Kahve ve kahve türleri ile ilgili olarak tüm ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz en iyi platform kahveciniz...Kahve her gün içtiğimiz bir sıcak içecek olmakla beraber Kahve hem zihinsel aktiviteyi güçlendirdiği için hem de keyif verici enerjimizi yüksek tutmamıza yardımcı olduğu için ,Tüm dünyada  kültürel ve sosyal hayatın oluşmasında önemli bir rolü var. Bugün ne de olsa en çok sosyalleştiğimiz yerler barlar, cafeler, restaurantlar ve oteller. Kahve, kökboyasıgiller familyasının Coffea cinsinden yer alan bir tür ağaç cinsidir. Bu ağacın meyve çekirdeklerinin kavrulup öğütülmesi ile elde ediliyor. Kiraz meyvesine benzeyen ve kendine özel bir aromatik kokusu olan bu kahve çekirdeğinin işlenip masamıza gelinceye kadar uzun bir hikayesi olduğunu bildiğimden bunu sizler ile paylaşmak istedim.

 

Sırala
Görünüm:
1 2 3 4 ... 6 ... 10
Toplam 159 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4 ... 6 ... 10

Bu esrarengiz kahve meyvesinin, 14. yüzyılda Güney Etiyopya’nın yüksek yaylalarında kendi keçilerini otlatan Khaldi adındaki bir çoban tarafından keşfedildiğine dair kuvvetli bir rivayet var. Keçilerin kahve meyvesini yediğini fark ederek, merak edip kendisi de yemiş. Enerji verdiğini fark etmiş. Dilden dile aktarılarak gelen kahvenin bu hikayesinin herhangi bir dayanağı yok tabi. Ama gerçek olabileceğini düşünen kişi sayısı da oldukça fazladır.

 

Kahvenin hikayesi, Etiyopya’dan sonraki ilk durağı olan Osmanlı Toprağı Yemen’de kahve ağaçları ilk defa görülüyor. 15. yüzyılda Yemen’deki Kiliselerdeki Hristiyan din adamları gece boyunca daha çok ibadet etmek ve okumak için kahvenin verdiği zindelikten yararlanmışlardır. Bu o bölgedeki tüccarların ilgisini çekmiş ve devamında ticaretine başlanmıştır.

Kahve üretimi 17. yüzyılın sonlarına kadar sadece Yemen’de yapılmış. Bunu Sri Lanka, Endonezya’nın Java Adası izliyor. Sonraları ise Surinam, Jamaika, Brezilya, Meksika, Küba, Kolombiya ve Hindistan’da da üretilmeye başlanıyor.

Bugün kahve, petrolden sonra dünya ticaretinde ikinci ürün olarak yer alıyor. Günümüzde dünyadaki bütün kahvelerin % 50 sini Brezilya üretiyor. Sonrasında Vietnam ve Kolombiya ise en büyük kahve üreticileridir. Bunları ise Endonezya, Peru, Hindistan, Etiyopya, Uganda, Etiyopya ve Meksika izliyor. Dünya’da seksenden fazla ülkede kahve üretimi yapılıyor.

Çekirdek Kahve Çeşitleri

 1. Arabica Çekirdek Kahve
 2. Robusta Çekirdek Kahve
 3. Liberica Çekirdek Kahve
 4. Excelsa Çekirdek Kahve

Yapılışlarına göre kahve çeşitleri

 1. Espresso Kahve
 2. Americano Kahve
 3. Filtre Kahve
 4. Türk Kahvesi
 5. Cafe Latte
 6. Mocha
 7. Macchiato
 8. Cappuccino
 9. Cortado
 10. Flat White
 11. Frappe
 12. Instant kahve

Çekirdek Kahve Çeşitleri

Tabii ki daha çok kahve üretmek daha iyi kahve üretmek anlamına gelmiyor. Hangi tür çekirdek kahveyi hangi şartlar altında ve nasıl ürettiğiniz de önemli. Kahve çekirdeğinin yüzlerce çeşidi olsa da en çok üretilen ve talep edilenleri Arabica, Robusta, Liberica ve Excelsa çekirdek kahveleri. Arabica ve Robusta diğerlerine göre çok daha büyük bir üretim ve tüketim yüzdesine sahip.

