Sırala
Görünüm:
Toplam 9 ürün görüntüleniyor.

Chai Tea son zamanlarda oldukça popüler olan bir içecek türü. İçinde bulundurduğu zengin baharatlardan dolayı insan vücuduna iyi etkileri bulunmakta. Genel hatlarıyla siyah çayın içerisine konulan zencefil ve diğer baharatların karışımından oluşmaktadır. En popüler olarak kullanılan baharatlar kakule, tarçın, rezene, karabiber ve karanfildir ancak yıldız anason, kişniş tohumları ve karabiber de diğer sevilen seçeneklerdir. Chai Tea Hazırlanışının ılık su ve sıcak süt olması dikkat çekici özelliklerinden biri.

Chai Tea’nın faydaları nelerdir?

Chai Tea, kanser oluşum riskini azaltır: Chai Tea yapısında bulunan tarçın, kakule ve zencefil özellikleri itibariyle antioksidan ve fitokimyasal yapıya sahiptir. Bu sebeple düzenli olarak chai tea içen bir bireyin mide ve bağırsak kanserine yakalanma riski içmeyen bir bireye oranla daha düşük diyebiliriz.

Chai Tea, soğuk algınlığını önler: Chai Tea’nın içinde bulunan zencefil bilindiği üzere kış çaylarının vazgeçilmez baharatıdır. Bu sebeple kış günlerinde sık sık hastalanma gibi bir durumunuz var ise chai tea, zencefilin yanı sıra içeriğinde bulunan baharatlar sayesinde bağışıklık  sisteminizin güçlenmesini sağlayacaktır.

Chai Tea, adet dönemi ağrılarını hafifletir: Chai Tea’nın içeriğinde bulunan zencefil ve tarçın hormon düzenleyici bir etkiye sahiptir. Bu sebeple chai tea içmenin adet dönemi sancılarını hafifleteceğini söyleyebiliriz.

Chai Tea, şişkinliği azaltır: Gaz şikayeti veya şişkinlik problemi yaşayan bireyler günde 2 fincan kadar içtikleri chai tea sayesinde bu sıkıntılarından büyük ölçüde kurtulmaktadırlar.

Chai Tea, enerjiyi arttırır: İçeriğinde bulunan zengin baharatlar sayesinde chai tea enerjinizi arttıran bir özelliğe sahiptir.

Chai Tea , kan şekeri seviyesini düşürür: Chai Tea’nın yapısında bulunan zencefil ve tarçın kan şekeri dengeleyici özelliğiyle bilinen baharat türlerindendir. Yapılan araştırmalardan çıkan sonuçlara göre tarçının insülin direncini ve açlık kan şekeri seviyelerini % 10-29 oranında düşürebilme özelliğinin bulunduğu ispatlanmıştır. Daha düşük insülin direnci, vücudunuzun insülini, kanda ve hücrelerinizde şekerin  kullanmasını kolaylaştırır. Bu, kan şekeri seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olabilir.

Chai Tea, bulantıyı azaltır ve sindirimi geliştirir: Binbir derde deva olan zencefil, bulantıyı önlemesi ile bilinmektedir.  Bu sebeple chai teanın bulantıyı önlediğini söyleyebiliriz. Yapılan araştırmalar ışığında günlük alının 1 ila 1.5 gr arasındaki zencefilin özellikle hamilelik döneminde bulantı yaşanlar kadınların bulantıların büyük oranda azalttığı ispatlanmıştır. Ayrıca Chai çayının içeriğinde bulunan tarçın, kakule ve karanfilin bakteriyel sindirim sorunlarına önleyici antibakteriyel bir yapısının olduğu, yine Chai Tea’nın içinde bulunan bir diğer baharat olan karabiberin benzer antibakteriyel özelliğe sahip olduğu bilinmektedir. Bu sebeple Chai Tea’nın sindirim problemlerine yardımcı bir etkisi bulunabilir.

Chai Tea, kilo vermeye yardımcı olur: Chai Tea’nın içeriğinde bulunan zengin baharatların bir diğer etkisi de kilo kaybını ve yağ kaybına yardımcı olmasıdır. Öncelikle Chai Tea hazırlanırken kullanılan inek sütü veya soya sütü içeriğinde bulunan yapılar sayesinde açlığın yüksek ölçüde azalmasına yardımcı olamkla birlikte doygunluk hissini de desteklemesi ile bilinmektedir. Bu açılardan baktığımızda sindirim sistemini desteklemesinin yanı sıra beraberinde getirdiği doygunluk hissiyatı ile Chai Tea’nın diğer normal çaylardan daha diyet dostu olduğu söylenebilir.

Yapılan bir araştırma da a, chai çayını yapmak için kullanılan siyah çay türünde bulunan bileşiklerin yağ yakımın teşvik edebileceğini ve vücudunuzun gıdalardan soğurduğu kalorilerin sayısını azaltmaya yardımcı olduğunu gösteriyor.

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.