Sıralama seçin
Görünüm:
Toplam 4 ürün görüntüleniyor.

Filtre Kahve metal filtreleri

Ülkemizde yaygın hale gelen cafe kültürüyle birlikte içecek skalası da çeşitlilik göstermektedir. Çeşitli Türk kahveleri, dünya kahveleri, Filtre Kahveler, sıcak ve soğuk içecekler olarak birçok içecek çeşidi ortaya çıktı. Yaygın olarak tüketilen kahve çeşidi olarak, Filtre Kahveler ise kişilerin sertlik derecesine göre farklılık göstermekte. Bu sertliği ayarlanabilir hale getiren ise kahvelerin yapımında kullanılan Filtre Kahve metal filtreleridir.

Filtre Kahve metal filtreleri nedir?

Filtre, tahmin edeceğiniz üzere kahve yapımında süzme görevini yerine getirmektedir. Filtre Kahve bezinin, kahve içinde olan diterpen parçalarını süzmesi ile kahve oluşmaktadır. Bu Filtre Kahve bezlerinin çeşitleri ile kahvenin sertlik derecesi ayarlanmaktadır.

Filtre Kahve metal filtreleri, filtreler arasında uzun ömürlü olan Filtre Kahve filtreleridir. Yaklaşık olarak Filtre Kahve bezlerinin ömrü 2 ila 4 ay arasındadır.  Fakat her kullanımdan sonra filtreleri mutlaka yıkamak gerektiği de unutulmamalıdır. Ayrıca her yıkamadan sonra kahve kalıntısının kalmadığına emin olunmalıdır aksi takdirde bir sonraki kahve yapımında bu kalıntılar kahvenizi acılaştıracaktır.

Filtre Kahve metal filtreleri ile kahve yapımı nasıldır?

Filtre Kahve, makinenin içine konulan suyun ısıtılarak filtrede bulunan kahveyi damla damla alt hazneye doldurmasıyla oluşmaktadır. Bu damla damla dökülen kahve, filtre yardımı ile süzüldüğü için daha yumuşak ve güzel bir tada sahiptir. Filtre Kahve makinesindeki, Filtre Kahve metal filtreleri ile kahvenin içindeki yağ ve asitler süzüldüğü için kahvenin tadı yumuşak hale gelmektedir. Yapımına gelecek olursak; Filtre Kahve makinesinin üst kısmında bulunan filtre bölümüne kahve eklenir, ardından eklenen kahve kadar, su da haznenin içine konulur. Suyun ısınması ile filtrenin içine koymuş olduğunuz kahve damla damla alt hazneye dolmaktadır.  Filtre Kahve metal filtreleri genellikle manuel Filtre Kahve makinelerinde kullanılmaktadır.

Kahve, nasıl demlenir?

Filtre Kahve bezinden bahsettik, Filtre Kahve demleme metotları da Filtre Kahve bezleri ile yakından ilgili diyebiliriz. Kahve demlemenin ise aslında tek bir yöntemi yok. Toplamda dört adet kahve demleme yöntemi bulunmaktadır. Gelin, kahvenin tadını daha da güzelleştiren bu demleme yöntemlerini biraz inceleyelim.

  1. Salma yöntemi ile kahve demleme: Bu yönteme salma veya daldırma yöntemi de denilebilmektedir. Yöntem ise şu şekilde; öğütülmüş olan kahvenizi su ile karıştırıp, belirli bir süre bekleyerek demlenir. Bu yönteme en bilinen örnek ise French Press’tir.
  2. Filtreleme yöntemi ile kahve demleme: Filtre Kahveler ile hayatımıza girmiş olan filtrelerdeki mantık burada da geçerli. Yöntem şu şekilde; sıcak suyu öğütülmüş kahvenizin üzerine dökünüz, posasını filtrede bırakarak, kahve aşağısında bulunan kaba süzün. Bu yönteme örnek ise konik veya kağıt filtre örnek verilebilir.
  3. Basınç Yöntemi ile Kahve Demleme: Bu yöntemin en bilinen ve severek tükettiğimiz örneği espresso. Yöntem ise şu şekilde; sıcak su basınç yardımıyla kuvvetli bir şekilde öğütülmüş kahveden geçirilerek yapılır.
  4. Kaynatma ile Kahve Demleme: Kaynatma yöntemine ise kırk yıl hatır alma niyetiyle içilen Türk kahvesi en güzel örnek diyebiliriz. Yöntem ise şu şekilde; çekilmiş kahve suda kaynatılır ve kaynama noktasının üzerinde su ile temasta kaldığı en eski yöntemdir.

 

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.