Gimoka Kahve
Sıralama seçin
Görünüm:
Toplam 6 ürün görüntüleniyor.

Öğütülmüş Espresso

Ana vatanı İtalya olarak kabul edilen, basınç yolu ile hızlı bir şekilde kahve demleme yöntemine espresso denilmektedir. Espressonun ince öğütülmüş halinin karşılığı ise öğütülmüş espressodur.

Espressonunun tarihe baktığımızda ise kökeninin 1900’lü yıllara dayandığını söylemek mümkün. Kelime anlamı itibariyle espresso İtalyancada hızlı anlamına gelen “espres” kelimesinden ortaya çıkmıştır. Espressonunun en önemli özelliği olan basıncın karşılığı olarak da “press” kelimesi gelmektedir.

Öğütülmüş espresso hazırlanışını teorik olarak, belirli miktardaki sıcak suyun yüksek basınç ile çok kısa sürede kahvenin içinden geçmesi olarak tanımlanabilir. Espressoyu diğer filtre kahve çeşitlerinden ayıran temel unsurun espressonun daha fazla kahve ve daha fazla su içermesi şeklinde yorumlayabiliriz. Buradan hareket öğütülmüş espresso daha yoğun kıvamlı ve daha zengin aromalı olduğu anlaşılmmaktadır.

Öğütülmüş espresso nasıl yapılır?

Dünya üzerinde sık bir tüketim kapasitesine sahip olan espressonun hazırlanışı sadece tek bir yol ile değildir. Öğütülmüş espresso, en bilinen iki yol ile hazırlanmaktadır.

Moka Pot ile yapılan espresso:

İtalyanların cezvesi olarak adlandırılan Moka Pot bizi ilk espresso ile tanıştıran cihaz olduğunu söyleyebiliriz. Fakat yapısı ve tasarımı sebebi ile Moka Pot’ların taşınabilir olmayı en büyük dezavantaj olduğunu belirtmemiz gerekiyor.  Moka Pot’da yapılan espesso ise şu şekilde :

Cihazın alt haznesine yeteri kadar soğuk su eklenir, burada önemli nokta süzgeç üstüne konulduğu zaman ıslaklığın varolmamasıdır. Ardından süzgeci yerleştirdikten sonra espressonunun istenilen sertlik derecesine uygun olarak kahve eklenir. Üzerine hava almayacak şekilde kapak kapatılır ve ocağın üzerine koyulur. Kaynama sesleri geldiğinde ise ocak kapanır.

Bahsettiğimiz üzere, Moka Pot’un en büyük dezavantajı taşınabilir olmayışı. Başlangıçta söylediğimiz gibi üçüncü nesil kahve akımı ile birlikte kahveye bakış açısı çok farklı bir hal aldı. Bunun en büyük örneğini piyasaya sürülen kahve ekipmanları gösterebiliriz. Özellikle bir kahve makinesi var ki kahve severlerin özellikle espresso severlerin gönlünü feth edecek.

Minipresso ile espresso yapmak:

Minipresso ile espressonuz hazır, taşınabilir olması ile her dakika bu benzersiz tadı yudumlama imkânına sahipsiniz. Minipresso’nun çalışma prensibini ise iki kelime ile açıklayabiliriz aslında, hem de isminden yola çıkarak.  “ Presso” ,yani ‘bastırmak' sözcüğüyle espesso kelimesinin birleşiminden oluşur. Minipresso ile dünyanın en hafif espressosunu hazırlayabilirsiniz. Yapmanız gereken ise yeteri kadar espresso için öğütülmüş kahveyi filtreli haznenin içine koymanız ve tamplemeniz. Bu aşamadan sonra ise yaklaşık 25-30 saniye arasında espessonuz hazır durumda oluyor.

 

Öğütülmüş espresso ile hangi kahve çeşitleri yapılabilmektedir.

Cappucino:

Cappuccino, öğütülmüş espressonun üzerine süt ve köpüğünün eklenmesi ile oluşan içecektir. Espresso fincanına nazadan daha büyük olan cappuccino fincanının 1/3’ü öğütülmüş espresso, 1/3’ü sıcak süt ve 1/3’ü sütün köpüğü ile hazırlanmaktadır. Cappucino hazırlanırken önemli olan bir nokta, süt köpüğünün krema dokusuna sahip olmasıdır.

Ristretto:

Cappucinoya nazaran daha az bilinen ristretto, öğütülmüş espressodan sert bir yapıya sahiptir, aynı miktarda kahveye daha az sıvı eklenerek elde edilir. Ristretto hazırlanırken kahve öğütücüleri az daha inceye ayarlanmaktadır.

Macchiato:

Öğütülmüş espressoya köpürtülümüş olan sütün kremasından az miktarda eklenmesi ile maccihato hazırlanmaktadır. , İtalyanca’da espresso üzerine leke bırakmak anlamında kullanılır. Süt ilavesi ile yapılan bu desen işlemi kimi zaman küçük bir cappuccino gibi bir şekilde ortaya çıkabilmektedir.

Caffe Latte:

Öğütülmüş espressonun üzerine sıcak süt ile yumuşatmak sureti ile ortaya çıkmaktadır. Genel itibariyle İtalya’da sık tercih edilen bir içecek türüdür. Cappiccionaya nazaran daha fazla süt içermektedir. Kelime itibariyle “latte” İtalyancada süt anlamına gelmektedir bu sebeple “Caffe Latte” İtalyanca olarak sütlü kahve olarak adlandırılmaktadır. Caffe latte sunumu itibariyle, kalın ve büyük cam bardaklar da kahve severlerle buluşturulmaktadır.

Americano:

Americano, öğütülmüş espressonun üzerine belirli bir miktar su ilave edilerek hazırlamaktadır. Americo’nun diğer kahvelere nazaran ayrı bir efsaneleşme durumu söz konusudur. Rivayete göre 2. Dünya savaşı sonrasında İtalya’da bulunan Amerikan askerleri, alıştıkları kahve tadına göre ana vatanı İtalya olan espressoyu fazla acı bulmuşlar, bu sebeple espressonun içine bir miktar sıcak su karıştırmak suretiyle öğütülmüş espressonun o acı tadı biraz olsun yumuşatmışlar. Bu şekilde bir efsanesi bulunmaktadır Americano’nun.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.