Sıralama seçin
Görünüm:
Seçtiğiniz kategoriye ait ürün bulunmamaktadır.

Kakao

Her kesimden insanın severek tükettiği bir tatlı olan çikolatanın ham maddesi olan, annelerin keklerinde, kurabiyelerinde sık sık kullandığı bir besin kakao. Üstelik kakonun insanlığın hayatına uzun zaman önce girdiği bilinmektedir.

Günümüzün en güzel tadı, kakaonun kökeni uzun yıllara dayanır

Günümüzde vazgeçemediğimiz özellikle mutluluk hormonu salgıladığı için adeta o tüm kalorileri yok saydığımız kakaonun tarihi çok eski zamanlara dayanmaktadır. Bu benzersiz lezzet insanlığa damga vurmuş bir tatlı türü olduğunu söyleyebiliriz. Kakaonun  temeli, M.Ö. 1500 yılına kadar gittiiği düşünülmektedir. İnsanlığın köklü uygarlıklarından biri olan Aztekler zamanında çikolata yenilecek bir tatlı çeşidi olmaktadn ziyade, cenaze törenleri veya kutlamalar gibi özel ve dini günlerderde kullanılmak üzere tüketilen bir tatlı çeşidi imiş. Kakao o kadar değerli bir olguya sahipmiş ki alışveriş zamanlarında para yerine kullanılan bir değermiş. Bu kadar değerli bir yiyecek olan kakaoya Aztek uygarlığı “Tanrının Yiyeceği” anlamında kullanılan bir besinmiş.

  1. S. 1500 yıllarına gelindiğinde kakao içecek formuna geçiş sağlamıştır. Ardından 1600 yıllarında ise kakaonunu içine şeker eklemesi yapılarak günümüzdeki her kesimden insanın gönlüne taht kuran çikolata olarak karşıma çıkmaya başlamıştır.

Temeli bu kadar uzun yıllara dayanmasının yanı sıra kakaonun saymakla bitmeyen yararları bulunmaktadır.

Kakaonun faydaları nelerdir?

Kakaonun insanın vücuduna ve insanın ruhsal psikolojisine etkilediği bilinen bir gerçektir. Kakao içeriği oldukça zengindir.  Kakaonun en bilinen özelliklerinden bazıları antioksidan özelliğinin olması, magnezyum, demir, kalsiyum gibi birçok mineral ve vitamin barındırmakdır.

Kakao, yapısında bulunan zengin mineral ve bileşenlerden dolayı insan vücuduna zindelik ve enerji verir. Bu sebeple birçok sporcu beslenme listelerine kakaoyu eklemektedir.

Kakao, yapısı itibariyle kolestrol içermemektedir. Bu bitter çikolatada olduğu gibi düşünülebilir aynı zamanda yine yapızı itibariyle kakao kötü kolestrolü düşürücü bir etkiye sahiptir.

Kakao, başlangıçtada belirttiğimiz üzere mineral zengini bir yapıya sahiptir. Kakaonun içeriğinde bkır, kalsiyum, demir, çinko ve magnezyum gibi mineraller bulunmaktadır. Ayrıca bakır minarali ile kakonun demir emilimini sağlanmasında özellikle etkili olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda üreme ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi ile bilinen çinko ve demirin de kakaonun içeriğinde bulunması, üreme sistemine ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde yarar sağladığı söylenebilir.

Kakao, felç riskini azaltaması ile de bilinmektedir. Yapılan araştırmalar ışığında kakao tüketen kişilerin, kakao tüketmeyen kişilere nazaran halk dilinde inme denilen felce uğraması ihtimalinin daha düşük olduğu bilinmektedir.

Kakao, yapısındaki minerallerden dolayı kemik sağlığına iyi gelmektedir.

Kakao, yapısındaki potasyumdan dolayı strese bağlı olarak bunalımları önlemektedir.

Kakao, antioksidan özelliği sayesinde kanserle mücadelede etkin rol oynamaktadır. Rakamlara dökecek olursak kakao yeşil çaydan tam 3 kat, kırmızı şaraptan ise 2 kat daha fazla antioksidana sahiptir.

Kakao, hazımsızlık problerine iyi gelmektedir.

Kakao, vücutta bulunan toksin maddelerininn atılmasını hızlandırmaktadır .

Kakao, iştah açıcı etkisiye sahiptir.

Kakao bitkinliği alır, kişinin daha enerjik bir gün geçirmesini sağlar.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.