Limonata
Sıralama seçin
Görünüm:
Seçtiğiniz kategoriye ait ürün bulunmamaktadır.

Limonata

Limonata, limon ve suyun hatta tercihe göre şekerin ilave edilerek hazırlanması sonucunda ortaya çıkan lezzetli bir içecektir. Limonata nedir diye sorulduğunda limonatanın limon ve su ile hazırlanan basit bir hazırlanışa sahip bir içecek olduğu söylenebilir. Sıcak mevsimlerde soğuk olarak tüketimi tercih edilmektedir. Sıcak havalarda tüketildiğinde insana ferahlık hissi verir. Limonata, soğuk içildiğinde serinletici ve rahatlatıcı bir etkisinin olmasının yanı sıra içinde bol miktarda limon bulunduğundan dolayı C vitamini bakımından da önemli faydalar sağlamaktadır. Limonun insan sağlığına faydası saymakla bitmez. Bol limon kullanılarak hazırlanan limonatanın da aynı şekilde insan sağlığına birçok faydası bulunmaktadır. Hemen hemen herkes tarafından sevilen limonata, hazır olarak marketlerde yer aldığı gibi, pek çok kafe ve restoranların da menülerinde yer alarak müşterilere sunulmaktadır. Marketlerde pek çok marka tarafından paketlenip satışa sunulan limonataların yerine, içerisinde herhangi bir katkı maddesi bulunmayan ev yapımı limonataların tüketilmesi insanlar tarafından daha çok tercih edilmektedir. Limonata kelimesi İtalyancadan dilimize geçmiş bir kelimedir. İtalyanca kelime anlamı da “limon ve şekerle yapılan içecek” şeklindedir.

Limonatanın İçinde Neler Bulunmaktadır?

Limonatanın ana maddesi, isminden de anlaşılacağı üzere limondur. Limon, limon ağacının bir meyvesidir. Limon ağacı, kışın yaprağını dökmeyen küçük bir ağaçtır. Ilıman iklime sahip olan her yerde yetişme ortamı bulan limonun anavatanı ise bilinmemektedir. Limonun dünya çapında ilk kez yetiştirildiği yerlerin Güney Hindistan, Çin ve Myanmar olduğu bilinmektedir. Türkiye’de de Ege ve Akdeniz Bölgelerinde sıkça yetiştirilmektedir. Limon kelimesinin kökeninin ise limonatanın tersine Ortadoğu Bölgesi olduğu düşünülmektedir. Limonatanın içerisinde neler bulunmaktadır sorusu cevaplandığında; limonatada limon dışında, ayrıca şeker, su ve nane de bulunmaktadır. Limonun yalnızca suyunun kullanılarak yapıldığı limonata çeşitleri olduğu gibi, limonun kabukları ezilerek yapılan limonatalar da pek fazla talep görmektedir. Limonatanın içerisine katılan şeker, tercihe göre az ya da fazla miktarda limonataya eklenebilmektedir.

Limonata Nasıl Hazırlanır?

Limonatanın hazırlanma biçimi yöreye göre ya da kişinin tercihine göre değişebilmektedir. Limonata nasıl hazırlanır sorusunu cevaplarsak, limonatanın hazırlanması çok kolaydır. Limonlar güzelce yıkandıktan sonra bir rende aracılığıyla limon kabukları ayrılır. Rende sırasında limonun beyaz kısımlarına dikkat edilmelidir. Beyaz kısımların limonatada yer alması, limonatanın tadına acılık katacaktır. Rendelenen limon kabukları ile küçük parçalar halinde dilimlenen limonlar birlikte ezilir. Bu karışıma isteğe göre şeker de eklenir ve karıştırma işlemine başlanır. Limon kabukları bu işlem sırasında ezildikçe ve limon-su ile karışımı oluştukça, karışımda yer alan şeker de limon tadını almaya başlayacaktır. Nane eklenmek isteniyorsa karışıma bu aşamada nane de eklenebilmektedir. Limonata hazırlandıktan sonra servis edilmesi aşamasında da içerisine nane katılabilmektedir. Karışım istenilen kıvama geldikten sonra ince bir süzgeçten geçirilmelidir. Bu işlem, limonatada herhangi bir limon parçacığının kalmasını önleyecektir. Son olarak da ortaya çıkan karışıma su ekleyin. Limonatayı buzdolabında soğumaya bırakılmalıdır. Limonata buz ile servis edilebilmektedir. Servis sonrasında da limonata içime hazırdır.

