Sırala
Görünüm:
Toplam 15 ürün görüntüleniyor.

Suda Çözünebilen Instant Kahveler

Granül kahve ya da instant kahve, suda çözünebilen hazır kahvelere verilen isimdir. Hazır kahveler, bazı endüstriyel işlemlerden geçerler. Bu yüzden orijinal kahve özelliklerini kaybederler.

İki farklı yöntemle üretilirler:

Dondurarak Kurutma İşlemi: Öğütülme işleminden sonra kahve belli bir süre bekletilir. Bu sayede içeriğindeki tüm suyun kaybedilmesi sağlanır. Daha sonra -40 derecede dondurulur. Bu işlem sonrasında kalan su zerrecikleri kristalleşir ve buharlaşarak yok olur. Böylece tamamen kuru özellik sergileyen instant kahve elde edilir.

Spreyleme Yöntemiyle Kurutma İşlemi: Öğütülen kahve çekirdeklerinin içinde bulunan su oranı, buharlaştırma yöntemiyle yok edilir. Özel tankların içine alınan kahveye spreyleme işlemi uygulanır. Bu işlemden sonra kahve tozları kristalleşir ve granül kahve halini alır.

Spreyleme yönteminin dezavantajı, yöntemde kullanılan yüksek ısıların, kahvenin içindeki yağı olumsuz etkilemesidir. Doğal olarak kahvenin aroması değişmekte ve yüksek miktarda kaybolmaktadır.

İnstant Kahvenin Tarihçesi

1901 yılında kimyager Satori Kato tarafından Amerika’nın Chicago kentinde üretilmiştir. Satori ürettiği granül kahveleri ilk olarak, New York şehrindeki, Pan-American fuarında tanıtmıştır. Ancak Satori buluşuna patent alamamıştır. Tarihsel kayıtlara göre ilk kez Strang’s Coffee markasının sahibi David Strang, 1890 yılında granül kahve patentini almıştır.

1910 yılında Guatemala ülkesinde yaşayan İngiliz Kimyacı George Constant Washington, kahve pişirdikten sonra, kabın etrafındaki tortular dikkatini çekmiştir. Bu tortuları inceleyen kimyager, aslında tortuların suyunu yitirmiş kahve parçaları olduğunu keşfetmiştir. Yaptığı bazı deneyler sonucunda kendi yöntemini geliştiren George, Red E Coffee adlı markayı yaratmıştır.

1938 yılında ise Nescafe firması ile anlaşmış ve ürünün pazarlama ve ticari faaliyetlerinin yürütülmesini sağlamıştır.

İnstant Kahve Özellikleri Nelerdir?

Günümüz iş koşullarında insanlar, hazır kahveyi daha çok tercih ediyorlar. Hazırlanışının pratik olması belki de tüketiminin bu kadar yaygın olmasında etkendir. İnstant kahve tercih edilmesinin en önemli nedenleri:

  • İşlem görmesinin kolay olması ve diğer kahvelere göre daha fazla üretim imkanı sağlaması,
  • Sıcak suda daha çabuk çözünebilmesi,
  • Parçacıklar halinde ya da toz halinde bulunabilmesi,
  • Paketlemede kullanılan özel teknikler sayesinde, uzun süre raflarda satışa sunulabilmesi,
  • Düşük kaliteye sahip kahve çekirdekleriyle üretildiklerinden dolayı, hem üretici, hem de tüketici tarafından tercih edilmesi,
  • Perakende ve toptan satışının, diğer kahve türlerine oranla daha ekonomik olması,

Olarak sayılabilir. Ancak paketi açıldıktan sonra kısa sürede tüketilmesi gerekir. Diğer kahve türlerine göre çabuk bozulabilen bir yapıdadır.

İnstant Kahve Yararları ve Zararları Nelerdir?

Diğer kahvelere oranla tüketimi pratiktir. Ekonomik fiyatlara satışa sunulduğu için birçok kişi tarafından satın alınabilir.

Düşük kalitede kahve çekirdeklerinden üretildiği için aroması daha azdır. Paketinden çıktığı andan itibaren kısa sürede bozulma eğilimindedir. Kahve tiryakilerini tatmin edecek düzeyde değildir.

İnstant Kahve Nasıl Saklanır?

Gerek öğütülmüş olsun, gerekse hazır kahve olsun, kahvenin her türü serin ve kuru yerde saklamayı gerektirir. Eğer kahve hızlı tüketiliyorsa, güneş görmeyen kiler ya da dolaplarda saklanması uygundur. Yavaş tüketimlerde ise buzdolaplarında saklanması yerinde olacaktır.

İnstant Kahve Nerede Satılır

Kahveciniz.com sitesinde, dünyanın en kaliteli hazır kahve markalarını uygun fiyatlarla bulabilirsiniz. Jacobs, Nescafe, Cafe Bulb, Lavazza ve diğer büyük markaların instant kahve türlerini sitede bulabilirsiniz.

Kahve hazırlamanın en pratik yolu hazır kahvelerdir. İnstant kahveler, sadece sıcak su ile sanayiler içinde hazırlayabileceğiniz lezzetli kahvelerdir. Evde ve ofiste tercih edilebilecek en uygun seçeneklerden biridir. Kahve hazırlamanın en pratik yolu hazır kahvelerdir. İnstant kahveler, sadece sıcak su ile sanayiler içinde hazırlayabileceğiniz lezzetli kahvelerdir. Evde ve ofiste tercih edilebilecek en uygun seçeneklerden biridir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.