 

 1. Arabica Çekirdek Kahve

Arabica Çekirdek Kahve, dünyada en yüksek sayıda üretilen çekirdek kahve türü. Neredeyse içtiğiniz çekirdek kahvelerin %60’ı Arabica kahve çekirdeklerinden hazırlanıyor. Daha Yüksek kaliteli kahveden bahsetmek gerekirse kesinlikle Arabica Çekirdeği tercih etmekte fayda var. Arabica Çekirdek kahveleri az miktarda alıp, kısa bir zaman içinde taze olarak tüketmek ve mümkün olduğunca sıcak ve sade olarak içmek gereklidir.

Çekirdek Kahve, aynı coğrafyada yetişen diğer meyvelerin, havasından ve baharatların aromalarından etkilenebiliyor. Böylece farklı ülkelerde yetişen kahve çekirdeklerinden hazırlanan kahveler farklı koku ve tada sahip olabiliyor.

 1. Robusta Çekirdek Kahve

Robusta Çekirdek Kahve ise Arabica ’ya göre daha da acı bir tadı olan bir kahve çeşidi. Günümüzde Dünyada üretilen kahvelerin %30’u Robusta kahvesi. Daha alçak bölgelerde daha kısa zamanda yetişebilen bir kahve türü. Brezilya, Vietnam ve Hindistan da ’da çoğunlukla Robusta türü kahve üretimi var.

Robusta kahve, Arabica ’nın aksine her koşulda dayanıklı bir kahve olmasından dolayı Üreticiler açısından tercih sebebidir. Daha çok espresso ve hazır instant kahveler için tercih ediliyor. Sütlü, şekerli ya da soğuk kahve sevenlerin Robusta kahve çekirdekleriyle sunulan kahveleri tercih etmesi tavsiye ediliyor. Lezzeti ve aroması ile tüm bunlara dayanabilecek şekilde ve baskınlıkta oluyor.

 1. Liberica Çekirdek Kahve

Liberica Çekirdek Kahve ise 1890’lı yıllarda dünya Arabica stokunun %90’ı tükendiği bir dönemde kullanılmış. Filipinler’de yetişen bu çekirdek kahve türünün çekirdeği diğerlerine nazaran daha iri taneli. Lezzet ve aroma olarak ise daha isli ve yavan.

 1. Excelsa Çekirdek Kahve

 

Excelsa Çekirdek Kahve ise Liberica ’nın bir alt çeşidi olmasına rağmen ondan çok büyük farklılıklar gösterdiğinden ayrı bir çekirdek kahve türü olarak kabul ediliyor. Excelsa genellikle ve çoğunlukla Güneydoğu Asya’da yetişiyor ve dünya kahve üretiminin ise % 7’sini oluşturuyor. Aroması çok güçlü olduğundan dolayı sadece harman kahvelerin içindeki aromayı arttırmak ve güçlendirmek için çok az miktarda kullanılıyor.

Yapılışlarına göre çekirdek kahve çeşitleri

 

İçtiğimiz tüm çekirdek kahve çeşitlerinde aynı dört çekirdek kahve kullanılsa da hazırlanış şekillerine göre kahveler farklı isimlendiriliyor. Kahveler nasıl yapılıyor, nasıl hazırlanıyor ve nasıl sunum yapılıyor pek de ilgilendiğimiz bir konu değil. Bizi daha çok damağımızdaki tat ve aldığımız keyif ilgilendiriyor. Gittiğimiz kafelerde kahveyi istediğimiz güzel lezzette hazırlayan baristaların uzmanlık alanıdır. Yine de yapılışlarına göre hazırlanan çekirdek kahve çeşitleri neler teker teker anlatalım.