Limonatanın Faydaları Nelerdir?

Limonata özellikle yaz aylarında çok tercih edilen bir içecektir. Limonatanın faydaları birden fazladır.

Limonata antioksidan özelliğe sahip bir içecek olarak vücudun bağışıklık sistemini geliştirir ve bu sistemi güçlendirir. Bağışıklık sisteminin dengesini korumaya yardımcı olur. Limonata, vücut için hayati bir öneme sahip olan C vitamini deposu konumundadır. Temel maddesi limon olduğu için, C vitamini bakımından çok zengin bir içecektir. Kilo vermek isteyenler için de kilo verme hedeflerine ulaşmada limonata etkili sonuçlar sağlamaktadır. Limonata, kan şekerini düzenleyici bir etkiye sahiptir. Şeker hastalığı ile mücadelede yardımcıdır. Vücutta meydana gelen alerjik rahatsızlıkları yok eder. Bunu da vücuttaki histamin üretimini azaltması ile başarır. Kalojen etkisi nedeniyle de cilde sağlık verir. Cildin güzelleşmesine yardımcı olur ve ciltteki kırışıklıkları önler. Limonatanın çok fazla olumlu etkisi vardır.

 

Kolay Limonata Hazırlanırken Hangi Malzemeler Kullanılmalıdır?

Limonata hazırlamak sanıldığı kadar zor bir iş olmadığından hemen herkesin severek ve kolaylıkla limonata hazırlayabileceği bir gerçektir. Kolay limonata hazırlanması sırasında kullanılacak malzemeleri açıklamak yararlı olacaktır. Limonata hazırlanması için limon, su, şeker ve isteğe göre nane kullanılması gerektiği bilinmektedir. Ancak bunların ne ölçüde kullanılacağını belirtmekte fayda vardır. Limonata hazırlanırken kullanılması gereken malzemeler şunlardır:

 

 • 9-10 adet limon,
 • 6 su bardağı kadar soğuk su,
 • 3 su bardağı toz şeker,
 • Tercihe göre taze nane yaprağı.

 

9-10 adet limonun yanında 1 ya da 2 adet portakal da kullanılabilir. Limonatanın acı bir tada sahip olmaması için limon kabuklarının rendelenmesi aşamasında limonun beyaz yerlerinin karışıma eklenmemesi gerekmektedir.

 

Limonatanın Tarihçesi

Limonatanın anavatanı bilinmemektedir. Sıcak ve ılıman iklimlerde yetişen limonun olduğu her yerde limonatanın da yer aldığı söylenebilir. Limonatanın tarihçesi limonata severler için önemlidir. Limonata olarak adlandırılmasa da Hindistan’da limon ve şekerkamışı ile hazırlanan “Nimbu Pani” isimli içecek limonataya çok benzemekteydi. Limonata ile ilgili tarihçe hususunda ilk yazılı kanıt Mısır’da bulunmuştur. Belge tarihi miladi 1000 yılına denk gelmektedir. 1676 yılında Fransa’nın Paris şehrinde kurulan “Compagnie de Limonadiers” isimli firma, ilk kez limonata üretimine ve satışına başlamıştır. Bu firma, limonata satışı için Paris’te imtiyaz hakkına sahipti. Monopol bir konumda olduğundan dolayı limonatayı satan tek firma olarak önemli gelirler elde etmiştir. Sokaklarda da limonata satışları bu firma aracılığı ile gerçekleştirilmekteydi. 1767 yılında Joseph Priestley tarafından maden sodası keşfedilince, sodalı limonatanın da yolu açılmış oldu.

