Sıralama seçin
Görünüm:
Toplam 1 ürün görüntüleniyor.

Mocha

Cafe kültürünün ülkemize yayılması birçok kahve türünü etkiledi. Mocha bu kahvelerden biri. Önceleri çok fazla bilinmiyorken, şuan mocha cafe kültürünün etkisi ile olmazsa olmazlarımız arasına girdi.

Mocha nedir?

Mocha, diğer bir adı ile Caffe Mocha sütle çikolatının benzersiz uyumundan ortaya çıkan espresso bazlı bir içecek türü. Mochanın yapım aşamalarında çikolata olarak çikolatanın farklı vasyasyonları kullanılır. Bu varvasyonlara çikolatalı şurup, çikolata tozu veya çikolata sosu örnek gösterilebilir. Kişinin tercihlerine mochada kullanılacak olan çikolata türü farklı olarak seçilebilir.

Mocha kelimesini anlamına baktığımızda adını, eskiden Arabistan’ın başlıca kahve ihraç limanı olan ve Yemen’in güneybatısında yer alan kentten alır.

Muha veya Moka, Yemen’in güneybatısında yer alan bir şehrin ismidir. Kızıldeniz kıyısındaki bu kent, ülkenin en ünlü limanıdır. Ancak bu kentin adının hafızalardan silinmemesinin bir başka nedeni daha vardır.

Moka, eskiden Arabistan’ın başlıca kahve ihraç limanı olan kentin adıdır. Avrupa dillerinde bu kahve, “Mocha” ya da “Moka” biçimlerinde farklı şekillerde kullanılır. Esasında, Yemen’de yetiştirilen bir tür Coffea Arabica türü kahvedir.

Peki, Mocha nasıl bir şehirdir?

Günümüzün vazgeçilmez içeceğinin ismini aldığı Moka, Şeyh Şazili tarafında 14. yy. kurulduğu sanılmaktadır. Avrupa ve Ortadoğuya 15. yy. itibariyle kahve ihraç etmeye başlayan Mocha kenti, 17. yy. itibariyla önemli, hareketi ev sahipliği yapmış bir ticaret merkezi haline geldiği bilinmektedir.

  1. yy. kadar Osmanlı İmparatorluğu himayesinde olan bir şehirdir Mocha. 1636 yılında Yemen Hükümdarı olan I. Muhammed el-Müeyyed tarafından Osmanlı himayesinden alınan Mocha 1849-1918 tarihlerine gelindiğinde tekrar Osmanlı İmparatorluğuna geçmiştir.

Mocha’nın yükselen yıldızı, Felemenklilerin Cava Adasında (bugünki Endonezya’da) kahve plantasyonları kurmaları ve 18. yüzyılın başlarında Güney Amerika’da kahve sanayisinin gelişmesiyle birlikte sönmeye başlamıştır.

Mocha şehrinin nufüsunun azalan önem ve konumuna orantılı olarak yıllara bağlı olarak bir düşüş yaşamıştır. 17. Ve 18. Yüzyılda, Moka şehrinin nüfusu 50 bin civarına ulaştığı düşünülürken bu rakam 19. Ve 20. Yüzyıllara gelindiğinde 20 bin civarına kadar düşmüştür.

Herkesin beğenisini kazanmış olan mocha nasıl hazırlanır?

Mocha espresso bazlı bir içecek olduğu için ilk yapılması gereken espresso kahvenin yapımıdır. Taze çekilmiş bir kahveye bu genellikle 14 ila 18 gr arasında tercih edilmektedir, barista ekipmanı olan tamper aracılığı ile düzleştirilip preslendikten sonra espresso makinesine yerleştirilir. Hazır hale getirilmiş olan espessonun içine bahsetmiş olduğumuz çikolata varyasyonlarından biri eklenir. Bunu rakama dökecek olursak eğer çikolota tozu tercih edenlerin 300 ml boyutunda ki bir bardağa 24gr çikolata tozu eklemesi güzel bir kıvam ve tat ortaya çıkaracaktır. Ardından mochanın yapımında ki en önemli aşama olan buhar yöntemi ile süt ısıtılmaktadır. Isıtılan süt krema haline getirilir. Ardından hazırlanmış olan kremamsı yapıdaki süt çikolatalı espressonun üzerine eklenir. Bu güzel işlemlerden sonra yoğun çikolota hazzını süt kreması ile daha da güzel hissedeceksiniz.

Muhteşem mocha için birkaç püf nokta

Yaptığınız mochadan aldığınız her yudumda aynı hazzı yaşamak istiyorsanız, kahvenizin taze öğütülmüş olması birinci şarttı. Mocha espresso bazlı bir içecek olduğu için espresso yapımına ne denli özen gösterilirse alınan her yudumda daha yoğun bir tat yaşanacaktır. Bir diğer püf nokta da süt kremasını hazırlanmasıdır. Mocha sütün ve çikolatanın hissedildiği bir içecek türü olduğu için bu noktaya dikkat edilmesi, içilen her yudumda daha yoğun bir tat hissedilmesini sağlayacaktır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.