Sırala
Görünüm:
Seçtiğiniz kategoriye ait ürün bulunmamaktadır.

Starbucks Kahve Bir Kahveden Daha Fazlası

Starbucks Kahve'nin kuruluşu 1971 yılında ABD'nin Washington eyaletindeki Seattle şehrinde açılan bir mağaza ile başlamıştır. Her ne kadar küçük bir kahve mağazası olsa da oldukça taze ve kaliteli kahve çekirdeklerini hazırlayan Starbucks, daha o zamanlar, ileride bir dünya markası olacağının sinyallerini gösteriyordu.

İlk açıldığından tam 10 sene sonra, 1981 yılında, sonradan Starbucks’ın yönetim kurulu ve icra kurulu başkanı olacak olan Howard Schultz, Starbucks mağazasında bir kahve içme fırsatı bulmuştur. İçtiği kahve karşısında adeta büyülenen Schultz, bir sene sonra şirkette çalışmaya başlamıştır.

Tam bir kahve aşığı olan Howard Schultz, şimdilerde olduğu gibi, o zamanlarda da kahve konusunda dünyanın en önde gelen ülkelerinden biri olan İtalya’ya kahve ile ilgili araştırmalar yapmaya gitmeye karar vermiştir. 1983 senesinde gittiği İtalya’da İtalyanların muhteşem espresso lezzetlerinden ve kahveye olan tutkularından çok etkilenmiştir. Bu harika kahve lezzetini ve dahası tecrübe ve kültürünü ABD’ye taşımak istiyordu. Amacı insanların bir araya gelebilecekleri bir mekan oluşturmak idi. Fakat bu mekan sıradan bir alan olmamalıydı. Kahve aşığı olan insanların en lezzetli kahveleri içebildikleri ve ev ve iş yerlerinden sonra en fazla gidebilecekleri bir mekan olmalıydı. Bu vizyon ile şirketten kısa bir süreliğine ayrılan Howard Schultz, kafe açmak için İtalya'nın bazı bölgelerine gitmiştir. Daha sonra elde ettiği yatırımcı destekleriyle 1987 yılında Starbucks’a geri dönmüştür. Fakat bu sefer şirketin sahibi olarak...

Bu tarihten sonra hızlı bir büyüme dönemine giren Starbucks hem dünyaca ünlü bir kahve markası olmuş hem de kuruluş yıllarındaki vizyon ve hedeflerini gerçekleştirerek insanların kahve konusunda en fazla tercih ettiği kafelerden biri haline gelmiştir. Günümüzde Starbucks, 65 ülkede 24 binin üzerindeki mağazasıyla insanlara en leziz kahveleri ulaştırmaya çalışmaktadır. En kaliteli kahveleri satın almak, kavurmak ve işlemek konusunda dünyanın en büyük markalarından biri olan Starbucks, bugün, insanların kahve denilince akla ilk gelen isimlerden biridir.

Starbucks Sadece Bir Kahve Markası Değildir!

Starbucks’ı sadece çok önemli ve işini tutku ile yapan bir kahve üreticisi ve satıcısı olarak görmek doğru değildir. Bugün Starbucks Kahve , insanların kahve içmek için uğradığı en güzel kafe mekanlarından biri haline gelmiştir. Kahvenin yanı sıra, çeşitli çaylar, hamur işleri ve birbirinden nefis ikramların yer aldığı Starbucks kafelerinde, mekan tasarımı ve seçilen müzikler ile, içilen kahve sadece damağa değil, adeta aynı zamanda göze ve kulağa da hitap etmektedir.

İnsanların sohbet etmek, sevdikleriyle görüşmek ve hatta çalışmak amacıyla geldiği Starbucks kafeleri, günlük hayatın içerisinde yer alan rutinlerdir biri olmuştur. Dünyanın birçok ülkesinde bulunan binlerce Starbucks Kahve mağazası aracılığı ile insanlar, dünyanın en kaliteli ve lezzetli kahvelerini içme şansına sahip olmaktadır.

Bir Efsane Haline Gelen Starbucks Kahvelerinin Sırrı

Kahvelerinde Arabica kahve çekirdeklerini kullanan Starbucks’ı diğer kahve markalarından ayıran en büyük özelliği, en yüksek kalitede Arabica çekirdeklerini kullanmasıdır. Çiftlikten kahve bardağına kadar geçen bütün süreçlerde kalite standartlarından asla ödün vermeyen ve her ayrıntıya dikkat eden Starbucks’ın bu kadar leziz kahvelerinin ardındaki sırlara şöyle bir göz atalım.

