Sırala
Görünüm:
Toplam 2 ürün görüntüleniyor.

İtalya’nın Her Zaman En Sevilen Kahveleri Arasına Girmiş Muhteşem Bir Lezzet: Segafredo Kahve
İtalya’nın önde gelen kahve üreticilerinden biri olan Segafredo, kurulduğu yıllardan beri insanlara özellikle Espresso konusunda eşsiz bir lezzet sunmaktadır. Kurucusu Massimo Zanetti olan Segafredo firması, dünya çapında sürekli ve hızlı bir büyüme kaydeden ve geniş bir şirket ağından oluşan Massimo Zanetti Beverage Group altında faaliyet göstermektedir.
Günümüzde Segafredo veya tam adıyla Segafredo Zanetti S.p.a (A.Ş), sadece İtalya değil, tüm dünyada Espresso kahve konusunda en bilinen ve sevilen markalardan biridir. Ticari bir kurum olmanın yanı sıra, eşsiz Espresso lezzetini ve kültürünü tüm dünyaya yaymak gibi oldukça büyük ve değerli bir misyonla hareket eden şirket, dünya üzerinde birçok ülkede çalışmalarına devam etmektedir.
Segafredo Bir Aile Geleneğini Sürdürmektedir
İtalyan kahve uzmanlığı üzerinde dört kuşaktır süregelen bir geleneği sürdüren Segafredo, son derece yumuşak, fakat eşi benzeri olmayan kahve karışımları ve Espresso lezzetleri sunmaktadır. Otantik İtalyan mirasından doğan bir lezzet olan Segafredo kahveleri, halihazırda 100’den fazla ülkeden alanında en iyi profesyonel baristaları belirleyip istihdam etmektedir. “Çiftlikten bardağa..!” ilkesini benimseyen şirket, günümüzde sofistike kahve uzmanları tarafından ödüle layık görülen bir lezzeti yaşatmakta, kahve tadı ve aroması ise her zaman şirkete özgü olmaktadır. Bu durum, diğer tüm markaların kahvelerine nazaran her zaman kendine has bir tadı bulunan şirketin, üzerinde çok titizlikle durduğu bir konudur. Segafredo, kahve çekirdeklerinin toplanmasından fincana gelmesine kadar geçen süreçteki her bir adımı adeta ayrı bir sanat olarak görmektedir. Bunun sonucunda da, ortaya eşsiz ve muhteşem bir lezzet çıkmaktadır.
Segafredo’nun Adeta Bir Sanat Eserine Dönüştürdüğü Üretim Zinciri
Kahve, dünyanın en fazla tüketilen içeceklerinden biridir. Her toplumun kendine has bir kahve kültürü bulunmaktadır. Oldukça yaratıcı ve dinamik bir zeka gerektiren bir içecek olan kahve, insanlar tarafındna çok sevildiği için günün her saatinde tüketilebilmektedir. Duyuları ve hisleri harekete geçiren mükemmel bir seçenek olan kahvenin en fazla sevildiği ülkelerden biri olan İtalya’nın önde gelen kahve üreticilerinden biri olan Segafredo, kahve üretiminin her aşamasını büyük bir titizlikle gerçekleştirmektedir.
Kahve üretmenin ve hazırlamanın yüzlerce yolu sayılabilmektedir. Fakat Segafredo, 40 yıldan fazla süregelen bilgi, birikim, tecrübe ve gelenekleri ile kaliteli kahve sunmak için yeteneklerini her geçen artırmaya çalışmaktadır.
Bu muhteşem lezzetin kaynağını merak edenler için Segafredo kahvelerinin çiftlikten fincana olan inanılmaz yolculuğuna çıkıyoruz.
Her Şeyin Başladığı Yer: Kahve Bitkileri
Günlük hayatta yediğimiz ve içtiğimiz her şeyde olduğu gibi kahvenin üretim süreci tohum ve bitkilerden başlamaktadır. Tüm dünyada içilerin kahvelerin neredeyse tamamında Arabica ve Robusta kahve çekirdekleri kullanılmaktadır. Kahve ağaçlarının da oval yaprakları ve salkımlarında beyaz renkte ve kokulu çiçekleri bulunmaktadır. Meyveleri de duta benzemekte ve iki adet çekirdek içermektedir.
Yetiştirme Aşaması
Yengeç Dönencesi ve Oğlak Dönencesi arasındaki sıcak ve nemli iklim, bu eşsiz bitkinin yetiştirilmesine izin vermektedir. Kahve bitkisi nemli bir toprak gerektirmektedir ve rüzgardan korunmalıdır. Arabica kahve çekirdekleri, 900 ile 1200 metre arasında değişen bir rakımda yetişirken; Robusta için ihtiyaç duyulan rakım değeri daha düşük olup 500 metre civarındadr. Arabica, biraz daha narin bir bitki iken, Robusta sıcaklıklara daha fazla dayanıklılık göstermektedir.
Kahve bitkileri 10 metreye kadar büyüyebilmektedir. Fakat hasat işlemini kolaylaştırmak için 3 metreye kadar budama işlemi yapılmaktadır. Yıl boyunca iki veya üç adet çiçeği olabilir: bir çiçek ile meyve olgunlaşması arasında geçen süre, 6 ile 14 ay arasındadır. Arabica bitkileri genelde Güney Amerika bölgesinde görülürken, Robusta bitkileri, Afrika, Hindistan, Endonezya ve Vietnam bölgelerinde yetişmektedir.
