Sıralama seçin
Görünüm:
Toplam 1 ürün görüntüleniyor.

Kahve Değirmenleri nedir?

Her kahvenin yapımında esas olan iki kural bulunmaktadır. Güzel bir kahve için bu iki kural olmazsa olmaz bir konudur. Bu iki kuraldan birincisi kullanılacak olunan kahvelerin kesinlikle taze olması, diğer bir kural da kahvenin iyi öğütülmüş olmasıdır. Kahve değirmenleri bu kuraldan ikincisin yerine getirmektedir. Kahve değirmeni kullanarak ince ince öğüttüğünüz kahvenin tadı normal kahvelere göre daha lezzetli olacaktır, adeta ilk yudumdan itibaren kahvenin kokusu ve tadı ruhunuzu saracaktır. Bu sebeple birçok kahve tiryakisi hangi kahve olursa olsun kendi kahvelerini, kahve değirmenleri aracılığı ile kendileri öğütürler. Kahve değirmenleri ile öğütülen kahvenin incelik derecesini belirlemek kullanıcının elindedir bu sayede kahve tiryakisi istediği oranda öğüttüğü kahve çekirdeği ile istediği kıvamda kahve çeşitleri yapabilir. Bu kadar öğütmeden bahsetmişken, iyi bir kahve için gerekli olan taze kahveyle ilgili tüm kahve bilgilerimizi bir tazeleyelim.

Kahve nedir?

Profesyonel kahve makinelerinde kullanacak olduğunuz kahvenin de önemli olduğunu belirtmeliyiz.Bu sebeple kahvelere biraz giriş yapmakta fayda var.

Kahve nedir?

Kahve, Rubiaceae ailesi olarak adlandırılan diğer bir ismi ile kökboyasıgiller, coffea isimli cinsten tropik çalı çeşitlerine, bu çeşitlerinden ve tohumlarından hazırlanan içeceğe verilen isimdir. Hepimizin sevdiği bir içecek olan kahve, bir ağaç meyvesinin çekirdeğidir. Ailesi; Rubiaceae, cinsi de Coffea’dır.

Birçok Coffea türü vardır. Ancak bu türler içinden genellikle iki tanesine rağbet çoktur. Bu iki tür Coffea Arabica (Arap Kahvesi) ve Coffea canephora (Robusta) olarak adlandırılmaktadır. Bilindiği üzere tarım olarak üretimi yapılan ilk kahve türü Arap kahvesidir. Geçmişte Arabistan’da yetiştirilen bu tür günümüzde daha çok Latin Amerika’da yetiştirilmektedir.

Robusta ise Doğu Afrika ve Kongo Havzası kökenli olarak varsayılmaktadır. Coffea canephora (Robusta) ise Afrika ve Madagaskar’da yetiştirilmektedir. Arabia ve Robusta kahvelerinin tarımını da Asya’da yapılmaktadır.

Kahve ağaçları standart boyu 8 ila 10 metre arasında değişmektedir. Ancak üretim teknikleri sebebi ile standart olarak 2 ila 3 metreye kadar uzaması tercih edilmektedir. Bu ağaçların yaprakları yeşildir ve yetişme koşulları sebebi ile tropikal bölgeye, volkanik zemine, orta derecede neme ihtiyaçları vardır.

Kahvenin oluşum süreci nasıldır?

Kupalarımızı şenlendirilen kahvenin, oldukça zahmetli bir süreci vardır. Çoğunluklu olarak yağışlı bir günün ardından kahve ağaçlarında beyaz beyaz renkli çiçekler açmaktadır. Fakat bu çiçekler sadece birçok gün yaşamaktadır. Bu çiçeklerden kahve yemişi oluşur. Bu yemiş 1,5 cm. büyüklüğündedir ve yuvarlak, yeşil renklidir. Bu yemiş olgunlaştıkça kırmızı renge dönüşür ve yani kahve için kullanılan bitki kırmızı renkli yemişlerdir. Kalın kabuklu bu kırmızı renkli yemişin içinde çekirdekler bulunmaktadır. Kahvenin elde edildiği kısım bu çekirdek kısmıdır. Genellikle bu yemişin içinde bir iki çekirdek oluşmaktadır. Bu kahve yemişinin içinde olan çekirdekler ise yeşil renklidir.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.