Sırala
Görünüm:
Toplam 4 ürün görüntüleniyor.

İtalya Mutfağının En Lezzetli Kahvelerinden Biri: İlly Kahve

Her gün dünyada milyonlarca insanın evlerinde ve ofislerinde içtiği, otel, kafe ve restoranlarda müşterilerden yoğun ilgi gören, İtalya’nın en beğenilen kahve lezzetlerinden biri olan İlly Kahve’nin geçmiş 1930’lara kadar uzanmaktadır. İlly Kahve, 1933 yılında Francesco İlly tarafından İtalya’nın Trieste bölgesinde kurulan bu köklü kahve firması günümüzde kurucu ailenin üçüncü nesli tarafından yönetilmektedir. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Andrea İlly olup, CEO’luk görevini ise Massimiliano Pogliani yürütmektedir.

Şirketin Kısa Geçmişi

1933 yılında kurulan İlly Kahve için ilk ve en önemli kilometre taşlarından biri, şirket daha çok yeniyken 1935 yılnda yaşanmıştır. Kurucu isim Francesco İlly tarafından geliştirilen bir Espresso makine olan İlletta kahve hazırlama süreci için devrim niteliğinde bir buluş oldu. Şirket, bu ürün sayesinde 1940’lara geldiğinde İsveç ve Hollanda’ya ilk ihracatını gerçekleştirmiş oldu. Şirket ihracat yaptıkça kazandığı paranın önemli bir bölümünü, sürdürülebilir büyüme hedefleri kapsamında araştırma ve geliştirme faaliyetleri için ayırmıştır.

Şirketin kurucusu Francesco’nun oğlu Ernesto, doktorasını kimya alanında yaptıktan sonra 1940’ların sonuna doğru şirkete çalışmaya başlamıştır. Kimya alanında oldukça iyi olan Ernesto’nun araştırma ve yeni şeyler öğrenmeye olan isteği, İlly firmasının kahve konusunda çalışmalar yapmak için önce basit bir ev laboratuvarı kurmasını; daha sonra da resmi olarak büyük çaplı bilimsel ve teknolojik araştırmalar yapmasını sağlamıştır. Bu çalışmalar ilk büyük meyvesini 1950’lerde vermiş ve şirket, ilk defa daha küçük öğütülmüş kahve ürünlerini piyasaya sunmuştur.

İlly firması, devam eden yıllar içerisinde de kahve konusunda her zaman inovatif çalışmalar yapmayı sürdürmüştür. Bu çalışmalar, şirket için çok önemli kilometre taşları oluşmasını sağlamış ve şirket faaliyet alanını git gide genişletmiş ve kahve sattığı ülkelerin sayısını arttırmıştır. İlly, günümüzde 140 ülkede insanların, İtalya’nın en leziz kahvelerini yudumlamalarını sağlamaktadır.

İlly Kahvelerini Benzersiz Yapan Nedir?

İlly kahvelerinin eşsiz bir lezzete sahip olmasının arkasında yatan en büyük neden, kahvenin elde edilmesi ve karışımların hazırlanması sürecindeki dengedir. İlly, dört kıtada bulunan çok sayıdaki kahve çiftliklerinden dokuz farklı üst düzey Arabica çekirdeklerini toplamaktadır. Nihai kahve ürünü, her bir kahve çekirdeğinin içilecek kahvenin lezzetinde büyük rol oynadığı bilinci içerisinde hazırlanmaktadır. Hazırlanan İlly kahveleri adeta bir senfoni gibidir; her bir kahve çekirdeği bir uzman şefin en iyi performansına eşlik etmekte, son derece yetenekli solistlerden oluşan zengin, dolu, çok yönlü, fakat ince kahve taneleri ortaya muhteşem bir lezzet çıkarmaktadır. Bugün günümüzde kahve denilince insanların aklına ilk olarak İlly kahvelerinin gelmesinin en önemli nedeni bunlardır.

İlly Karışımlarının Sırları…

- Dört kıtayı kapsayan dokuz ayrı Arabica kahvesinden oluşan ve onları yetiştiren yetiştiricilerden doğrudan satın alınan dokuz ayrı kahve çekirdekleri

- Aroma ve lezzetin mükemmel derecede iyi dengelenmesi

- Lezzetini muhafaza etmek için her hasattan sonra İlly kahvelerinin lezzetinin yeniden ölçülmesi

- Kahveyi kavurma ve soğutma işlemleri büyük bir ustalıkla yapılmaktadır.

- Kahvenin tat ve aromasını korumak için basınçlı paketleme yöntemi kullanılmaktadır

İlly Kahve, Dünyadaki Kahve Sektörüne Birçok Alanda Öncülük Etmektedir

İlly kahve, daha kuruluş yıllarında araştırma ve geliştirme çalışmalarına, inovasyona, yenilikçi bakış açısına çok büyük önem vermiş ve bunun meyvelerini ilerleyen yıllarda çok ciddi şekilde toplamıştır. Günümüz dünyasında kahve sektöründe halihazırda kullanılan birçok ürün ve hizmet, İlly’nin gerçekleştirdiği çalışmalardan doğmuştur. Bu bağlamda, sadece kahve üretip satan ve kâr amacı güden ticari bir firma olarak kalmak istemeyen, kahveyi ve kahve kültürünü tüm dünyada yayma hedefi bulunan İlly’nin sektöre çok sayıda katkısı bulunmuştur. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz.