Limonata Çeşitleri

Limonatanın birden fazla çeşidi bulunmaktadır. Dünya genelinde yaygın olarak tüketilen limonata, kültür farklılıklarından bile etkilenebilen bir içecektir. Limonata çeşitleri, alkollü ya da alkolsüz olarak da değişik şekillerde hazırlanmaktadır. En çok tercih edilen ve bir limonata çeşidi olan çilekli limonatanın tarifi de gayet kolaydır. Çilekli limonata için;

 • 2 su bardağı çilek,
 • 2 yemek kaşığı pudra şekeri,
 • 1 su bardağı limon suyu,
 • 5 su bardağı su,
 • Yarım su bardağı bal gerekmektedir. Bir kabın içerisine doğranan çileklerin üzerine pudra şekeri eklenir ve 2 saat boyunca bu şekilde bekletilir. Sonrasında çilekler blender aracılığı ile ezilir. Daha doğrusu karışım için gerekli olan tüm malzemeler bu aşamada blendera eklenir. İşlem sonrasında da hazırlanan limonata, buz ile servis edilir.

Çok tercih edilen bir başka limonata çeşidi de Zencefilli Limonatadır. Zencefilli limonata için aşağıdaki malzemeler kullanılmalıdır:

 • 2 su bardağı kadar su,
 • 1 su bardağı bal,
 • 2 yemek kaşığı taze zencefil,
 • 2 su bardağı maden suyu,
 • 1 su bardağı limon suyu.

Küçük bir tencerede zencefil, bal ve su kısa süreli olarak ısıtılır. Daha sonra ateşten alınarak dinlenmeye bırakılır. 10 dakika dinlendirildikten sonra mevcut karışım limon suyu ve maden suyu ile karıştırılır. Limonata hazır hale gelmiştir ve artık soğumaya bırakılmalıdır. Tercihen buz ile birlikte sunulması beğeni toplayabilir. Zencefilli limonatanın zencefil ve limondan kaynaklı çok önemli faydaları vardır. Soğuk algınlığına karşı kesinlikle tüketilmesi gerekmektedir. Kış aylarında buz harici olarak servis edilmesi, tüketenlere büyük faydalar sağlayacaktır.

 

 

 

Sıcak yaz günlerinde, serinletici etkisi ile sürekli olarak tükettiğimiz bir içecek limonata. Çocukluğumuzun temeli diyebiliriz, çünkü Türk kültüründe limonatanın hatrı sayılır bir yeri bulunmaktadır.

Limonata nedir?

Ana maddesi limon ve limon suyu oluşturmaktadır. Limonun ferahlatıcı özelliği yaz mevsiminin kavurucu sıcaklarında dahi sizi etkisi alacaktır.

Limonata nasıl hazırlanmaktadır?

Eskiden annelerimizin yaptığı limonatayı baz alırsak eğer, tamamen doğal ve el yapımı bir hazırlama tekniği olduğunu söyleyebiliriz. Fakat yaşam koşullarının değişmesi ve hızlı bir hayatın günümüze girmesi ile el yapımı limonata yapımının zaman alacağı aşikâr. Bu sebeple sanki anne elinden çıkmışçasına yapılan limonata tadında, toz limonatalar ortaya çıkmıştır.

Limonata içmenin sağlığa yararları nelerdir?

Ana maddesi sebebi ile limonata lezzetli olmasının yanı sıra oldukça faydalı bir içecek türüdür. Bu içecek türü ile ilgili olarak C vitamini deposu olmasının yanı sıra birçok faydası olduğu da bilinmektedir.

Ultraviyole ışınlarına limonata ile karşı koyun

Yaz mevsiminin kavurucu sıcaklarının en büyük zararlarından biri güneşten alınan ultraviyole ışınları. Vücuda oldukça zararlı olan ultraviyole ışınlarının, en çok zarar verdiği böyle tartışmasız olarak göz bölgesidir. Ultraviyole ışınları sebebi ile katarakt gibi hastalıklar baş gösterebilmektedir. Limondan gelen etki limonata ile sadece sizi ferahlatmak ile kalmayıp gözünüzün ultraviyole ışınlarına karşı olan direncini arttırmaktadır.

