Sırala
Görünüm:
1 2
Toplam 30 ürün görüntüleniyor.
1 2

Moka pot

Kahve, hayatımıza yıllar öncesinde giren, önceleri sadece sıcak sohbet ortamlarında 40 yıl hatır alma niyetiyle içtiğimiz, şimdi ki zamanda ise onsuz yapamadığımız biricik kafein depomuz. Ülkemizde var olan Türk Kahvesinin yanı sıra dünya Kahvelerine de rağbet oldukça fazla.  Son yıllarda cafe kültürünün artması ve faydaları sebebi ile sık tercih edilen Kahve türlerinden biri de filtre Kahveler. Filtre Kahveler, filtre kağıtları sebebi yağ oranının azaltılmasından kaynaklı ve yumuşak içimi sebebi ile sık tercih edilen Kahve çeşitlerinden biri. Ülkemizde yeni yeni patlat veren bir içecek türü olsa da filtre Kahveler dünya kültüründe oldukça önemli bir yere sahiptir. Bizim bakırdan olan her fincanında aynı lezzeti aldığımız türk Kahvesi cezvesi gibi, özellikle İtalyanlarda türk Kahvesi cezvesine muadil bir ürün bulunmaktadır. Ürünün adı ise Moka pot Bialetti.

Moka pot Bialetti nedir?

Bahsettiğimiz üzere, İtalya’da küçük mutfak gereçleri üretim faaliyetlerini gösteren bir firma Bialletti. Üretim faaliyetine girdiği zamanlarda oldukça farklı mutfak araç ve gereçleri üretmiş Bialetti. 1900’lü yıllarda faaliyet gösteren Bialetti, günümüzde bile hala bahsedilmesinin sebebi ise üretmiş oldukları Moka pot Express. Bialetti ile adeta özdeşleşmiş olan Moka pot Express’in, markanın bu denli ikonik hale gelmesini sağladığını söyleyebiliriz. Tabii ki bu değerli makineyi icat edenin kim olduğunu anmamak olmaz. Moka pot Express, Alfonso Bialetti tarafından 1933 yılında icat edilmiş. İkonik dememizin sebebini anlamak için tarihe bakmak yeterli. Üstelik Moka pot, tasarımına şimdiden bir küçük değinecek olursak, yıllara meydan okuyan bir tasarıma sahip olarak tanımlamak mümkün.

Peki, Moka pot Express’in yapısı nasıldır?

Öncelikle Moka pot Express’in birçok dizayn ödülü olduğunu belirterek merakınızı biraz daha arttıralım. Yapısı tanımlayacak olursak eğer kesinlikle karmaşık olmayan, kullanışlı ve şık diyebiliriz. Yapı itibariyle döküm alüminyumdan oluşan, sekizgen şeklinde olan alt haznesi, filtre ve demlik kısmında oluşuyor. Basit yapısı ile kullanımı oldukça basit, üstelik şık bir tasarımı olması onu ikon haline getiren bir diğer özelliği. Üstelik Moka pot’un 3 çeşidi bulunmakta, bunlar: Express, Brikka ve Musa. Bu üç farklı çeşidinin arasından en çok tercih edilen Moka pot Express olduğunu belirtebiliriz.

Moka pot’u yakından incelemek isteyenler, buraya!

Öncellikle Moka pot’ta nasıl Kahve kullanılması gerektiğine bir bakalım. Moka pot’da isteğe bağlı olarak Arabia, taze kavrulmuş ve ince öğütülmüş Kahve kullanılmaktadır.Kahvenin yapısının taze olmasının, Kahve içiminde her yudumda aynı lezzet yolculuğuna çıkmada anahtar bir kural olduğunu unutmadan belirtelim. Yapılan Kahve az kavrulmuş ise hafif meyve aromalı tatlar alınırken, çok kavrulmuş Kahvelerde ise çikolata ve bitter tatlar alınabilir. Çalışma şekline baktığımızda orta ateşte pişirilen ve ekspressoya yakın bir tat ortaya çıkaran Moka pot’un temelinde su buharının yarattığı basınç vardır. Öncelikle sekizgen şeklinde olan alt hazneye belirtilmiş olan emniyet yerine kadar soğuk su konulur ardından filtre kısmına tepeleme şeklinde ince öğütülmüş Kahveyi eklenir, burada önemli bir nokta ise Kahveyi asla sıkıştırılmıyor . Yaklaşık 3 dakika içerisinde hazır olan bu güzel tat, başlangıçta belirttiğimiz gibi su buharının uygulamış olduğu basınç ile alt haznedeki suyun filtreden geçerek demlik kısmına birikmesi ile oluşuyor. İtalyanların cezvesi olarak geçen Moka pot Bialetti, ülkemizde de cafe kültürünün etkisi ile sık kullanılan bir filtre Kahve Demleme ekipmanı olduğunu söyleyebiliriz. Yapısının basit ve pratik kullanıma sahip olması Moka pot’un en büyük özelliklerinden biri .

 

https://www.Kahveciniz.com/moka-pot

 

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.