Sıkça Sorulan Sorular

Hario V60 ile Chemex arasındaki benzerlikler ve farklılıklar nelerdir?

Hario V60 ve Chemex en popüler manuel demleme yöntemleridir. İkisi de pour over demleme yapmamızı sağlar. Yani sıcak suyu yukarıdan öğütülmüş kahvenin üzerine yavaşça dökmek suretiyle demleme yaparız. Hem Hario V60 hem Chemex bize kahve-şu oranını ve demlenme zamanını değiştirerek demlediğimiz kahve üzerinde kontrol sahibi olmamıza olanak sağlar. Yani damak tadınıza göre kahveleri bu iki demleme ekipmanıyla da rahatlıkla hazırlayabilirsiniz. Ayrıca bu iki ekipmanla demlediğiniz kahveler berrak olur.

Hario V60 seramik, cam ve plastik olarak üretilmektedir. Ancak en kullanışlı olanı seramik olandır. Chemex ise cam olarak üretilir. Ancak Chemex'in de ahşap boyunlu olanları vardır. Hario V60 ile demlediğiniz kahveler Chemex'e göre daha yumuşak içimli olmaktadır. Chemex ile Hario V60 için kullanılan filtre kağıtları farklıdır. Ayrıca kahvenizi öğütürken de bu ikisi için farklı kalınlıklarda öğütmelisiniz. Çekirdek kahvenizi Hario V60 için orta, Chemex için orta-kalın boyutunda öğütmelisiniz. Fiyat olarak Hario V60, Chemex'ten daha uygundur.
Ancak her iki ekipmanda da belli parametreleri göz önünde bulundurduğunuzda en iyi sonucu elde edersiniz. Nitelikli kahve sevenlerin ilk tercihi bu iki ekipmandan biridir.

Filtre kahveyi french press ile demleyebilir miyim?

Filtre kahve günlük hayatta en çok tercih edilen ve en sevilen kahvelerdendir. Hazır, yani granul kahveyi saymazsak kahve hazırlamanın en pratik yöntemidir de denilebilir. Lezzeti hazır kahvenin çok üzerinde olan filtre kahveyi hangi yöntemlerle hazırlayabiliriz?
Filtre kahve etiketiyle öğütülmüş olarak satılan kahveler filtre kahve makinaları için hazırlanmış kahvelerdir. Filtre kahve kağıdını kahve makinanıza yerleştirip kahveyi ölçü kasığı ile koyarsınız ve makina kahveyi sizin için demler ve bir süre de sıcak tutar.

Kullanıcılar tarafından sık sık yapılan hatalardan biri filtre kahveyi french press ile demlemeye çalışmaktır. Bunu yaptığınızda elde edeceğiniz sonuç filtrelenmemiş, bardakta kahve tortuları olan bir fincandır. Bunun sebebi öğütme boyutudur. French presste tortusuz, tamamen filtrelenmiş kahve için kalın öğütülmüş kahve gerekir. Ancak kahve makinasında filtre kağıdından geçecek olan kahve çok daha ince öğütülmüştür. French presste taze ve tortusuz kahve demlemek için çekirdek kahve ve el değirmeni satın alıp kahvenizi kalın öğütmenizi tavsiye ederiz. Jacobs,Lavazza, İlly gibi dev kahve markalarının hem kahve makinaları için öğütülmüş filtre kahveleri hem de çekirdek kahveleri online mağazamızda mevcuttur.

Çekirdeki kahve satın almamın avantajları nelerdir?

