Sıralama seçin
Görünüm:
Seçtiğiniz kategoriye ait ürün bulunmamaktadır.

Latte

Cafe kültürünün ülkemize yayılması birçok kahve türünü etkiledi. Latte bu kahvelerden biri. Önceleri çok fazla bilinmiyorken, şuan latte cafe kültürünün etkisi ile olmazsa olmazlarımız arasına girdi.

Latte nedir?

Kelime anlamı itibariyle incelediğimizde Latte kelimesi, esasında İtalya’da Caffe Latte olarak geçmektedir. Latte kelime anlamı itibariyle süt anlamına gelmektedir buradan Caffe lattenin, sütlü kahve anlamına geldiğini anlayabiliriz. Latte yapımının teknik boyutunu kısaca tanımlayacak olursak eğer, Latte espresso kahvesinin süt ile birleştirilmesi olarak tanımlanabilir.

Ana vatanı İtalya olup tüm dünyayı kasıp kavuran Latte, İtalyanların sabah kahvaltılarında sık sık tükettiği yumuşak içimli bir içecektir. Belirttiğimiz üzere ülkemizde cafe kültürünün bu denli yayılması ile ülkemizde de kahve severler tarafından sevgiyle karşılanmış bir içecek türüdür.

Dünyanın vazgeçilmezi, İtalya’nın göz bebeği Latte nasıl hazırlanır?

Latte en güzel en yoğun olarak kahve makileri ile yapılmaktır. Bu kahve makineleri ile lattenin temelini oluşturan süt köpürtme yapılabilmektedir. Öncelik olarak latte yapımında, espersso kahve hazırlanır. Taze çekilmiş bir kahveye bu genellikle 14 ila 18 gr arasında tercih edilmektedir, barista ekipmanı olan tamper aracılığı ile düzleştirilip preslendikten sonra espresso makinesine yerleştirilir. Bu şekilde espresso kahvemiz hazır oluyor.Ardından latteyi asıl latte yapan süt kreması hazırlanıyor.  Isıtılan süt krema haline getirilir. Ardından hazırlanmış olan kremamsı yapıdaki süt espresso kahvenin üzerine eklenir.  

Son zamanlarda patlak verenlen kahvenin bambaşka boyuta ulaştıran üçüncü dalga kahve ile Latte Art diye bir kavramda var olduğunu unutmamak gerek. Kahve sevenlerin başlattığı bir akım, belki de kahveyi nirvanaya taşıyan bir olay üçüncü nesil kahve. Daha önce ortaya çıkan birinci ve ikinci nesil kahveye nazaran büyük bir fark yarattığını söylemeliyiz. Çünkü bu akım da kahve adeta kutsala dönüşüyor. Kahveye saygı duyma, adeta şaraba sunulan methiyeler gibi bir yere sahip kahve.

Ana esas da içilen kahvenin hangi ülkeden gelmiş olduğu, hangi çiftlikte üretildiği, nasıl kavrulduğu, en iyi aroma ve tat için nasıl demlenmesi gerektiği konuları üçüncü nesil kahvenin bel kemiği halinde diyebiliriz.

  1. dalga kahve de ne tür kahveler kullanılır?

Esasında kahveler iki ana kategoriye ayrılmaktadır. Bunlar Arabia ve Robusta. Arabia kahvelerde kafein oranı %1-2 ve daha yumuşak bir tada sahiptir, Robusta kahveler de ise kafein oranı %4-5’tir ve tadı daha serttir diyebiliriz. Bu sebeple üçüncü nesil kahvelerde tadı sebebiyle Arabia kahveleri kullanılmaktadır. Bahsettiğimiz üzere bu akımda kahve kutsala dönüşüyor diyebiliriz. Bu sebeple içilen kahvenin son haline kadar olan tüm aşamalar büyük bir titizlikle gerçekleşmelidir. Bu aşamaları şu şekilde sınıflandırabiliriz;

Kavurma işlemi: Kahvenin tadının güzel olmasının en önemli sebebi kesinlikle kavurma işlemi. Kahve çekirdekleri mikro ölçekler yardımı ile çekirdeğin yapısını çok iyi bilen kavurucular tarafından kavrulmalı. Kavrulmuş kahveler demlenmeden hemen önce öğütülmeli.

Öğütme işlemi: Güzel bir kahvenin diğer önemli unsuru ise öğütme işlemi. Kahvenizi demlemeden önce öğütme işlemini gerçekleştirirseniz güzel bir aroma yakalarsınız. İyi bir öğütücü makinesi ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle dikkat etmeniz gereken bir noktada öğütücünüzün bıçaklı değil değirmen şeklinde olmasıdır.  Bu sadece kahveniz homojen şekilde öğütülecektir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.