Sırala
Görünüm:
Toplam 15 ürün görüntüleniyor.

Kuru Kahveci Mehmet Efendi’ye Dair Her Şey

Kuru Kahveci Mehmet Efendinin Öyküsü

Kahve, Osmanlı Devleti’ne ulaştığında, günümüzdeki gibi kavrularak ve öğütülmüş biçimde satılma maktaydı. Kahve içmek isteyenler, çiğ haldeki kahveyi satın alıyor ve satın aldıkları çiğ kahveyi de kavurarak öğütülme işlemi de dahil diğer işlemleri kendileri yapmak zorunda kalıyorlardı. Böyle olunca da kahve içmenin keyfi günümüze göre biraz daha zahmetli ve uzun aşamalardan geçmek zorundaydı.

Kahveyi çiğ olarak satın almak, ardından çiğ kahveyi tavalarda kavurmak ve kavrulan kahve çekirdeklerini de dibeklerde döverek cezvede pişirecek kıvama getirmek, hazır öğütülmüş kahveyi pişirmekten daha zahmetli olmaktaydı. Bu zorluğun yanında hoş bir kahve keyfi yaşamak hayaliyle, uzun süren bu zorlu kahve elde yöntemlerine yine uzun süre devam edildi.

Kurukahveci Mehmet Efendinin öyküsü çırak olarak babası Hasan Efendinin yanında çalışması ile başlamıştır. Kurukahveci Mehmet Efendinin tarih sahnesine çıkarak çiğ kahveden Türk Kahvesine geçiş sürecini kısalttığı doğrudur. Kurukahveci Mehmet Efendi, çiğ kahve çekirdeklerini kavurarak ve öğüterek günümüzdeki haliyle satılmasına öncülük etmiştir. Osmanlı Devletinde 1871 yılına tekabül eden bu dönem, kahve severler için bir dönüm noktası olmuştur. Yeni kahve keyfinin baş aktörü bu tarihten itibaren artık Mehmet Efendidir.

Babası Hasan Efendinin çiğ kahve dükkanını devralan Mehmet Efendi, Türk kahve tarihinin de seyrine el almıştır. Hasan Efendinin yanında çırak olarak başlayan Mehmet Efendi, Osmanlı mutfağına yaklaşık 300 yıl önce giren kahvenin yeni yöntemle sunulmasını gerçekleştirmiştir. Mehmet Efendi, müthiş bir girişimcilik ruhuna sahip olduğundan, çiğ kahveyi kavurarak ardından dibeklerde öğütmüş ve müşterilerine kahveyi bu şekilde sunmaya başlamıştır.

Kuru Kahveci Mehmet Efendi Markasının Tarihi

Kurukahveci Mehmet Efendi markasının tarihi 1871 yılını milat sayarak devam etmiştir.1871 yılında Mehmet Efendinin sunduğu kavrulmuş ve öğütülmüş kahve kolaylığı, kahve tüketiminde bir yenilik başlatmıştır. Kahvenin bu haliyle tüketime sunulması, kahve severler için önemli bir kolaylık olmuştur.

Mehmet Efendinin ortaya çıkardığı bu yenilik ile birlikte Mehmet Efendinin halk arasında “Kuru Kahveci” olarak anılmaya başlanması aynı nedene dayanır. Mehmet Efendi, çiğ ve öğütülmemiş kahve çekirdeğini kavurarak ve öğüterek sunmuş ve bu yenilik “Kurukahveci Mehmet Efendi” markasını ve farkını ortaya çıkarmıştır. Öyle ki, Cumhuriyet Döneminin ilk yıllarda, Kuru kahveci Mehmet Efendi Kahvesi yağlı kağıtlar içinde yüz binlerce bakkala lüks bir otomobille dağıtılmaya başlanmıştır.

1871 yılında başlayan bu süreç, yıllar boyunca, kahvenin değişik ve yeni şekillerde sunulması ile devam etmiştir. Günümüze gelen kadar Kuru kahveci Mehmet Efendi Kahvelerinin geleneksel bir tadı, yepyeni sunuş şekilleri olmuş, bu süreçte değişmeyen en önemli unsurları ise kahvenin tadı ve kalitesi olarak gerçekleşmiştir.

Kurukahveci Mehmet Efendi, kahve sanatında “Usta” olarak kendinden sonra nice nesiller yetiştirmiştir. Bu yetişme evreleri Usta-Çırak ilişkisi babında devam etmiş ve Kurukahveci Mehmet Efendinin adıyla yepyeni Ustalar vasıtasıyla günümüze kadar aynı kalite ve lezzetle süregelmiştir.