Basınçlı Paketleme

Basınçlı paketlemenin geçmişi şirketin kuruluş yıllarına dayanmaktadır. Bu yöntemde paketlenecek kahve ürünleri içerisine azot gazı eklenerek hazırlanmakta ve içinde oksijen kalmayacak şekilde paketlenmektedir. Böylelik, kahve, diğer paketleme yöntemlerine göre hazırlanan kahvelere göre lezzetini daha uzun süre muhafaza etmektedir.

Modern Espresso Yöntemi

Bu yöntem de şirketin ilk kurulduğu yıllarda ortaya çıkartılmıştır. Günümüzde kullandığımız modern Espresso makinelerinin adeta öncüsü olan İlletta’da basınç ve ısıtma elemanları ayrılmıştır. Böylelikle, damakta acı veya yanık bir tat bırakmayan, zengin ve dengeli bir Espresso içilmesi mümkün hale gelmiştir.

ESE Kapsülleri

İlly’nin 70’li yıllara damga vuran ve kahve dünyasında oldukça ses getiren buluşu ESE (Easy Serving Espresso – Kolay Espresso Hazırlama) kapsülleri, Espresso içmeyi artık çok kolay bir hale getirmiştir. Tek kullanımlık hazırlanan bu kağıt kapsüllerin içerisinde önceden sıkıştırılmış ve ustalıkla öğütülmüş Espresso bulunmaktadır. Bizdeki poşet çaylara benzeyen bu kapsüller ile evlerde, iş yerlerinde, kafe ve restoranlarda artık çok hızlı, kolay ve lezzetli Espresso’lar servis etmek mümkün olmuştur.

İlly, Kahve Konusunda En Fazla Araştırma Yapan Firmalardan Biridir

İlly, neredeyse her gün içtiğimiz ve artık bizde sıradan bir içecek hissi uyandıran kahvenin aslında göründüğü kadar basit olmadığı ve kendine has bir evreni olduğunu söylemektedir. Zira, kahve konusundaki araştırmaların kökeni yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. Bugün bile tarım, botanik, biyokimya, mühendislik, matematik ve fizik gibi önemli bilim dallarında çalışmarını sürdüren birçok bilim insanı, kahve konusunda çeşitli incelemelerde bulunmaktadır. İlly firmasının kurumsal kimliğini öne çıkaran en büyük olgulardan biri olan Ar-Ge ve inovasyon neticesinde, firma bünyesinde dört ayrı araştırma laboratuvarı kurulmuştur.

AromaLab: Kahvenin kimyası ve lezzet profili ile yeşil ve kavrulmuş kahve kalitesinin değerlendirilmesi konusunda araştırmaların yapıldığı teknoloji merkezidir.

SensoryLab: Kahvenin insanda meydana getirdiği uyarılar ile bilişsel ve duygusal tepkilerimiz arasındaki ilişkiyi araştırmak için çalışmaların yapıldığı yerdir.

TechLab: AromaLab ve SensoryLab’den gelen veriler göz önüne alınarak İlly imzası taşıyan kahve karışımlarının lezzetini artırmak için çeşitli çalışmaların yürütüldüğü laboratuvardır.

BioLab: Kahvenin pek çok biyolojik yönünün incelenmesi, kahvenin doğası, kahve bitkisinin özellikleri ve bitkinin çeşitli iklimler ve ortamlardaki etkileşimlerinin incelendiği yerdir.

İlly, Kahve Kültürünü Yaymanın ve Bilgiyi Paylaşmanın Önemli Olduğuna İnanmaktadır

Bilgi, birikim ve uzmanlık kadar eğitim de kahvenin kalitesi için son derece önemli bir konudur. Kahve kültürünü ve bilgisini paylaşmak amacıyla İlly’nin kurmuş olduğu Kahve Üniversitesi ilk olarak Napoli’de 1999 yılında açılmış ve daha sonra 2002 yılında  Trieste’ya taşınmıştır. Üniversitenin bugün dünya çapında 28 şubesi bulıunmaktadır. Her biri en son kahve araştırmalarını destekleyen ve ‘kahve çekirdeğinden fincana’ anlayışı destekleyen, kahveyi mükemmel hale getirmeye çalışan önemli birimlerdir.

İlly’nin kurduğu Kahve Üniversitesi, üreticilere doğadan en iyi şekilde nasıl faydalanacaklarını, çevreye karşı en duyarlı yetiştirme, hasat ve işleme teknikleri ve sürdürülebilir tarımla ilgili kurslar ve eğitimler vermektedir.

Buraya misafir olarak katılan uzmanlar için Kahve Üniversitesi eğitim programı; kahve hazırlama ve menü geliştirme üzerine yoğunlaşma, uygulamalı eğitim, en yeni kahve yönetimi ve pazarlaması, müşteri deneyimini geliştirmek için pratik yöntemler gibi konularda birçok eğitimden oluşmaktadır.

Ve kahve seven herkes için oluşturuluan müfredatta, kahve tarihi, temel kimya ve biyoloji bilgileri, kahvenin kalitesi ve aroması gibi konularda bilgilendirmeler yapılmaktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.