Sıralama seçin
Görünüm:
Seçtiğiniz kategoriye ait ürün bulunmamaktadır.

Sporcu İçecekleri

Sporcu İçecekleri, spor esnasında kaybedilen sıvı ve elektrolitleri tamamlama amacıyla oluşturulmuş içecekler bütünü olarak tanımlamak mümkün. Size en uygun Sporcu içeceğini belirlemeki çin öncelikle yapanız gereken ihtiyaçlarınızı belirlemektir. Bu aşamadan sonra hazırlayacak olduğunuz Sporcu İçecekleri tam olarak ihtiyacınızı yansıtacaktır.

Sporcu İçecekleri nedir?

Spor yapan kişilerin spor esnasında ekstra enerji üretip ektra enerji harcarlar. Bu enerji birikmesi sonuunda ise ısı ortaya çıkar ve spor yapan kişinin bedeni kendini soğutmak amacı ile terlemeye başlar. Ortaya çıkan terleme sonucunda ise sıvı ve elektrolit kaybı ortaya çıkar.

Elektrolit kaybı insan vücudu için oldukça hassas bir konudur. Tüm vücudunuzda doku ve yapıya göre değişmekle baeraber farklı miktarlarda bulunan ve hayati yapıların doğru çalışması için gerekli olan değişik minerallere verilen isim eletrolittir. ,En çok bilinen elektrolit grubu elemanları, sodyum (Na), potasyum (K), kalsiyum (Ca) olarak sıralabilir. Spor esnasında terleme dışında vücut hücre düzeyinde daha fazla atık ortaya çıkartır bu sebeple  kan basıncı artar. Bununla beraber enerji üretimi için kullanılan glikojen depoları boşalmaya başlar.

Sporcu içeceği nasıl olmalıdır?

Spor esnasında vücuttaki varolan birkaç değişime az önce değinmiştik bu sebeple Sporcu iceceği ile ilgili olarak bazı önemli noktalar bulunmaktadır.

Sporcu içeceği, sporda kaybedilen vücut sıvısını tamalaya yarayan, aynı zaman da kaybedilen ve vücut için önemli olan elektrolitleri tamamlayan, yakıt ihtiyacı için bedeni destekleyen, spor sonrası toparlanma süreci için yeterli hidrasyonu oluşturan bir yapıya sahip olmalıdır.

Sporcu İçecekleri üç adet ana kategori altında toplanmaktadır. Bu kategoriler ilk başta bahsettiğimiz ihtiyaca uygunlu sebebi ile çeşitlendirmeye gidilmiş olan Sporcu İçecekleridir:

Hipotonik Sporcu içeceği nedir hangi spora uygundur?

Yapısında daha az yapıda mineral olan 400 mg/lt’den az sodyum) aynı zamanda glikoz içeren bir içecek türüdür. Bu nedenle hipotonik Sporcu içeceği saf sıvı ihtiyacı üzerine tasarlanmış bir Sporcu içeceğidir. Hipotonik Sporcu içeceği sıvı içerisindeki elektrolit ve karbonhidratların daha hızlı iletilmesini sağlar. Hipotonik Sporcu içeceği genellikle düşük ila orta yoğunlukta ki kısa süreli egzersizler için uygundur.

İzotonik Sporcu içeceği nedir hangi spora uygundur?

Hipotonik Sporcu içeceğine nazaran daha fazla mineral (400-700 mg/lt arası sodyum) ve glikoz içermektedir. Rakamlardan da anlaşılacağı üzere izotonik Sporcu içeceği genellik yüksek yoğunluklu ve kısa süreli egzersizler için uygun bir yapıya sahiptir.

Hipertonik Sporcu içeceği nedir ve hangi spora uygundur?

Hipertonik isminden de anlaşıldığı üzere yoğun mineral (700 mg/lt’den fazla sodyum) ve glikoz içermektedir. Hipotonik Sporcu içeceği ve izotonik Sporcu içeceğinden çok fazla mineral desteği sağlamaktadır. Bu sebeple hipertonik Sporcu içeceği genellikle yoğun ve yorucu spor takvimine uygun olduğu söylenebilir. Fakat ortam sıcaklığı yüksek bir ortamda egzersiz yapılmakta ise orta yoğunluklu egzersizler için de kullanılabilir.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.