 1. Espresso Kahve

 

Espresso kahve, İtalyanca ’da çabuk, hızlı anlamına geliyor ve klasik bir İtalyan kahvesine verilen isim. Hem hazırlanması hem de tüketilmesi hızlı. Espresso makinelerinde ince çekilmiş kahve çekirdeklerden elde edilmiş kahve, belirli bir yüksek ısıda ve belirli bir basınçta 25-30 ml su ile hazırlanıyor. Yoğun aromalı ve yüzeyinde bol köpüğü olan espresso kahve küçük bir fincanla servis ediliyor. Türk kahvesine biraz benziyor ama telvesi yoktur ve daha yoğun taze bir kahvedir.

Şu üçüncü dalga kafelerde içtiğimiz nerede ise diğer tüm kahveler de espresso kahvelerin üzerine farklı miktarda süt veya su eklenerek hazırlanıyor.. İtalya’da sabahları genellikle yanında sade veya çikolatalı bir kruvasanla espresso kahve kahvaltıda tercih ediliyor.

İki shot halinde hazırlanan espressoya ise Doppio yani double espresso deniyor. Kullanılan standart kaynar sudan daha az su kullanılarak elde edilen kahve ise  daha sert bir kahve olan Ristretto dur.. Ristretto İtalyancada “sınırlı”, Lungo ise “uzun” anlamına geliyor.

 1. Americano Kahve

 

Americano kahve, bir veya iki shot espressonun üzerine kaynar su eklenerek hazırlanmaktadır. Espresso kahve ile filtre kahve arası bir tat sunuyor. Espressodan daha yumuşak ama filtre kahveden daha sert bir kahve aroması elde ediliyor. Filtre kahveye alışmış Amerikan Askerleri, 2. Dünya Savaşı sırasında İtalya’da espresso kahveyle tanışmışlar. Sert, yoğun ve miktarca az gelen bu kahveyi üzerine kaynar su ilave ederek tüketmişler. Adını buradan alıyor. İtalya’da bu Amerikano kahveyi ne söylerler ne de içmek isterler. Bir İtalyan milliyetçiliği diyebiliriz.

 

 1. Filtre Kahve

 

Filtre kahve, orta çekilmiş kahvenin bir filtreden süzülen su yardımıyla demlenmesiyle elde edilen bir tür kahve çeşidi. Espressodan farklı olarak kahve bir filtre kâğıdına veya metal filtreye konuyor ve su yavaş bir şekilde damlatılarak bu kahvenin içerisinden geçirtiliyor. İsteğe bağlı olarak süt ilave edilerek de içilebilir. Yumuşak içim bir kahvedir.

 1. Türk Kahvesi

 

Türk Kahvesi, kahve üretmediği halde bir ürünü kendine özgü bir pişirim tekniğiyle hazırlayıp kendi kültürü ile özdeşleştirmiş bir kahve çeşidi. Kendisine has kahve öğütme yöntemiyle çok ince çekilmiş çekirdek kahveyle hazırlanan Türk kahvesi, kendine özel fincanı ve yanında lokum, su, çikolata veya naneli su ile servis ediliyor. Telveli olan bu kahve türü şekerli, şekersiz ve bol köpüklü olarak tercih ediliyor.

Aşağıdaki kahveler ise içerisine eklenen süt, süt oranı ve kremaya göre sınıflandırılan kahve çeşitleri.

 1. Cafe Latte

 

Latte, İtalyanca ‘süt’ anlamına geliyor. Bu yüzden sipariş verirken latte değil de Cafe Latte demek mantıklı. Cafe Latte, fincanınızın büyüklüğüne göre 1 ya da 2 shot espresso üzerine ısıtılmış süt eklenmesiyle hazırlanıyor. Üzerine isteğe bağlı biraz süt köpüğü ilave ediliyor.

Kahveye henüz alışamamış olanlar içimi yumuşak olduğundan daha çok bu kahve çeşidini tercih ediyor. Baristaların espressonun üzerine döktükleri sütle çeşitli şekiller ortaya çıkardıkları ‘latte sanatı’ bu kahve ile hazırlanıyor. İtalya’da öğleden sonra Cafe Latte sipariş verilmez, aklınızda bulunsun.