Toplama Aşaması
Bütün meyveler el ile toplanmakta ve seçilmektedir. Meyvelerin toplanması ve soyulması da titizlik gerektiren ayrı bir konudur. Zira, toplanacak kadar olgunlaşmış meyvelerin seçilmesi tecrübe isteyen bir konudur. Yeterince olgunlaşmamış meyvelerin toplanması için uygun zaman beklenmektedir. Günümüzde teknolojinin de gelişmesi ile beraber toplama işlemi bu iş tasarlanmış bir makine tarafından da titizlikle yapılabilmektedir.
Çekirdeklerin Çıkarılması
Kaliteli kahve çekirdelerini işleyebilmek için her meyveden en iyi çekirdekler çıkarılmaktadır. Çıkarma işlemi kuru veya ıslak olarak gerçekleştirilebilmektedir. Kuru veya ıslak çıkarma işlemlerinin kendine has aşamaları bulunmaktadır. Her iki yöntemde de çekirdekler şeker katmanından kurtulmaları için çok iyi şekilde yıkanmakta; sonrasında ya güneş altında ya da yapay yöntemler ile kurutulmaktadır.
En İyi Kahve Çekirdeklerin Seçilmesi
Çekirdekler kurutulduktan sonr Segafredo kahvelerine katılmak için aralarından en iyi olanlar özenle seçilmekte ve işlenmektedir. Bu seçim işlemi de yine titizlikle yapılmaktadır ve işlenmeye uygun olmayan çekirdekler, optil veya lazer makineler aracılığıyla elenmektedir.
Kahve İçin En Önemli Aşamalardan Biri: Kahvelerin Kavrulması
Kavurma işlemi, her bir karışımın kendine özgü aroması ile karakterize edildiği bir tekniktir. Segafredo kahvelerinin bu kadar lezzetli olmasının altında, çok derin araştırmalar, yüksek teknoloji ve yenilikçi düşünceler yatmaktadır. Çiğ kahve çekirdekleri, bu iş için üretilmiş özel fırınlarda, yaklaşık 200oC – 230oC sıcaklığa ulaşana kadar sürekli ısıtılmakta ve kavrulmaktadır. Kavrulma işleminde kahvenin aromatik bileşenleri oluşur; bu da asitliğin kaybolması ve ortaya acı bir tadın çıkması demektir. Bu tat, kahve kavruldukça daha belirgin hale gelmektedir.
Uzmanlık Gerektiren Bir Konu: Harmanlama / Karıştırma
Kavurma işleminden sonra istenilen kahve karışımlarını elde etmek için deneyimli ve yetenekli ellere ihtiyaç duyulan aşamaya geçilmektedir. Bu noktada, Segafredo’nun bir farkı daha ortaya çıkmaktadır; zira, Segafredo bu konuda en iyilerden biridir.
Harmanlama işlemi, belirli bir karışım elde etmek için farklı türlerdeki çiğ veya kavrulmuş kahvenin ustalıkla ölçülmesi ile yapılmaktadır. Her kahve türü için, Segafredo, bir grup uzman tarafından oluşturulan özel bi referans karışım sağlamaktadır.
Kahvelerin Öğütülmesi
Kaliteli kahve elde etmenin en önemli adımlarından biri de öğütme işlemidir. Her karışım için hassasiyeti değişen farklı öğütme türleri bulunmaktadır. Öğütme tipi, kahve tozunun kullanım amacına bağlıdır. Filtre kahve hazırlanıyorsa öğütme dengeli, Moka kabı için orta seviyelerde, Espresso için ise kullanılacak makinenin tipine göre ince şekilde ayarlanmalıdır. Öğütme aşaması da Segafredo uzmanlığının ortaya çıktığı bir aşamadır.
Son Adım: Paketleme
Bir kahvenin ne kadar kaliteli olduğu konusunda kahve paketinin tasarımı da belirleyici olmaktadır. Dünya çapında bir marka olan Segafredo için paketleme, büyük bir pazarlama yeteneği ile yapılmaktadır. Paketlemedeki en önemli amaç, kahvenin özelliklerini, lezzetini, kokusunu ve tazeliğini uzun süre muhafaza etmesini sağlamaktır. Segafredo, her kahve türü için farklı paketleme yöntemleri kullanmaktadır.
Segafredo’yu Bu Kadar Kaliteli Yapan Etkenlerden Biri Daha: Sürdürülebilirlik
Dünyanın en önde gelen kahve şirketlerinden biri olmasına rağmen, Segafredo’nun kurumsal sorumluluğu, müşterileri ve hissedarlarının ötesine, tüm gezegene ve üzerindeki herkese etki etmektedir. Bu bağlamda şirket, kendisini çevreye ve doğaya karşı da sorumlu hissetmektedir ve bu konuda çalışmalar yürütmektedir. Şirketin, kahvenin çiftlikten fincana kadar süren yolculuğunun her aşamasında birçok yenilikçi, çevreyi koruyan ve sürdürülebilir uygulamaları mevcuttur. Segafredo bu konuda da çevresine her zaman örnek olan bir firmadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.