Antioksidan özelliği ile limonata vazgeçilmeziniz olmalı

Son zamanlarda birçok hastalığın ana sebebi olan vücutta bulunan serbest radikallerin en büyük düşmanı antioksidan özellikli besinlerdir. Limonun yapısında bulunan bu antioksidan özelliği ile vücudunuz bağışıklık sistemini güçlendirip yenileyecektir. Ayrıca antioksidan etkisi sebebi ile içeceğiniz bir limonata vücudunuzdan toksin maddelerin atılmasına yardımcı olacaktır. Bu sebeple diyet listelerinde limonata da bulunmaktadır. Limondan gelen etki limonata ile sadece sizi ferahlatmak ile kalmayıp bağışıklık sisteminize de yarar sağlayacaktır.

Kan şekeri düzenleyicisi olan limonata vazgeçilmeziniz olmalı

Şeker hastalığı artık günümüzde her yaştan insanda baş gösterebilen bir hastalık. Üstelik şeker hastalığı sürekli kontrol altında tutulması gerekmektedir. Limonun en büyük özelliklerinde biri olan kan şekeri üzerinde olan etkisi şeker hastalığı ile mücadele de yardımınıza koşacak bir içecek türü. Limondan gelen etki limonata ile sadece sizi ferahlatmak ile kalmayıp kan şekerinizi kontrol altında tutacaktır.

Alerjik reaksiyonları limonata ile azaltabilirsiniz.

Herkesin bir alerjik reaksiyonu bulunmaktadır genellikle. Alerjik reaksiyonların ana sebebi olan şey ise vücutta bulunan histamin hormonun çok fazla üretilmesidir. Limonata içerisinde bulunan limonun şifalı etkisi sayesinde vücudunuzda bulunun histamin azalacaktır bu sayede alerjik belirtilerinizde azalma olacaktır.  Limondan gelen etki limonata ile sadece sizi ferahlatmak ile kalmayıp alerjik reaksiyonlarınız azalacaktır.

Serbest radikallerin bir numaralı düşmanı

Bahsettiğimiz üzere vücudumuza zararlı olan serbest radikallerin, limonata sayesinde etkileri azaltılabiliyor. Serbest radikallerin tahribat verecek olduğu sinir hücreleri ise limonata sayesinde korunmaya alınmaktadır. Limondan gelen etki limonata ile sadece sizi ferahlatmak ile kalmayıp sinir hücrelerinizi koruyacaktır.

Cilt güzelliğini limonata ile sağlamak mümkün

Kişinin yediği besinler veya aldığı mineraller sadece metabolizmasına değil aynı zamanda cildine de etki etmektedir. Limondan gelen kalojen etkisi ile limona içmek cildi güzelleştirir aynı zamanda cilt kırışıklıklarının önüne geçerek daha genç bir görünümün temelini sağlar. Limonun içinde bulunan sitrik asit sebebi ile de cildiniz hiç olmadığı kadar güzelleşmiş olacak. Siyah noktalarla mücadele sık kullanılan bir asit türü olan sitrik asit, limonun yapısında bulunmasından dolayı, limonata ile güzel bir yüze sahip olacaksınız. Limondan gelen etki limonata ile sadece sizi ferahlatmak ile kalmayıp güzelliğinize güzellik katacaksınız.

Limonata, kalbe yararlı bir etkiye sahiptir.

Antioksidan özelliği sayesinde limondan yapılan limonata kalp ve damar sağlığı için oldukça yararlıdır. Limondan gelen etki limonata ile sadece sizi ferahlatmak ile kalmayıp kalp ve damar hastalıklarına iyi gelecektir.

En bilinen özelliği ile limonata soğuk algınlığına iyi gelir

Limonun en bilinen özelliği olan C vitamini sayesinde, nezle, grip gibi soğuk algınlığı hastalıklarına iyi gelmektedir. Ayrıca limonatanın içine karıştıracağınız birkaç baharat ile bu etkiyi arttırabilirsiniz. Limondan gelen etki limonata ile sadece sizi ferahlatmak ile kalmayıp soğuk algınlığına yakalanma ihtimalinizi düşürecektir.

Sakinleştirici etkisi ile limonata

Limonatanın vücuda bu kadar etkisi varken ruhsal durumunuza da katkı sağlamaktadır. Yapısındaki minerallerden dolayı limonatanın sakinleştirici bir etkisi bulunmaktadır.

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.