Sıralama seçin
Görünüm:
Toplam 7 ürün görüntüleniyor.

Krema Sifonları

Kahvelerin en büyük dostu kahve kremaları. Kahveyle birleşince ortaya çıkan şölen gibi bir lezzet tüm kahve severlerin gönlünü feth ediyor. Üstelik krema sifonu tüm kahve ve tatlılarda kullanılabilecek kadar portatif bir özelliğe sahiptir.

Krema sifonları nedir?

Son zamanlarda hazır tüketim maddelerinin hareket halinde tüketilmesi ile daha fazla rağbet edilen bir madde krema sifonudur. Krema sifonlar birçok kahve yapımınnda kullanılmaktadır hatta birçok tatlı yapımlarında da kullanılabilecek tarzda bir yapıya sahiptirler. Bu sebeple kahveler konusuna biraz değinip, krema sifonuları ve kahvenini birleşimine geri dönüş yapalım.

Kahve nedir?

Kahve, Rubiaceae ailesi olarak adlandırılan diğer bir ismi ile kökboyasıgiller, coffea isimli cinsten tropik çalı çeşitlerine, bu çeşitlerinden ve tohumlarından hazırlanan içeceğe verilen isimdir. Hepimizin sevdiği bir içecek olan kahve, bir ağaç meyvesinin çekirdeğidir. Ailesi; Rubiaceae, cinsi de Coffea’dır.

Birçok Coffea türü vardır. Ancak bu türler içinden genellikle iki tanesine rağbet çoktur. Bu iki tür Coffea Arabica (Arap Kahvesi) ve Coffea canephora (Robusta) olarak adlandırılmaktadır. Bilindiği üzere tarım olarak üretimi yapılan ilk kahve türü Arap kahvesidir. Geçmişte Arabistan’da yetiştirilen bu tür günümüzde daha çok Latin Amerika’da yetiştirilmektedir.

Robusta ise Doğu Afrika ve Kongo Havzası kökenli olarak varsayılmaktadır. Coffea canephora (Robusta) ise Afrika ve Madagaskar’da yetiştirilmektedir. Arabia ve Robusta kahvelerinin tarımını da Asya’da yapılmaktadır.

Kahve ağaçları standart boyu 8 ila 10 metre arasında değişmektedir. Ancak üretim teknikleri sebebi ile standart olarak 2 ila 3 metreye kadar uzaması tercih edilmektedir. Bu ağaçların yaprakları yeşildir ve yetişme koşulları sebebi ile tropikal bölgeye, volkanik zemine, orta derecede neme ihtiyaçları vardır.

Krema sifonu ve kahvenin birleşimi ile çıkan benzersiz lezzet

Krema sifonular, kahvenin o sertlik derecesini kırmak daha yumuşak bir tat elde etmek için kullanılmaktadır. Krema sifonları, kahvenin tadının muhteşem dengelenmesinde rol oynar diyebiliriz. Kahvenin yoğun hazzı krema sifonlar yolu ile daha da doruklara çıkmakta. Krema sifonları normal sütle kıyaslandığında kahveye daha yumuşak daha hoş bir tat ve kalite eklemektedir. Ayrıca Krema sifonları, eklendikleri kahvelere daha az yağ oranı eklemektedirler, bu oran normal süte kıyasla oldukça düşük bir orandır. Ayrıca su yağ oranından dolayı içilen kahvenin koyulaşma ihtimali daha zordur. Bu sebeple yumuşak bir içim sağlanır. Krema sifonları, birçok kahve türünün yapılmasında kullanıldığı için, krema sifonları ile bir çok kahve türü elde edilebilmektedir.

Kahve kremalarına rağbet, hızlı tüketim mamüllerinin ayak üstü denilebilecek tarzda tüketilmesinden dolayı daha da arttı. Krema sifonları özellikle çubuk şekilde olması sebebi ile çok pratik bir kullanım imkanı ve zamandan tasarruf sağlanıyor. Krema sifonlarına rağbetin fazla olmasının en büyük sebeplerinden biri kişiye standart bir kahve lezzeti sunması. Krema sifonları ile size en uygun kahveyi yaparken rahat bir porsiyon ölçümünde bulanabilirsiniz. Bu sebeple krema sifonları bazında bakıldığında birçok yeni çeşidin ve farklı bir aromaların çıktığını söyleyebiliriz. Bu çeşitler ve farklı aromalar ile damak tadına en uygun kahveyi yapmaya olanak sağlarken aynı zamanda farklı kahve deneyimleri yaşamak isteyenlerin severek kullanacakları bir başka yenilik olduğu da söylenebilir. Size en uygun krema sifonu ile cappucinodan tutun da cafe latteye kadar birçok kahve yapımını sağlayabilirsiniz. Kahvenizde kullanacak olduğunuz krema sifonu sayesinde, kahvenizden aldığınız yoğun hazzı iki katına çıkarabilir aynı zamanda yumuşak içim ile severek tüketebilirsiniz.

 

Krema Kapsülü (Cream Charger) Nedir?

