Nedir Bu 3. Dalga Kahve ?
Nedir Bu 3. Dalga Kahve ?
08 Ağustos 2017

Öncelikle “dalga”, yani İngilizce’de “wave” olarak kullanılan ifade burada “akım” anlamında kullanılmıştır. Dolayısıyla 3.dalga kahve bir akımdır. Demleme ekipmanları veya kahve dükkanları ile ilgili bir ifade değildir. 3.dalga kahve akımı 1 ve 2.dalgadan sonra bir tepki olarak doğduğuna göre gelin önce 1 ve 2. dalga neymiş ona bakalım.

1. Dalga kahve 1960’lı yıllarda kendini göstermiştir. Büyük kitleler halinde üretilen kahveye ulaşmak çok kolaydı ve her evde veya ofiste kahve tüketilmekteydi. Hazır kahveler de bu dönemde popüler oldular. Bu kahvenin tadı zayıf ve asiditesi yüksekti. Üretimde kaliteden çok, miktar ön plana çıktığı için, tüketimde de tadı zayıf olan kahveye bol bol süt, krema, şeker eklendi. Kısacası 1.dalga kahve tam anlamıyla tüketim kahvesiydi.

2. Dalga kahve ise 1960’ların sonunda kendine bir yer edinmeye başladı. Zincir kahve mağazaları daha kaliteli kahve çekirdekleri getirip daha lezzetli kahve ve espresso sunmaya başladılar. Frappuccino gibi süslü içecekler de tüketicinin gönlünü çaldı. Ayrıca kahve dükkanı işletmek de iş dünyasında bir yer edindi. Dark roast kahveler ve espressolar günlük hayatta içilen kahvelerden oldu. Ayrıca bu dönemde insanlar da kahve çekirdeklerini ve onları nasıl demleyebileceklerini ve french press gibi demleme ekipmanlarını öğrenmeye başladılar. Bu anlamda dalga kahve, keyfi çıkarılan kahve demek oldu.

3. Dalga kahve ise 1990’larda ortaya çıktı. Kahveseverler artık kahvenin karakterine, nerede üretildiğine, ticaretini kimin yaptığına, nasıl kavrulduğuna ve demlendiğine hakim olmaya başladılar. Espresso bazlı kahvelerin yanında, dikkatle seçilmiş ekipmanlar yardımıyla manuel olarak demlenen kahveler de kahveseverlerin odak noktası haline geldi. 3.dalga kahvenin ayırt edici özelliği ise daha az kavrulmuş yüksek kaliteli, yani nitelikli, çekirdeklerdir. İnsanlar artık kahveyi tıpkı şarap gibi özenle incelemekte ve sevmektedirler. 3. dalga, kahveyi sadece içecek olarak gören değil, kahvenin kendisine dikkat veren ve kahveye saygı uyandıran bir akımdır. Yani 3.dalga kahve bu anlamda onurlandırılan, takdir edilen kahve demektir. Şimdi sorulması gereken soru şudur: Acaba 4.dalga kahve neler getirecek?

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.