Kahvede Seviye Atlama Çalışmaları : Kosova Kahvesi

Kahve içmekten hoşlanıyorsanız ve eğer artık Nescafe yerine Jacob Monarch içmek dışında bir şeylerin yapılabileceğini fark ettiyseniz artık sizin için de dönüşü olmayan bir yola girilmiş demektir. Artık belirli aralıklarla farklı demleme yöntemleri aramaya başlayacaksınız. Bu da yetmeyecek ve elinizdeki demleme yöntemi ile farklı lezzetler yaratmaya çalışacaksınız, tıpkı bende olduğu gibi.

Bir süre farklı çekirdekleri deneyerek aradığım lezzeti bulmaya çalıştım. Aslında çok beğendiğim bir harman oluşturmuştum kendime. Ancak bu konuda denemeler yaparak daha da olgunlaştırmak istiyorum. Bununla ilgili bir yazı da hazırlayarak görüşlerimi sizinle paylaşacağım.

Ancak bu sürede farklı kahvelere de bakarken Kosova Kahvesi olarak bir kahve çekirdeğine denk geldim. Aslında den gelmemdeki sebep benim oluşturduğum harmana benzer farklı harmanları araştırmamdı. Kosova kahveside temelde iki farklı çekirdekten oluşturulmuş bir kahve harmanı. Sırrı ise balkanların merkezindeki Kosova‘da kavrulup geliyor olması.

Kosova Kahvesi
Kosova Kahvesi

Bu konuda kahveciniz.com ile iletişime geçtim ve kendileri bana denemem için yollamak istediklerini belirttiler. Moka Pot ile kullanabileceğimi söyledim ve sağ olsunlar sorunsuz bir şekilde benim için öğütmüşler ve aynı gün bana ulaştırdılar. Bu konuda kendilerine teşekkür ederim.

Grande Milenium
Grande Milenium

Kosova Kahvesi

Eve geldiğimde kahvemi annem teslim almıştı. Öncelikle merak ettiğim için farklı kişilere de tattırmak ve farklı deneyimler yaşamak istedim. Bu amaçla gönderilen kahveden, ki 1 Kg göndermişler sağ olsunlar, 3 farklı arkadaşıma numune ayarladım. Ayrıca kahveden de bir moko pot ile latte yapmaya ve bir de cold brew yapmaya karar verdim. Cold Brew yapımı ile ilgili farklı bir yazı hazırlayacağım için bu konuya girmiyorum. Sadece tadım ile ilgili fikirlerimi ileteceğim. Bu yazı sonuçta Kosova Kahvesi tadım notları üstüne.

Öncelikle moka pot ile yaptığım lattem ile ilgili fikrimi ileteyim. Açıkçası beklediğimden daha sert ve kıvamlı bir kahve olduğunu belirtmem gerekli. İlk tattığımda bardağımı yerine koydum ve hemen bir yudum daha aldım. Çünkü aşırı yoğun ve kıvamlı bir lezzeti vardı. Belki biraz abartmak gibi olacak ama bana iyi yapılmış bir Türk Kahvesi’ni andırdı. O kadar yoğun ve kıvamlı ! Eğer sert bir kahve içmek istiyorsanız, Kosova Kahvesi tam size göre diyebilirim.

Cold Brew yapımında açıkçası biraz acemiyim. İlk denememi Kosova Kahvesi ile gerçekleştirdim. 12 saatlik demleme sonrasında dolapta 36 saat beklettim. Sonrasında süt katarak içtiğimde yine çok sert bir kahve ile karşılaştım. Açıkçası farklı denemeler ile çekirdeği denemeye devam edeceğim. Sonrasında Cold Brew temelli bir yazı hazırlayacağım.

Cold Brew
Cold Brew

Tatmaları için verdiğim arkadaşlardan aldığı geri bildirimler de benimle aynı yönde oldu. Hepsi sert ve kıvamlı bir kahve olduğu geri bildiriminde bulundular. Hatta bir arkadaşım ailesine de tattırmış. Benden satın almak için link bile istedi. Bu arada sizler de satın almak isterseniz aşağıdaki linkten satın alabilirsiniz.

https://www.kahveciniz.com/grande-espresso-millenium-cekirdek-kahve-1-kg

Genel olarak değerlendirmek gerekirse, eğer sizler sert ve kıvamlı bir kahve içmek istiyorsanız ve farklı bir lezzet arayışındaysanız Kosova Kahvesi sizin için iyi bir alternatif olabilir. Farklı lezzetleri denemek isteyen biriyseniz, bu lezzete şans verin derim. Hepinize afiyet olsun  :)

Link : http://ayhankorkmaz.net/kahvede-seviye-atlama-calismalari-kosova-kahvesi/

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.