Sıralama seçin
Görünüm:
Toplam 4 ürün görüntüleniyor.

Salep

Soğuk kış günlerinde sık sık tükettiğimiz bir içecek türü salep. Havaların soğuması ile adeta salep sezonu da açılıyor ülkemizde.

Salepin ana maddesi nedir?

Salebin yapısını teknik olarak incelediğimizde , orkideler (orchidaceae) ailesinden geldiğini ve toprak altındaki yumrulardan elde edilen tozdan üretildiği gözlenmektedir. Buradan hareketle salepin orkide ailesine mensup olduğunu söyleyebiliriz. Kelime anlamı itibariyle salep Arapcada ki sahlap kelimesinden gelmektedir. Orkide bitkisinin toprağın altıdaki yumrulardan elde edilen tozun genellikle sütle veya su ile karıştırması ile hazırlanmaktadır.

Salepin yapısı incelendiğinde tel köklü ot türünde bir bitki olan salepin 2 adet yumru kısmı bulunmaktadır. Bu yumrular nişasta benzeri polisakkarit glucomannan ismi verilen bileşikler içerir. Gövdesi, dik ve silindirimsidir. Salep çiçekleri salkım veya başak şeklindedir.

Kış mevsiminin güzel içeceği salep nasıl hazırlanır?

Kışın kupalarımızı şenlendirip içimizi ısıtan salepin, serüveni ise oldukça meşakkatli. Salep bitkisi mevsiminde toprak altıdan 15 ila 20 cm arasında bulunun yumru şeklinde ki kökler zarar görmeden topraktan çıkarılır. İşleme tabii tutulmadan önce bu köklerin tamamen sudan arıtılması gerekmektedir bu sebeple titiz bir kurutma işlemi uygulanır. Bu işlemin ardından nemden tamamen arındırılmış olan salep, ilgili fabrikaların yolunu tutar. Fabrikada uygulanan işlem genel itibariyle tamamen kurumuş olan bitki yumrularının ufalanarak toz formuna getirilmesidir. Bu işlemlerden de anlaşılacağı üzere tam Osmanlı zamanlarından beri üretilemekte olan saleplerde genel bir organiklik söz konusu olduğu söylenebilir.

Salepin hazırlanma süreci ise tam yağlı inek sütünün geniş bakır kazanlarda uzun süre boyunca kaynatılır ardından eklenen salep tozu sütün yoğunlaşmasına ve salep kıvamına gelmesini yardımcı olur. Salepin içinde bulunan Glikomannan maddesi süt ile birleştiği zaman şişmeye başlar bu sebeple salep bitkisi dondurma üretimine de elverişli bir yapıya sahiptir. Bilindiği üzere Maraş dondurması tadı ve kokusu itibariyle üretiminde orkide türüne ait bir salepten meydana gelmektedir.

Salebin kültürümüzdeki yeri bahsettiğimiz üzere Osmanlı dönemine dayanmaktadır. O dönemler salep tarçın ile şenlendirilmiş içi ısıtan bir içecektir. Salepin tarçın ile olan serüveni hale günümüze kadar devam etmektedir. Köklerin içindeki yumruların kurutulması ve sonrasında da toz haline getirilmesiyle kullanıma hazır hale gelen salebin gerçek lezzeti, kaynatma işleminde kullanılan sütün kalitesine bağlıdır. Sütün kalitesi ne kadar iyiyse salepten alınan tat o derece güzel olacaktır.  Ayrıca salepin yapına bir damla sakızı ekleyerek ferahlatıcı bir lezzet elde edebilirsiniz.

Saymakla bitmeyen faydaları ile salep

Eskiden beri kültürümüzün bir parçası haline gelen salepin birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydaları şu şekilde sıralayabiliriz.

Mide hazımsızlığı veya bronşit gibi hastalıklara salebin iyi geldiği bilinmektedir.

Bol karbonhidratlı yapısı ile salep enerji verirken aynı zaman iştah açmaya ve zihni güçlendirmeye yardımcı bir etkiye sahiptir.

Öksürüğe iyi gelir, göğsü yumuşatır.

Salep, kabızlık problemine çözüm sunar.

Salep, yiyeceklerin hazmını kolaylaştırır ve güzel bir sindirime yardımcı olur.

Salep, kadınların regl dönemini düzenler.

Salep, bağırsaktaki kurtların düşmesini sağlar

Salep, vücut sıcaklağını arttırır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.