Sıralama seçin
Görünüm:
Toplam 8 ürün görüntüleniyor.

Kahve Terazisi

Kahve yapmak dışarıdan basit gibi görünse de lezzetli kahvelerin hazırlanışı gerçekten büyük bir ustalık gerektirmektedir. Özellikle, son yıllarda üçüncü nesil kahveciliğin giderek yaygınlaştığı kahve dünyasında, kahve severler artık kahveye koku ve lezzet olarak tam anlamıyla bir hakimiyet kurmak isterken, baristalar da hünerlerini konuşturup en iyi kahveleri hazırlamak için kıyasıya bir rekabet içerisine girmektedir. Bunun sonucunda, detaylara daha fazla dikkat eden baristalar öne çıkarken, asıl kazanan ise kahve severler olmaktadır. Zira, bütün detaylarına dikkat edilerek hazırlanmış bir kahve, ancak en iyi denilecek kadar güzel olmaktadır.

Peki bu detay ifadesi ne anlama gelmektedir? Kahve hazırlamak, temelde kahve ve suyun karışımından ibarettir, gibi görünmektedir. Bunun yanında, belki biraz süt ve şeker ilave edilebilir. Fakat, bugün bütün kahve zincirleri, dünyanın önde gelen kahve markaları, hatta kahvesini kendi yapan kahve tutkunları bile kahveyi hazırlarken bir şeye çok dikkat etmektedir: kahve miktarı. Evet, ilk bakışta bu kriter çok önemli değilmiş gibi görünebilir. Fakat en lezzetli kahvelerin doğru su – kahve oranı ile hazırlandığı artık kahve dünyasında herkesin bildiği bir gerçektir. Bunun yolu da kesinlikle kahve hazırlama işlemleri için üretilmiş özel hassas kahve terazilerinin kullanımından geçmektedir. Artık yeni nesil kahvecilik akımın vazgeçilmezleri arasına giren bu teraziler ile fark yaratan kahveler hazırlamak mümkündür. Bu kahve terazileri kullanılarak su – kahve oranı en doğru şekilde ayarlanabilmektedir.

Bu terazileri özel kılan bir diğer özellik ise süre ölçümü yapabilmesidir. Bu bağlamda, kahvenin ne kadar kahve kullanılarak hazılandığı, terazi üzerindeki ekrandan izlenebilirken; aynı zamanda kahve ve sıcak su miktarı takip edilerek uygun ekstraksiyon süresi de ölçülebilmektedir. Bütün bu detaylara dikkkat edildiği takdirde ancak muhteşem kahve lezzetleri elde edilebilmektedir.

Kahve yapmak için özel olarak üretilmiş hassas kahve terazilerinin tek özelliği, uygun miktarı belirlemek ve süre ölçümü yapmak değildir. Bu teraziler – eğer kaliteli markadan temin edilmişse – su geçirmez özelliğe sahip olmaktadır. Böylelikle, kahve hazırlarken olası bir sıvı dökülmesi durumunda endişe etmeye gerek kalmamaktadır. Kahve terazilerinin özellikle elektronik ekran bölümleri su geçirmemektedir.

Üçüncü nesil kahveciliğin kahvede yeni bir akım başlattığı ve teknolojiyi de olabildiğince kullandığı bilinmektedir. Bu bağlamda, kahve terazileri de teknolojinin imkanlarından en fazla istifade edilecek şekilde tasarlanıp üretilmektedir. Öyle ki, normal bir terazide görülemeyecek birçok özellik, bu hassas kahve terazilerinde bulunmaktadır. Bunlar arasında öne çıkanlardan biri, kahve terazilerinin ayarlanabilir otomatik kapanma özelliğine sahip olmasıdır. Bunun yanında, otomatik dara alma özelliğie bulunmaktadır. Bütün bunlar için ihtiyacı olan enerjiyi ise sadece iki adet AAA pil ile sağlamaktadır. Bunun yanında, bazı modeller USB ile şarj edilebilmektedir.

Bu terazilere hassas denmesinin nedeni de gerçekten çok hassas ölçümler yapabilmesidir. ±1 veya ±0,1 gram hassasiyete sahip olan bu teraziler ile oldukça hassas lezzetlere sahip kahveler hazırlanabilmektedir. Bu arada ağırlık birimi olarak birçok terazi için gram, ons ve pound gibi farklı ölçü birimleri arasında geçiş yapılabilmektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.