 1. Mocha

 

Mocha kahve, adını Yemen’deki Mocha şehrinden alan bu kahve çeşidi. 2 shot espresso, 2 shot çikolata şurubu ve süt köpüğü ile hazırlanıyor. Acı kahve tadından hoşlanmayanların tercihi.

 1. Macchiato

Macchiato, İtalyanca ‘benekli, alacalı’ anlamına gelen bir kelime. Macchiato Kahve, bir veya iki shot espressonun üzerine bir çay kaşığı yoğunlaştırılmış süt köpüğü ekleyerek, yani kahvede bir benek oluşturularak hazırlanıyor. Espressodan daha yoğun bir lezzete sahip ve genellikle üzerine kakao eklenerek servis ediliyor.

 1. Cappuccino

 

Cappuccino kahve, İtalya’da kahvaltıda tüketiliyor. Hatta öğlenden itibaren bulması zor, siparişine bile garip bakılan bir kahve türü. Cappuccino, espresso shot üzerine sıcak süt ve süt köpüğü eklenerek hazırlanıyor. İçindeki espresso, ısıtılmış süt ve süt köpüğünün hacmi birbirine eşit ve süt köpüğü ise Cafe Latte’ye göre çok daha kıvamlı. Kahvenin ısısını korumak için porselen bardakta servis ediliyor.

 1. Cortado

Cortado kahve ise içine süt eklenmeyen, ancak üzerine süt köpüğü eklenen espressoya verilen bir ad. Kahvenin acılığı ve asiditesini azalıyor böylece. Espresso shotın yarısı oranda süt ekleniyor. En çok Portekiz’de tüketiliyor.

 1. Flat White

 

Flat White, Avustralya’dan dünyaya yayılan bir kahve hazırlanış çeşidi. Kahveyi sütlü seviyor, ancak bol sütlü olmasını istemiyorsanız bunu tercih edin. Cafe Latte ’ye göre çok daha küçük bardaklarda servis edildiğinden üzerine eklenen süt miktarı daha az. Ayrıca üzerinde hiç köpük de oluşmuyor.

 1. Frappe

 

Frappe kahve, Yunanistan’ın dünyaya bir armağanı olarak düşünmekteyim. Bizde Türk Kahvesi nasıl ise onlarda frappe o kadar değerli ve güzel bir sıcak içecek. Instant halindeki kahveye sıcak su eklenmesi ve köpürtülmesiyle yapılıyor. Uzun ve büyük bardaklarda buzla servis ediliyor. Çeşitli meyve şuruplarıyla tatlandırılan çeşitleri var.

 1. Instant kahve

Instant kahve veya hazır granül kahveler, önceden hazırlanarak suda eriyen granüller haline getirilmiş kahve çeşidine verilen isimdir. Robusta Kahvelerden hazırlanan hazır granül kahve, kahve çekirdeklerinin sıcak suda demlenmesi ve sonra da suyunun kurutularak hazır kahve tozu elde edilmesiyle hazırlanıyor.

Bir fincana koyup üzerine sıcak su eklemeniz yeterli. Hazırlaması pratik, içindeki kafein oranı az ve aroması düşük. Hiçbir zaman gerçek kahve lezzetini sunmaz. Mecbur kalmadıkça içmiyorum. Yoklukta, beklemeye sabrım yoksa sadece içiyorum. Bu tür hazır kahvelere alışkın olabilirsiniz ama asıl filtre kahvenin tadını alınca granül kahveleri artık pek içemez olursunuz.

Kahve çeşitleri bunlarla sınırlı değil elbette. Eklenilen süt, krema, vanilya, alkol ve diğer maddelere göre çok farklı kahve türleri daha var. Yine hazırlanma, demlenme şekillerine göre de farklı kahve sınıflandırmaları yapılabiliyor.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.