Sıralama seçin
Görünüm:
Toplam 6 ürün görüntüleniyor.

Çikolata Salep Makineleri

Bazı içecekler, bazı mevsimlerle özdeşleşmiştir. Yaz mevsiminin o Sıcak kavurucu havasından kaçışımızı milkshakelerle veya buz gibi limonatalarla yaparız veya sonbaharın turuncu havasında yapraklar dökülürken sıcacık evimizde filtre Kahvemizi okuduğumuz o güzel kitaplarla geçiririz zamanımızı ve son olarak da kış mevsiminin soğuk havasını dışarıda hafif yağan kar eşliğinde arkadaşlarımızla içtiğimiz sıcacık Salep ve Sıcak Çikolatalar eşliğinde geçiririz. Salep bize şubatın soğuğunu, limona ise ağustosun yakıcılığını hatırlatır adeta.

Çikolata Salep makineleri nelerdir?

Kış mevsimi ile ödeşleşmiş olan Salep ve Sıcak Çikolata makinelerine Çikolata Salep makineleri olarak kullanmaktayım. Çok kısa bir sürede Sıcak Çikolatamız veya salebimiz hazırlanırken, bizde sakince sıcacık evimizden dışarı seyrederiz. Çikolata Salep makineleri ile kış mevsiminin olmazsa olmaz bu iki güzide içeceğini tek makine halletme imkanına sahibiz. Kış mevsimi demişken vazgeçilmez bir nimet olan salebin ilk çıkış noktasına ve faydalarına ve Sıcak Çikolatanın faydalarına biraz değinelim.

Kış mevsimi ile ödeşleşmiş içecek : Salep

Salebin yapısını teknik olarak incelediğimizde , orkideler (orchidaceae) ailesinden geldiğini ve toprak altındaki yumrulardan elde edilen tozdan üretildiği gözlenmektedir. Buradan hareketle Salepin orkide ailesine mensup olduğunu söyleyebiliriz. Kelime anlamı itibariyle Salep Arapcada ki sahlap kelimesinden gelmektedir. Orkide bitkisinin toprağın altıdaki yumrulardan elde edilen tozun genellikle sütle veya su ile karıştırması ile hazırlanmaktadır. Salepin yapısı incelendiğinde tel köklü ot türünde bir bitki olan Salepin 2 adet yumru kısmı bulunmaktadır. Bu yumrular nişasta benzeri polisakkarit glucomannan ismi verilen bileşikler içerir. Gövdesi, dik ve silindirimsidir. Salep çiçekleri salkım veya başak şeklindedir. Salebin kültürümüzdeki yeri bahsettiğimiz üzere Osmanlı dönemine dayanmaktadır. O dönemler Salep tarçın ile şenlendirilmiş içi ısıtan bir içecektir. Salepin tarçın ile olan serüveni hale günümüze kadar devam etmektedir. Köklerin içindeki yumruların kurutulması ve sonrasında da toz haline getirilmesiyle kullanıma hazır hale gelen salebin gerçek lezzeti, kaynatma işleminde kullanılan sütün kalitesine bağlıdır. Sütün kalitesi ne kadar iyiyse Salepten alınan tat o derece güzel olacaktır.  Ayrıca Salepin yapına bir damla sakızı ekleyerek ferahlatıcı bir lezzet elde edebilirsiniz. Salebin faydaları ile oldukça fazladır:

Mide hazımsızlığı veya bronşit gibi hastalıklara salebin iyi geldiği bilinmektedir.

Bol karbonhidratlı yapısı ile Salep enerji verirken aynı zaman iştah açmaya ve zihni güçlendirmeye yardımcı bir etkiye sahiptir.

Öksürüğe iyi gelir, göğsü yumuşatır.

Salep, kabızlık problemine çözüm sunar.

Salep, yiyeceklerin hazmını kolaylaştırır ve güzel bir sindirime yardımcı olur.

Salep, kadınların regl dönemini düzenler.

Salep, bağırsaktaki kurtların düşmesini sağlar

Salep, vücut Sıcaklağını arttırır.

Saymakla bitmeyen faydaları ile: Sıcak Çikolata

Çikolata, hafızayı güçlendirir: Tadının yanı sıra Çikolata içeriğinde bulunan bileşenler sayesinde hafızayı koruyucu ve güçlendirici bir yapıya sahiptir.

Çikolata, antioksidan görevi yapar: Son yıllarda sık sık duyduğumuz bir kelime olan antioksidan, Çikolatanın yapısında bulunmaktadır. Vücudumuz için oldukça yararlı olması ile bilinen antioksidan, Çikolata severlerin gönlüne taht kuran bir diğer Çikolatanın özelliklerinden.

Çikolata, kalp krizi riskini azaltır: Yapısındaki mineral ve bileşenlerin çok olmasından dolayı Çikolata, kanın incelmesinde yarar sağlar bu sebeple Çikolata yemenin kalp sağlığı için aynı zamanda kalp krizi riskini düşürdüğü ve felç riskini azalttığı söylenebilir.

Çikolata, bağışıklık sistemini güçlendirir: Yapısındaki mineral ve bileşenlerin çok olmasından dolayı Çikolata, bağışılık sistemini güçlendirici bir yapıya sahiptir. Çikolata yiyecek hastalıklara yakalanma riskinizi minimize edebilirsiniz.

Çikolata, mantıklı düşünmenizi sağlar: Yapısındaki mineral ve bileşenlerin çok olmasından dolayı Çikolata, stres anında mantıklı düşünmeyi sağlar. Bu sebeple yoğun çalışma hayatında yediğiniz küçük bir parça Çikolata bile işlerinizi su gibi berrak olarak görmenizi sağlar.

Çikolata, sinir sisteminizi harekete geçirir: Yapısındaki mineral ve bileşenlerin çok olmasından dolayı Çikolata, stres anında mantıklı düşünmeyi sağladığına değinmiştik. Buradan hareketle Çikolatanın sinir sisteminizi harekete geçirdiğini buna bağlı olarak refleks bakımından güçlendirici ani tepki vermenizi sağlayacağını da belirtebiliriz.

Çikolata, görsel-duyusal reaksiyonları iyileştirir: Yapısındaki mineral ve bileşenlerin çok olmasından dolayı Çikolatanın stres anında mantıklı düşünmeyi sağladığına aynı zamanda sinir sisteminizi harekete geçirdiğini buna bağlı olarak refleks bakımından güçlendirici ani tepki vermeye etki ettiğini belirtmiştik. Bu iki maddeye bağlı olarak yediğiniz bir parça Çikolatanın görsel-duyusal reaksiyonları iyileştirici ve güçlendirici bir etkisinin olduğunu da belirtebiliriz.

Çikolata, yorgunluk halini ortadan kaldırır: Yapısındaki mineral ve bileşenlerin çok olmasından dolayı Çikolata, sinir sisteminizi harekete geçirdiğinden bahsetmiştik buna bağlı olarak yediğiniz bir parça Çikolatanın yorgunluk hissiyatınızı giderici bir etkisinin olduğunu da söyleyebiliriz.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.