Kosova Kahvesi – Grande Millenium Espresso

Hoşgeldiniz, kahvenizi nasıl alırdınız?

Güneş gözlüğümün üzerinden bakıp, Tom Waits ses tonuyla; gece kadar siyah, cehennem kadar sıcak, günah kadar tatlı olsun bebeğim cevabını verip, işletmeci sopası yemeden ölmek istemiyorum blog! Bir gün yapacağım bunu!

Neyse; uzun bir aradan sonra yeni bir kahve deneyimimi paylaşmak için blog yazmaya karar verdim.

Kosova Kahvesi

Kosova‘da İtalyan kahve ustaları tarafından farklı kahve çekirdeklerini bir araya getirerek oluşturduğu bir kahve bu. Ürünün paketinde German Standard ibaresi yer alıyor, kahve Brazilya‘dan geliyor, menşei: Arabica, Hindistan, Afrika, ben Türkiye‘deyim, şuncaaz kahve ne kadar fazla yerle bağlantı kurmuş, şaşılacak şey doğrusu.

Orjin: Brezilya’nın San Paulo bölgesinden gelen doğal arabica, Hindistan ve Afrika robustası
Tadım Profili: Fındıksı Çikolata, Dengeli, yoğun gövdeli
Aroma: Orta
Asidite: Canlı
Gövde: Yoğun

Balkanların kendine has kahve lezzeti, Grande Millennium Espresso çekirdek kahve ile karşınızda. %60 Brezilya Sao Paulo Arabica,  %40 Hindistan ve Afrika Robusta‘sından oluşan kaliteli bir espresso harmanı olan Grande Millennium Espresso, Kosovadan geliyor.

Sitede yer alan açıklamalar bunlar. Paketi açmamla beraber başlayan enfes koku, kahveyi öğütürken tüm evi sarıp; ben senin aradığın kahveyim diyordu resmen. Ben öğütücü olarak Rommelsbacher EKM 200 kullanıyorum. Zamanında amazon.de’den 40 euro’ya almıştım, şimdi Türkiye’de 1000 lira’ya satıyorlar, inanılır gibi değil! Bu arada kahveyi aldığım yerde sipariş verirken belirtirseniz kahvenizi öğüterek gönderiyorlar, illa çekirdek olarak almak zorunda değilsiniz.

Kahve ile yaptığım ilk denemede harika bir sonuç aldım. Şöyle söyleyeyim, kahveden son yudumumu alalı 45 dakika kadar geçti ve hala damağımda o dengeli fındıksı, çikolatamsı hafif aromayı hissediyorum. İçtiğim esnada ise; kahvenin kokusu yaşayacağın hazza hazırlıyor seni, koku ile başlayan yolculuk, damağından dengeli bitter çikolata ve fındık yoğunluğunda ilerliyor ve tüm algılarını sarıyor. Fincanı bırakasın gelmiyor elinden. :) Burada kahveyi anlatırken en başta bahsettiğim İtalyan ustaların becerileri devreye giriyor sanırım. Robusta ve Arabica dengesini çok iyi sağlamışlar.

Nedir bu Arabica ve Robusta?

Robusta: Kafein oranı en yüksek çekirdek çeşididir. Asya ve Afrika bölgesinde yetişmektedir, Arabica’ya göre daha kolay yetiştirilebildiği ve hasadı daha rahat olduğundan Arabica’ya oranla göre daha ekonomiktir. Daha ekonomik diye kalitesiz muamelesi yapmayın sakın, onun da kendine göre hastaları var. :)

Arabica: Daha tatlı, aromatik, içimi yumuşak bir kahve çeşididir. Yüksek bölgelerde yetiştirilebilir ve epey emek ister. Bu sebeple fiyatı robustaya göre daha yüksektir. En popüler çekirdek arabicadır.

Grande Millenium Espresso‘nun farklılığı da burada ortaya çıkıyor, iki kahvede en dengeli oranı yakalamış, hem kafein, hem aroma, hem de fiyat konusunda en ideali bulmuşlar.

Nereden alalım?

İstediğiniz yerden alın diyeceğim ama her yerde bulamayacağınıza eminim. :) Ben kahve konusunda kahveciniz.com dan ziyadesiyle memnunum ve tavsiye ederim.

Link : https://varol.us/kahve/kosova-kahvesi-grande-millenium-espresso.html

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.