  • Starbucks Kahve, tüm dünyayı dolaşarak kahve yetiştirilen bölgelerdeki en kaliteli ve en güzel kahve çekirdeklerini seçmektedir. Bunu yaparken kahve konusundaki bilgi, birikim ve tecrübesini kullanan Starbucks, yetiştiği bölgenin özelliklerini en iyi şekilde yansıtan kahve çekirdeklerini işlemek için satın almaktadır. Arabica kahve çekirdekleri, genellikle yüksek rakımlı yerlerde yetişmektedir. Yetiştiği bölgenin gündüz ile gece arasındaki sıcaklık farklı ne kadar fazla olursa, kahve çekirdekleri o kadar lezzeti olacaktır. Daha lezzetli çekirdekler de daha yoğun bir aroma demektir. Starbucks’ın kahvelerindeki derin lezzetin sırlarından biri de budur.
  • Starbucks Kahve , birçok kahve firmasından farklı olarak, kahve çekirdeklerinin yetiştiği bölgede daha kaliteli yetiştirme işlemleri için çiftçilere ücretsiz destek vermektedir. Starbucks’ın kahve ve çekirdekleri konusundaki uzman personelleri, kahve çekirdeklerinin yetiştiği bölgedeki çalışmaları, toprağın özelliklerini, toplanan çekirdekleri vs. inceleyerek daha kaliteli bir çekirdek yetiştirme işlemi olmasını sağlamaktadır.
  • Starbucks Kahve , hem kalite politikaları gereği hem de daha lezzetli kahve elde etmek için kahve çekirdeklerini tedarik ettiği üreticilerle her zaman iyi ilişkiler kurmaya özen göstermektedir. Kahve yetiştiricileri ile sadece ticari ilişki kurmak istemeyen Starbucks, onların hayat standartlarını yükseltmesine de yardımcı olmaktadır. Zira, Starbucks, kahve çekirdeklerini yetiştiren kişiler ne kadar refah içerisinde olursa, daha kaliteli çekirdeklerin ve dolayısıyla daha iyi kahve lezzetlerinin ortaya çıkacağının bilincindedir.
  • Starbucks’ın mükemmel kahve elde etmek için geliştirdiği politikalardan biri de şüphesiz kahve çekirdeklerinin hasat edileceği zamanda takındığı tutumdur. Starbucks’ın dünyanın dört bir yanında bulunan kahve uzmanları, kahve çekirdeklerini en oldun oldukları dönemde toplamaya azami özen göstermektedir. Toplama işleminden sonra da bütün çekirdekleri boyutlarına, renklerine ve yoğunluklarına göre ayırmaktadır. Kalitesiz veya leziz kahve yapmaya uygun olmayan bir adet kahve çekirdeği bile işlenmek için alınmamaktadır. Bu konuda oldukça katı bir anlayış izleyen Starbucks, bunun karşılığını kahvelerini içen müşterilerinin yüz ifadesinden almaktadır.
  • Starbucks Kahve , kendini mükemmel kahve sunmaya adamıştır. Bu nedenle, toplanan, kavrulan ve sonra bir dizi işlemden geçen kahve çekirdeklerinden hazırlanan lezzeti eşsiz kahveler, Starbucks’ın kahve uzmanları tarafından günde 1000 bardak olmak üzere tadılmaktadır. Mükemmel kahve lezzetini elde etmek için her kahve harmanı Starbucks tarafından onaylanmadan evvel en az üç kere tadılmaktadır.

Starbucks’a Özgü Bir Kahve Tekniği: Starbucks Roast

Starbucks’ın muhteşem kahveler sunmasının arkasında çok derin kahve tecrübeleri bulunmaktadır. Bu tecrübeler, kahve hazırlamanın en önemli adımlarından biri olan kavurma işleminde de kullanılmaktadır. Starbucks Roast adı verilen Starbucks’a özgü kavurma işleminde amaç sadece, kahve çekirdeklerini belirli bir süre boyunca, belirli bir sıcaklık derecesinde tutmak değildir. Zira, bahsedildiği zaman kolay bir işlem gibi görünse de yüzyıllardır kahvelerin aynı tür çekirdekten elde edilmesine karşın bu kadar farklı tatlara sahip olmasının arkasında yatan bir diğer neden de kavurma işleminin nasıl yapıldığıdır. Bu bağlamda, dünyanın saygı duyduğu bir kahve uzmanı olan Starbucks’ın üç farklı kavurma profili bulunmaktadır.

Blonde Roast Kahve: Üç kavurma profili arasında kavurma işlemine en az tabii tutulan kahvelerdir. Yumuşak lezet sevenlerin tercihi olan bu kahve, ağızda duru bir tat bırakmaktadır. Blonde roast,  yoğun kahve lezzetinden hoşlanmayanların ilk tercihi olmaktadır.

Medium Roast Kahve: Orta dereceli bir kavurma işleminden geçirilen bu kahveler, dengeli bir kahve deneyimi isteyenlerin tercihi olmaktadır. Starbucks’ın en sevilen kahve seçeneklerinden biri olan medium roast, ne az ne çok kavrulmuş kahve sevmeyenler için oldukça ideal bir seçimdir.

Dark Roast Kahve: Koyu kavrulmuş bir kahve lezzeti sunan dark roast kahve, Starbucks’ın bu konuda ne kadar uzman olduğu gösteren çok güzel bir lezzettir. Oldukça yoğun bir lezzeti haiz olan bu kahve, ağızda uzun süre tat bırakan bir deneyim sunmaktadır.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.