Kuru Kahveci Mehmet Efendi Markasının Üçüncü ve Dördüncü Kuşak Yöneticileri

1931 yılında kendi adıyla özdeşleşen “Kurukahveci Mehmet Efendi” markasının sahibi ve kurucusu olan Mehmet Efendinin vefatı ile birlikte Mehmet Efendinin oğulları Hasan, Hulusi ve Ahmet Beyler, baba mesleğini Usta-Çırak ilişkisi ile öğrendikleri şekilde devam ettirmişlerdir.  Hatta bu marka baba yadigarı olduğundan dolayı Soyadı Kanunu ile birlikte, kahvenin mucidi olan bu aile “Kurukahveci” soyadını almıştır. Mehmet Efendinin oğlu olan Ahmet Rıza Kuru kahvecinin vefatından sonra da markayı Hulusi Bey ve Hasan Bey devam ettirmiştir. Marka, pek çok farklı çeşidi ile günümüze kadar başarı ile gelmiştir.

Kuru Kahveci Mehmet Efendinin Misyonu

Kurukahveci Mehmet Efendinin kahvenin sunuş şekli ile başlayan farkı, kalite anlamında da gelişerek günümüze kadar aynı lezzeti ile gelmiştir. Kuru kahveci Mehmet Efendi markasının ve kahve kalitesinin yıllar boyunca aynı lezzetle devam etmesi, markanın misyonu hakkında bizlere fikir vermektedir. Kurukahveci Mehmet Efendinin misyonu kahve sevenlerin kahveye ulaşmasını kolaylaştırmak, kahveye kolayca ulaşan kahve sevenlerin bu kahve anını en güzel şekilde yaşamalarını sağlayarak onlara mutlu bir kahve anı yaşatmak olarak ifade edilebilir. Bu amaç doğrultusunda, 1871 yılında başlayan kavrulmuş ve öğütülmüş kahve keyfi günümüze kadar aynı kalite ve lezzetle ulaşmıştır.

Kuru Kahveci Mehmet Efendi Kahvesinin Özellikleri

Kuru kahveci Mehmet Efendi Kahvesinin, diğer kahvelerden önemli farkları bulunmaktadır. En taze kahve çekirdeklerinin kullanılması ile taze kahvenin aroma tadı, Kurukahveci Mehmet Efendi markasında kolaylıkla hissedilmektedir. Taze olmayan kahve, zaman geçtikçe aroma kaybına uğrayacağından dolayı, kahvenin öz tadına varmak amacı ile taze kahve çekirdeklerinin kullanılması önemlidir.

Kurukahveci Mehmet Efendi Kahvesinin, özel çekilme yöntemleri kullanılarak incecik bir kıvamda öğütülmesi, kahvenin farkını ve kendine has tadını ortaya koyan bir diğer özelliktir. Kahvenin yeterli sayıda ve yoğunlukta, doğru yöntemler ile çekilmesi kahvenin tadını önemli ölçüde etkileyecektir.

Kahvenin ilk aşaması olan yetişme aşamasında da kullanılan yöntemler kahvenin tadını belirleyici etkiye sahiptir. Kahve ağacında yetişen kahve meyvesinin doğru zamanda toplanması ve üretim sürecine girmesi kahvenin kalitesini ve kahvenin tadını büyük oranda belirleyecektir. Kahve meyveleri, tek tek ve el ile incelenerek toplandığında en kaliteli kahve meyveleri tasnif edilmiş ve toplanmış olacaktır. Bu zahmetli süreci en doğru yöntemler ile gerçekleştiren Kuru kahveci Mehmet Efendi Kahvesinin özellikleri markanın kendine has kahve kalite ve tadını ortaya koymaktadır.

Türk Kahvesinin Türkler İçin Önemi

Bir Türk ata sözüne göre bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır. Bu söz bile Türk kahvesinin Türkler için önemi nedir göstermek için yeterli sayılabilir. Türkler için kahvenin manevi bir özelliğinin olduğu görülmektedir. Kahve, Türkler için önemli bir kültür, atalardan gelen önemli bir gelenektir. Yalnızca bir içimlik kahve olarak değil insanların bir araya gelerek sohbetler ettiği, sosyalleştiği, birlikte güzel anılar yaşadıkları kıymetli buluşmaların da vazgeçilmez bir parçasıdır. Türk kahvesi, Türklere özgü pişirme yöntemi ile Türk Kültürünü dünyaya yansıtmaktadır. Günümüzde önemli sayılan ve değer verilen misafirlerin ağırlanması sırasında güzel ve kaliteli bir Türk Kahvesi sunumu önemlidir.