Her ne kadar piyasada ismi krema kapsülü olarak anılsa da bu kapsüller farklı amaçlarla da kullanılıyor. İçerisinde farklı gazlar basılarak hazırlanan ve dışı metal bir malzeme ile kaplanılarak güçlendirilen bu ufak tüpler, özellikle son yıllarda giderek daha popüler olmaya başladı. Gıda sektöründe çeşitli alanlarda kullanılan bu kapsüller (ya da tüpler) yiyecek ve içeceklerin tadına genelde çok fazla etki etmezken, çok daha güzel, dikkat çekici ve cezbedici sunumlar elde etmek için bire birdir.

Piyasada bu kapsüllerin genelde üç çeşidi görmekteyiz. Bunlar, içerisine basılan gaz türüne göre isimlendirilmektedir. Örneğin, içinde CO2 (karbon dioksit) bulunan kapsüle CO2 kapsülü deniliyor. Bunun yanında, içerisinde N2O (azot oksit) ve N2 (nitrojen ya da azot) bulunan kapsüller kullanılıyor. İçinde bulunan gaz türü, kapsülün kullanım amacına da etki ediyor haliyle. Bu kapsülleri ve genel kullanım amaçlarını şöyle sıralayabiliriz:

  • CO2 kapsülü: Kullanım yeri sodalar olmak üzere daha ziyade azotlu içeceklerdir.
  • N2O kapsülü: Bu kapsüller, tatlı, pasta vb. ürünler için sütten krema üretmek amacıyla kullanılıyor.
  • N2 kapsülü: Özellikle oda sıcaklığında bulunan soğuk demleme kahveleri buz gibi yapmak ve daha köpüklü bir hale getirerek ilgi çekici bir sunum elde etmek için kullanılıyor.

Piyasada birçok firma tarafından üretilse de bu kapsüllerin genel tasarımları ve ölçüleri aynıdır; ya da en azından biz tüketiciler veya bu ürünü mutfağında kullananarak yiyecek / içecek servis edenler için durum bu şekildedir. Dışarıdan baktığımız zaman sadece ufak ve form olarak silindire benzeyen bir yapı görürüz. Fakat bu kapsüller ile olağanüstü sunumlar hazırlandığını görünce şaşırmamak elde değildir. Zira, kapsül içerisinde sıkıştırılmış gaz serbest bırakıldığında çok farklı bir işlev görüyor. Uygulandığı yerde hacmi genişleyen gaz, göze oldukça hitap eden sunumların hazırlanmasına yardımcı oluyor.

Bu kapsüllerin nasıl kullanıldığından, kullanım amaçlarından ve doğru kullanım yollarından ilerleyen yazılarımızda detaylı olarak bahsedeceğiz. Fakat bu noktada, bu kapsüllerin nasıl kullanıldığına çok kısa değinelim. Öncelikle, kapsüllerin tek başına kullanılmadığını bilmemizde fayda var. Bu kapsüller, İngilizce’de ‘whipper’ denilen ve Türkçe’de genelde ‘dispenser’ (dağıtıcı) olarak adlandırılan bir ürün ile kullanılıyor. Dışarıdna bakıldığında ufak bir termos ya da sürahiyi andıran bu ürüne takılan kapsüller, içerisinde bulunan sıvının köpürerek dışarı çıkmasını sağlanıyor.

Bu kapsüllerin kullanım yerlerine baktığımız zaman sadece ticari mekanları görmüyoruz. Kullanım şekline bakıldığında kafe ve restoran gibi mekanların çok daha uygun yerler olduğu görünse de, kapsüllerin ve dispenserlerin giderek ucuzlaması ve bu kapsülleri kullanarak hazırlanan estetik sunumların giderek yaygınlaşması ile beraber, artık evlerde de bu tür uygulamaları görmekteyiz. Zaman geçtikçe bu tarz uygulamaların artacağı, farklı gazların deneneceği ve bu kapsüllerin kullanım alanlarının genişleyeceği öngörülüyor.

İçerisinde hangi gaz olduğu farketmeksizin kapsüllerin haliyle belirli bir kullanım ömrü bulunuyor. İçindeki gaz belirli bir uygulamadan sonra bitiyor ve yeni kapsülün dispensere takılması gerekiyor. Bu nedenle, bu kapsülü kullanan yerler (evler, kafeler, restoranlar, oteller vs) kapsülleri toplu halde satın alıyor. Bu bakımdan, kapsüllerin piyasada 10’lu, 20’lu, 50’li veya daha fazla adetli halde satıldığını görmek mümkün. İlerleyen yazılarımızda bunlardan da bahsedeceğiz.

Yazı dizimizin devamında bu kapsüller ile ilgili çok daha fazla bilgi bulacaksınız. Bu kapsüllerin genel tasarımından, üretim yöntemlerinden, içindeki gazların özelliklerinden, gazlar ile ilgili güvenlik bilgilerinden, bu kapsülleri üreten ve satan firmaları ayrıntılı olarak ele alacağız.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.