Sırala
Görünüm:
1 2 3 4
Toplam 60 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4

POUR OVER KAHVE DEMLEME EKİPMANLARI

Pour over, özellikle 3.dalga kahve akımı ile birlikte dünyaya yayılmış öğütülmüş kahve üzerine sıcak suyu yavaşça dökmek suretiyle kahvenin demlenmesi yöntemidir. Başarılı bir pour over demlemede kahvenin hangi kalınlıkta öğütüldüğü, suyun sıcaklığı, demleme süresi gibi etkenler büyük önem taşır. Pour over, size kahvenin tadı ve aroması üzerinde kontrol sağlayan bir yöntem olması ile ön plana çıkar. Pour over yöntemi ile kahve demlemek için belli ekipmanlar kullanılır. Bu ekipmanlarda kendilerine has bir filtre kağıdı kullanılır ve kahve bu şekilde filtrelenir.

Hario

Su gibi tükettiğimiz, o sıcacık tadının eksikliğini içmediğimiz her gün hissettiğimiz bir sıcak içecek haline geldi, kahve. Eskiden beri kültürümüzün bir parçası olan kahve,  gün geçtikçe cafe kültürünün de etkisiyle farklı çeşitleri ile karşımıza çıkmakta. Her farklı türde ise aynı özellik var. O da, özen ve sabır. Kahve yaparken ne kadar özenli ve sabırlı davranırsanız, içtiğinizde o kadar hoşunuza gider. Hal böyle olunca kahve ekipmanlarının önemi artıyor, tabii ki. Bu önemli ekipmanlardan biri ise demleme ekipmanları. Demleme ekipmanlarının kalitesi, kahvenin tadıyla adeta doğru orantılı diyebiliriz. Demleme ekipmanlarının arasında en iyi markalardan biri de Hario  V60 . 

Kahve, nasıl demlenir?

Demleme ekipmanlarına geçmeden önce ilk yapmamız gereken, şüphesiz ki kahve demlemeyi derinlemesine incelemek olacaktır. Kahve demlemenin ise aslında tek bir yöntemi yok. Toplamda dört adet kahve demleme yöntemi bulunmaktadır. Gelin, kahvenin tadını daha da güzelleştiren bu demleme yöntemlerini biraz inceleyelim.

  1. Salma yöntemi ile kahve demleme: Bu yönteme salma veya daldırma yöntemi de denilebilmektedir. Yöntem ise şu şekilde; öğütülmüş olan kahvenizi su ile karıştırıp, belirli bir süre bekleyerek demlenir. Bu yönteme en bilinen örnek ise French Press’tir.
  2. Filtreleme yöntemi ile kahve demleme: Filtre kahveler ile hayatımıza girmiş olan filtrelerdeki mantık burada da geçerli. Yöntem şu şekilde; sıcak suyu öğütülmüş kahvenizin üzerine dökünüz, posasını filtrede bırakarak, kahve aşağısında bulunan kaba süzün. Bu yönteme örnek ise konik veya kağıt filtre örnek verilebilir.
  3. Basınç Yöntemi ile Kahve Demleme: Bu yöntemin en bilinen ve severek tükettiğimiz örneği espresso. Yöntem ise şu şekilde; sıcak su basınç yardımıyla kuvvetli bir şekilde öğütülmüş kahveden geçirilerek yapılır.
  4. Kaynatma ile Kahve Demleme: Kaynatma yöntemine ise kırk yıl hatır alma niyetiyle içilen Türk kahvesi en güzel örnek diyebiliriz. Yöntem ise şu şekilde; çekilmiş kahve suda kaynatılır ve kaynama noktasının üzerinde su ile temasta kaldığı en eski yöntemdir.

Kalitesiyle kahveye etki eden marka; Hario

Kahve ekipmanları alanında adını duyurmuş olan Hario kahve demleme ekipmanları bazında birçok ürünü bulunmakta. Kahve ölçü kaşığından kahve hassas tartısına kadar birçok Hario kahve aleti bulunmaktadır.

Kahve tutkunu iseniz ve kahvenizin emin ellerde öğütüldüğünü bilmek istiyorsanız, Hario V60 Elektrikli Coffee Gringer ile kahvenizi ince ince öğütüp ardından güzel kahveler içebilirsiniz.

Sıcak yaz günlerinde hafif ama serinletici kaçamaklar yapmak istiyorsanız, Hario V60 Ice Coffee Maker tam size uygun. Yapmanız gereken buz gibi soğuk suyunuzu kahve haznesine yerleştirmek ve ardından hazırlamış olduğunuz kahvenizi soğuk su haznesinin içinde bulunan bölgeye koyarak damıtma işlemini gerçekleştirmeniz. Cafelerde içtiğiniz soğuk kahvelerden daha güzel bir kahve içmek istiyorsanız yapmanız gereken sadece Hario V60 Ice Coffee Maker kullanmak.

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.