Türk Kahvesinin Demlenme Biçimi

Türk Kahvesi ismi, kahvenin özünü yansıtmaktan ziyade pişirilme yöntemini ifade eder. Türk Kahvesi, dünyada yaygın olan diğer kahve çeşitlerine göre farklı bir pişirilme sürecine tabidir. Türk kahvesinin demlenme biçimi farklıdır. Bu da Türk Kültürünün izlerini pişirilme aşamasında bile yansıtmaktadır. Türk Kahvesi, kaynama sürecine tabi bir demlenme şekli ile diğer popüler kahve çeşitlerinden farklılaşmaktadır. Türk Kahvesi, yine diğer kahve çeşitlerine göre çok ince bir şekilde öğütülür. Kahvenin sahip olduğu aromasını ortaya çıkarmak için doğru demleme yöntemi kullanılmalıdır. Kahvenin, çok ince bir şekilde öğütülerek pişirilmesi ve kaynama aşamasına terk edilmesi, diğer kahve çeşitlerinden Türk Kahvesini ayırmaktadır. Ancak, kahvenin kaynama aşamasına geçtiği andan itibaren kaynamaya maruz kaldığı her an tadı acılaşmaya başlar. Bu nedenle kahvenin kaynama aşamasına geçmesine ramak kala kahve ısıdan uzaklaştırılmalıdır.

Kuru Kahveci Mehmet Efendi Kahve Çeşitleri

Kuru kahveci Mehmet Efendi kahve çeşitleri farklı ve birbirinden değişik aromalara sahip çok sayıda kahve paketinden oluşmaktadır. Kahve çeşitleri sunulurken, markanın kalite ve kendine has aroması tüm ürünlerde fazlasıyla bulunmaktadır. Türk kahvesinin yanında; Filtre kahve çeşitleri, Kolombiya menşeli Press Pot Filtre kahve, Etiyopya Filtre Kahve, Guatemala Filtre Kahve, Brezilya Filtre Kahve, 7 farklı orijinin harmanlanması ile ortaya çıkan özel Espresso kahveler ve ayrıca yüksek kaliteye sahip Belçika Kakaosu da satılmaktadır.

Kuru Kahveci Mehmet Efendi Kahve Çeşitleri Kuru Kahveci Mehmet Efendi Kahve Çeşitleri[/caption]

Türk Kahvesinin Tarladan Fincana Gelene Kadarki Süreci

Türk Kahvesinin tarladan fincana gelen kadar ki süreci uzun ve zahmetlidir. Türk Kahvesi, diğer kahvelere göre çok ince öğütülmektedir. Türk Kahvesi ayrıca, kaynama sürecine tabi olarak diğer kahvelerden farklı bir pişirme yöntemine sahiptir. Türk Kahvesinin tarladan fincana gelme süreci, uzun bir yolculuktur.

11 asırdan fazla bir süredir hayatımızda yer alan kahve, hayati bir öneme haiz olan sudan sonra en fazla tüketilen içeceklerden biri konumunda yer almaktadır. Kahve, tropik bir ağacın meyve çekirdeğidir. Kırmızı bir renge sahiptir. Bu meyveler elle ya da toplu bir şekilde toplanarak çekirdekleri çıkartılır. Kahve çekirdekleri kavrulur, kahve özü ayrıştırılır. Kahve çözünebilir bir yapıya ulaştığında da öğütülme işlemi gerçekleştirilir. Kahvenin en önemli aşaması kahvenin kavrulma aşaması olarak bilinir. Çünkü kahvenin aroması, bu aşamada ortaya çıkmaktadır. Öğütülen kahve, paketler halinde sizlere sunulur.

Neden Kuru Kahveci Mehmet Efendi

Kahve ağacının yetişme sürecinden, kahve meyvesi elde edilmesi sürecine kadar kahvenin tadını belirleyen önemli süreçler ortaya çıkar. Kahve meyvesinin, özel yöntemler ile toplanması, kahvenin doğru teknikler ile ayrıştırılması ve kendine has yöntemler ile kavrularak öğütülmesi aşamaları da yine kahvenin tadına fark katacaktır. Kuru kahveci Mehmet Efendi kahveleri, kahvenin üretim sürecinden toplanma sürecine kadar her bir aşamayı titizlikle takip etmektedir. Kahvenin özünden ayrıştırılması, kavrulması ve kendine has sahip olduğu yöntemler kullanılarak Kuru kahveci Mehmet Efendi farkı ortaya çıkmaktadır. En taze kahvenin, en doğru yöntemler ile öğütülmesi ile de kahve tadının zirvesine bu marka ile ulaşılmaktadır.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.