Kahvenizi çekirdek kahve olarak satın almanızın birçok avantajı vardır. Öncelikle bilinmesi gerekir ki, kahve öğütüldükten maksimum 15 dk. içerisinde demlenmelidir. Taze öğütülmüş kahvenin tadı daha lezzetli olur ve aromaları çok daha iyi on plana çıkar. Bunun için çekirdek kahve alıp istediğiniz miktarda öğüterek her zaman taze kahve içmiş olursunuz.
Bir başka avantajı ise çekirdek kahveyi istediğiniz oranda öğüterek farklı demleme çeşitleri için her an elinizin altında kahveniz olmasıdır. Kalın öğütürseniz french press ile, biraz daha ince öğüttüğünüzde kahve makinanızda ve hatta pour over demleme isterseniz Hario V60 ve Chemex için bile kahvenizi öğütebilirsiniz. Aldığınız çekirdek kahve espressoya uygun kavrulmuş ise espresso makinanızda veya moka pot için de kullanabilirsiniz.

Çekirdek kahve almanın bir diğer avantajı ise saklama kolaylığıdır. Öğütülmüş kahve maksimum 15 dk. içinde demlenmelidir ancak çekirdek kahveyi bir aya kadar hava almayan bir kapta saklayabilirsiniz. Ancak her iki durumda da kahvenizi asla buzdolabına koymayın. Bunun yerine ışık almayan bir dolapta saklamanız daha uygun olacaktır.

Filtre kahve, espresso, latte, cappuccino, flat white, macchiato vb. kahveler arasındaki fark nedir?

Öncelikle burada ayırmamız gereken iki kategori var. Filtre kahveler ve espresso bazlı kahveler. Filtre kahveler dendiğinde aklımıza filtre kahve makinasından, french pressten, V60, Chemex gibi ekipmanlardan kağıt, metal veya kumaş filtre kullanarak elde ettiğimiz kahveler gelmektedir. Espresso ise basınç yoluyla elde edilen, miktarı az olan ama sert olan bir kahvedir. Espressoyu baz alarak, üzerine süt, krema, süt köpüğü ve bazen aromalı sürüplar eklenerek yapılan latte, cappuccino, mocha gibi kahveler ise espresso bazlı kahvelerdir. Bu kahveleri sipariş ederken double espresso dediğinizde iki shot espresso kahvenize eklenir. Yani aslında tüm bu kahvelerde espresso oranı normalde 1 shot olur. Üzerindeki süt, krema, süt köpüğü miktarı kahvenizin tadını ve adını değiştiren faktördür.

Nitelikli kahve ne demektir? Diğer paket kahveler niteliksiz midir?

Nitelikli kahve olarak duyduğumuz ve 250 gr.lik paketler halinde normalın biraz üzerinde bir fiyatla satılan kahveler daha bilinçli olarak üretilen ve tüketilen kahvelerdir. Bu kahveler diğer markaların paket kahvelerinden farklı olarak sadece Arabica çekirdekleri olarak çok daha az mıktarlarda üretilirler. Hangi ülkede üretildikleri ile beraber hangi yörede ve hangi çiftlikte üretildikleri ve nasıl işlendikleri bilinir. Üstelik her farklı kahve çekirdeğinin kavurma profili özenle çıkarılır. Az mıktarlarda, normal paket kahvelere göre daha az kavrulurlar. Tüm bu bilgiler nitelikli kahve paketlerinin üzerinde tüketiciye verilir. Tüketici de zaten bu bilgilere göre kahvelerini seçmektedirler.

Paket kahveler ise daha büyük miktarlarda üretilir, satın alınır ve kavrulur. Nitelikli kahvelere göre daha çok kavrulurlar. %100 Arabica olanları olabileceği gibi Arabica-Robüsta karışımı da olabilirler. Hangi ülkenin kahvesi olduğunu bilseniz bile, hangi yöre veya çiftlikten olduğunu bilemezsiniz. İşlenme yöntemini veya kavurma profili gibi bilgileri elde etmeniz zordur. Sadece az, orta, koyu kavrulmuş olduğu paketin üzerinde yazar. Ancak bu kalitesiz kahve demek değildir. Özellikle Lavazza, İlly, Segafredo, Julius Meinl gibi dev markaların çekirdek kahveleri de oldukça lezzetlidir ve çokça tüketime daha uygundur.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.