir Kahve ile yapıtığınız her Kahve çeşidi kendini diğer Kahvelerden ayırabilir fakat mükemmel şekilde hazırlanmış taze olmayan bir Kahve de kendini mutlaka belli edecektir. Bu sebeple güzel bir Kahve için ilk öncelik Kahvenin taze ve kaliteli olmasıdır. Ardından ince ince öğütülmüş bir Kahve Soğuk Kahve Demleme tekniği için oldukça önemlidir çünkü normalde Kahvenin yoğun tadını sıcak su ile hissederken kullanacak olduğunuz Soğuk su sebebi ile Kahvenin suyun içinde ayrışması bu ince ince öğütme işlemine bağlıdır. Bir diğer Soğuk Kahve Demleme metodunda ki en önemli aşama ise bekleme süresi. İnce ince öğütme işleminde de bahsettiğimiz üzere, Kahvenin güzel ayrışması ve suyun içine orantılı dağılımının en önemli aşamalarından biri bekleme süresi. Soğuk Kahve Demleme de ne kadar sabırlı bir şekilde beklenirse her yudumda alınan haz aynı derecede mükemmel olacaktır.

 

https://www.kahveciniz.com/soguk-demleme-cold-brew

 

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.