Nedir Bu 3. Dalga Kahve?
Nedir Bu 3. Dalga Kahve?
08 Ağustos 2017

Öncelikle “dalga”, yani İngilizce’de “wave” olarak kullanılan ifade burada “akım” anlamında kullanılmıştır. Dolayısıyla 3.dalga kahve bir akımdır. Demleme ekipmanları veya kahve dükkanları ile ilgili bir ifade değildir. 3.dalga kahve akımı 1 ve 2.dalgadan sonra bir tepki olarak doğduğuna göre gelin önce 1 ve 2. dalga neymiş ona bakalım.

1. Dalga kahve 1960’lı yıllarda kendini göstermiştir. Büyük kitleler halinde üretilen kahveye ulaşmak çok kolaydı ve her evde veya ofiste kahve tüketilmekteydi. Hazır kahveler de bu dönemde popüler oldular. Bu kahvenin tadı zayıf ve asiditesi yüksekti. Üretimde kaliteden çok, miktar ön plana çıktığı için, tüketimde de tadı zayıf olan kahveye bol bol süt, krema, şeker eklendi. Kısacası 1.dalga kahve tam anlamıyla tüketim kahvesiydi.

2. Dalga kahve ise 1960’ların sonunda kendine bir yer edinmeye başladı. Zincir kahve mağazaları daha kaliteli kahve çekirdekleri getirip daha lezzetli kahve ve espresso sunmaya başladılar. Frappuccino gibi süslü içecekler de tüketicinin gönlünü çaldı. Ayrıca kahve dükkanı işletmek de iş dünyasında bir yer edindi. Dark roast kahveler ve espressolar günlük hayatta içilen kahvelerden oldu. Ayrıca bu dönemde insanlar da kahve çekirdeklerini ve onları nasıl demleyebileceklerini ve french press gibi demleme ekipmanlarını öğrenmeye başladılar. Bu anlamda dalga kahve, keyfi çıkarılan kahve demek oldu.

3. Dalga kahve ise 1990’larda ortaya çıktı. Kahveseverler artık kahvenin karakterine, nerede üretildiğine, ticaretini kimin yaptığına, nasıl kavrulduğuna ve demlendiğine hakim olmaya başladılar. Espresso bazlı kahvelerin yanında, dikkatle seçilmiş ekipmanlar yardımıyla manuel olarak demlenen kahveler de kahveseverlerin odak noktası haline geldi. 3.dalga kahvenin ayırt edici özelliği ise daha az kavrulmuş yüksek kaliteli, yani nitelikli, çekirdeklerdir. İnsanlar artık kahveyi tıpkı şarap gibi özenle incelemekte ve sevmektedirler. 3. dalga, kahveyi sadece içecek olarak gören değil, kahvenin kendisine dikkat veren ve kahveye saygı uyandıran bir akımdır. Yani 3.dalga kahve bu anlamda onurlandırılan, takdir edilen kahve demektir. Şimdi sorulması gereken soru şudur: Acaba 4.dalga kahve neler getirecek?

Blog Yazılarımız
Tümünü Görüntüle
Cafflano All In One Manuel Kahve Makinesi
Su gibi tükettiğimiz, o sıcacık tadının eksikliğini içmediğimiz her gün hissettiğimiz bir sıcak içecek haline geldi, kahve. Eskiden beri kültürümüzün bir parçası olan kahve, gün geçtikçe cafe kültürünün de etkisiyle farklı çeşitleri ile karşımıza çıkmakta.
Bialetti
Kahve, hayatımıza yıllar öncesinde giren, önceleri sadece sıcak sohbet ortamlarında 40 yıl hatır alma niyetiyle içtiğimiz, şimdi ki zamanda ise onsuz yapamadığımız biricik kafein depomuz. Ülkemizde var olan Türk kahvesinin yanı sıra dünya kahvelerine de rağbet oldukça fazla. Peki, ülkemizde her evde bulunan Türk kahvesi cezvesi gibi, İtalya’da her evde olan Bialetti hakkında biraz konuşmaya ne dersiniz? Haydi, İtalyanların cezvesine bir göz atalım.
Kurukahveci Mehmet Efendi Colombian Filtre Kahvesi
Cafe kültürü, ülkemizde yaygın hale gelen bir kültür. Bazen arkadaşlarla vakit geçirmek amacıyla bazen herkesten uzak sessiz sakin bir yer arayışıyla gittiğimiz mekanların sayısı günden güne çoğalmakta. Bu kültürün bu denli yaygınlaşması ile tabi ki bazı unsurları beraberinde getirdi. Bu unsurlardan biri içecek skalasında ki genişlik. Çeşitli Türk kahveleri, dünya kahveleri, filtre kahveler, sıcak ve soğuk içecekler olarak birçok içecek çeşidi ortaya çıktı.
Horeca (Horeka) Nedir?
Horeca Nedir? Horeca nedir   sorusu oldukça merak edilen bir sorudur. Bunun nedeni son zamanlarda Horeca sektörünün oldukça popüler olmasıdır.
Mokapot Kahvesi
Evde kendi kahvenizi kendiniz demlemek istediğinizde tercih edebileceğiniz özel cezve seçenekleri arasında yer alan   mokapot kahvesi   özel inceliği sayesinde kısa süre içerisinde demleme işlemini yapılmasını sağlamaktadır. Bunun için özellikle tercih edeceğiniz espresso kahve seçeneği veya çekilme kahveyle istediğiniz incelikte kahveye sahip olabilirsiniz.
Delonghi Kahve Makinenize İyi Bakıyor
Delonghi kahve makinası satın aldığınızda bakım ürünleri ile kahve makinanız her zaman yeni gibi kalır. Peki Delonghi kahve makinası bakım ürünleri nelerdir? 
Nepresso Kapsül, Nespresso Uyumlu Kapsül
  Nespresso, espresso kahve seven kahveseverler için üretilmiş, kahveyi işleyişi biraz daha farklı olan makinelerdir. Bu makineler filtre kahve makineleri aksine kahve koyduğumuz bir hazne yok, bu bölüm yerine kapsül kahvelerin makine konduğu bir bölüm var.
Cafe Ambruvase Taze Yöresel Kahveler
Kahve yetiştiği bölgenin iklimine, çevreında olan bitkilere ve gölge için aralarına dikilen ağaçlara (muz, mango, kakao vs.) ve işlenişine göre farklı tad ve aromalara haizdir. Sizlere her yöreden ve değişik işleniş biçiminden (yıkanarak, naturel kurutulmuş, ayıklanarak kurutulmuş vs.) kahveler getirerek, bunları bizzat deneyimlemenizi sağlıyoruz. Ayrıca dünyanın en önemli kahve bölgelerinde yılda bir kez düzenlenen ve dünya genelinde kabul görmüş olan Cup of Excellence® kahve hazzımlarından 84 ve...
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.