Espresso
Sıralama seçin
Görünüm:
Toplam 1 ürün görüntüleniyor.

Espresso Bazlı İçecekler

Ülkemizde cafe kültürünün yaygınlaşması ile birçok içecek türü ortaya çıktı. Bu içecek türlerinden biri Espresso Bazlı İçecekler. Espresso Bazlı İçecekler tüm dünya genelinde sevilen ve hızlı tüketim çağı ile büyük bir patlama yaşayan içecek türlerinden biridir.

İtalyanların sütlü kahvesi: Caffe Latte

Kelime anlamı itibariyle incelediğimizde Latte kelimesi, esasında İtalya’da Caffe Latte olarak geçmektedir. Latte kelime anlamı itibariyle süt anlamına gelmektedir buradan Caffe Lattenin, sütlü kahve anlamına geldiğini anlayabiliriz. Latte yapımının teknik boyutunu kısaca tanımlayacak olursak eğer, Latte espresso kahvesinin süt ile birleştirilmesi olarak tanımlanabilir.

Ana vatanı İtalya olup tüm dünyayı kasıp kavuran Latte, İtalyanların sabah kahvaltılarında sık sık tükettiği yumuşak içimli bir içecektir. Belirttiğimiz üzere ülkemizde cafe kültürünün bu denli yayılması ile ülkemizde de kahve severler tarafından sevgiyle karşılanmış bir içecek türüdür.

Latte en güzel en yoğun olarak kahve makileri ile yapılmaktır. Bu kahve makineleri ile Lattenin temelini oluşturan süt köpürtme yapılabilmektedir. Öncelik olarak Latte yapımında, espersso kahve hazırlanır. Taze çekilmiş bir kahveye bu genellikle 14 ila 18 gr arasında tercih edilmektedir, barista ekipmanı olan tamper aracılığı ile düzleştirilip preslendikten sonra espresso makinesine yerleştirilir. Bu şekilde espresso kahvemiz hazır oluyor. Ardından Latteyi asıl Latte yapan süt kreması hazırlanıyor.  Isıtılan süt krema haline getirilir. Ardından hazırlanmış olan kremamsı yapıdaki süt espresso kahvenin üzerine eklenir. 

Son zamanlarda patlak verilen kahvenin bambaşka boyuta ulaştıran üçüncü dalga kahve ile Latte Art diye bir kavramda var olduğunu unutmamak gerek. Kahve sevenlerin başlattığı bir akım, belki de kahveyi Nirvanaya taşıyan bir olay üçüncü nesil kahve. Daha önce ortaya çıkan birinci ve ikinci nesil kahveye nazaran büyük bir fark yarattığını söylemeliyiz. Çünkü bu akım da kahve adeta kutsala dönüşüyor. Kahveye saygı duyma, adeta şaraba sunulan methiyeler gibi bir yere sahip kahve.

Bambaşka ve farklı bir lezzet: Mocha ve White Chocolata Mocha

Mocha, diğer bir adı ile Caffe Mocha sütle çikolatanın benzersiz uyumundan ortaya çıkan espresso bazlı bir içecek türü. Mochanın yapım aşamalarında çikolata olarak çikolatanın farklı varyasyonları kullanılır. Bu varyasyonlara çikolatalı şurup, çikolata tozu veya çikolata sosu örnek gösterilebilir. Kişinin tercihlerine Mochada kullanılacak olan çikolata türü farklı olarak seçilebilir.

Mocha kelimesini anlamına baktığımızda adını, eskiden Arabistan’ın başlıca kahve ihraç limanı olan ve Yemen’in güneybatısında yer alan kentten alır.

Muha veya Moka, Yemen’in güneybatısında yer alan bir şehrin ismidir. Kızıldeniz kıyısındaki bu kent, ülkenin en ünlü limanıdır. Ancak bu kentin adının hafızalardan silinmemesinin bir başka nedeni daha vardır.

Moka, eskiden Arabistan’ın başlıca kahve ihraç limanı olan kentin adıdır. Avrupa dillerinde bu kahve, “Mocha” ya da “Moka” biçimlerinde farklı şekillerde kullanılır. Esasında, Yemen’de yetiştirilen bir tür Coffea Arabica türü kahvedir.

Mocha espresso bazlı bir içecek olduğu için ilk yapılması gereken espresso kahvenin yapımıdır. Taze çekilmiş bir kahveye bu genellikle 14 ila 18 gr arasında tercih edilmektedir, barista ekipmanı olan tamper aracılığı ile düzleştirilip preslendikten sonra espresso makinesine yerleştirilir. Hazır hale getirilmiş olan espressonun içine bahsetmiş olduğumuz çikolata varyasyonlarından biri eklenir. Bunu rakama dökecek olursak eğer çikolata tozu tercih edenlerin 300 ml boyutunda ki bir bardağa 24gr çikolata tozu eklemesi güzel bir kıvam ve tat ortaya çıkaracaktır. Ardından Mochanın yapımında ki en önemli aşama olan buhar yöntemi ile süt ısıtılmaktadır. Isıtılan süt krema haline getirilir. Ardından hazırlanmış olan kremamsı yapıdaki süt çikolatalı espressonun üzerine eklenir. Bu güzel işlemlerden sonra yoğun çikolata hazzını süt kreması ile daha da güzel hissedeceksiniz. White chocolata Mocha ise hazır hale getirilmiş olan espressonun içine bahsetmiş olduğumuz beyaz çikolata varyasyonlarından biri eklenir. Bunu rakama dökecek olursak eğer beyaz çikolata tozu tercih edenlerin 300 ml boyutunda ki bir bardağa 24gr çikolata tozu eklemesi güzel bir kıvam ve tat ortaya çıkaracaktır.

 

https://www.kahveciniz.com/espresso-bazli-icecekler

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.