Kahve Hakkında Faydalı Bilgiler
Kahve Hakkında Faydalı Bilgiler
27 Ağustos 2018

Kahve hakkında faydalı bilgiler

Güne lezzetli bir kahve ile başlamak… Her gün milyonlarca kişi güne taze kahve ile başlıyor. Güzel kokusu ve lezzetli aroması ile yaşamımızın vazgeçilmez içeceklerinden bir tanesidir. Her ne kadar bizim kültürümüzde çayın yeri ayrı olsa da, ülkemizde de hatırı sayılır miktarda kahve tüketiliyor.

Bu lezzetli içecek hakkında aslında yanlış bildiğimiz bir gerçek var! Çok fazla kahve tüketimi uykuyu giderici bir etken değildir. Kafein, vücuttan çok kısa bir sürede atılır ve aslında uykuyu kaçıran bu maddenin, uykusuzluğa pek bir etkisi olmaz.

Bu nedenden dolayı insanlar uykularının gelmemesi için fincanlar dolusu kahve içerler.

Espresso, Americanı, Macchiato, Mocha, Latte ve Capuchino türlerinden mutlaka bir tanesini tatmışızdır. İşte bahsettiğimiz üçüncü nesil kahve türleri arasında bu içecekler de yer alıyor.

Kahve çekirdeği terimini hepimiz biliyoruz. Hatta reklamlarda bile kahvenin çekirdeği olduğundan bahsedilir. Aslında teknik olarak bu içeceğin çekirdeği yoktur. Çekirdek olarak bilinen şey ise bir tohumdur. Kahve bitkisinin tohumları, yeterince olgunlaştığında içime hazır hale getirilir.

Yukarıda bahsettiğimiz üçüncü nesil kahve türleri de, farklı bir kahve tohumu türü değildir. Sadece farklı yöntemler ile elde edilen kahvelere verilen isimdir.

Bazı kişiler bu içeceği kafeinsiz olarak tüketmek istiyorlar. Hatta bu durumu alışkanlık haline getirenler bile var. Ancak kafeinsiz olarak adlandırılan kahvelerde bile çok az miktar kafein bulunur. Yalnızca kafein miktarı oldukça azaltılmıştır. Kafeinsiz olarak bilinen bir kahvede %3 oranında bir kahve bulunması yeterlidir.

Yoğun bir kıvama sahip kahve tüketmek istiyorsanız, tam yağlı süt ile yapılan kahveleri tercih etmelisiniz. Çoğu kişi yağı alınmış sütten yapılan kahvelerin daha iyi olacağını düşünüyor. Oysa ki bu bilgi doğru değildir. Bol köpüklü ve lezzetli kahvelerin sırrı, tam yağlı sütten yapılan kahvedir.

Kahvenin vücudu susuz bıraktığı ise, tam bir şehir efsanesidir. Aslında doğru olan bilgi, kafein maddesinin idrar söktürücü özelliğinin bulunmasıdır. Bu yüzden çok su tüketimine neden olabilir, ancak vücudu susuz bırakan bir etken değildir.

Kahve tüketmek uykusuzluğa iyi gelmiyor, ancak dikkatin toplanmasında son derece faydalı bir etkendir. Yapılan araştırmalarda, günde bir fincan kahve tüketmenin, dikkat üzerinde olumlu etkileri olduğu saptandı.

Ayrıca günde bir fincan kahve; Parkinson hastalığına, karaciğer sirozu hastalığına, kolon kanseri ve şeker hastalığına yakalanma riskinizi azaltıyor.

Kahve makinesi olmadan asla!

Cimbali Espresso makinesi

Cimbali espresso ve kahve makinesi, köklü bir geçmişe sahiptir. Günümüzde üçüncü nesil kahveler bu cihazlar ile yapılır.

LED aydınlatmalı bas bırak özellikli düğmeleri ile kolayca kontrol edilebilir. 1 adet sıcak su musluğu ve 10 litre boyler kapasitesi bulunmaktadır.

İki gruplu özelliği ile hem espresso, hem de sadece kahve yapabilirsiniz.

Mikro prosesör özelliği ile sıcak su dozajı kolaylıkla ayarlanabilir.

Tabi ki sizlere bahsettiğimiz bu cihaz, özellikle kalabalık ofislerde ve kafe tarzı yerlerde kullanılabilir.

Diğer kahve yapan cihazlar

Şu anda piyasada satılan çok çeşitli kahve makineleri bulunmaktadır. Bireysel olarak kullanabileceğiniz ve üçüncü nesil kahveleri yapabileceğiniz cihazlar ile kahve keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz.

Eğer kahveleri tohum şeklinde almayı tercih ediyorsanız, kesinlikle sizlere iyi bir kahve öğütücü gerekli olacaktır.

İyi öğütülmüş taze bir kahveyi, iyi bir cihazda pişirdiğiniz zaman, kahve keyfinizin tamamlanacağına eminiz.

Kahve dünyası; kısaca bir göz atalım!

Ülkemizde her ne kadar kahve denilince akla, Türk kahvesi gelse de, kahve dünyası sadece Türk kahvesinden ibaret değildir. Günümüzde filtre kahve ve üçüncü nesil kahvelerde artık yeterince bilinmekte ve tüketilmektedir. Şimdi sizlere kahve dünyasına ait olan türlerin nasıl yapacağından bahsedeceğiz.

Çözünebilir kahve: Marketlerde ve kahve dükkanlarından satın aldığımız ve suda çözünen kahveler şu şekilde hazırlanır:

  • Kahve tohumları, yüksek basınç ve sıcak su ile demlenir.
  • Bu şekilde demlenen kahveye bazı kimyasal işlemler uygulanır. Bunun nedeni, içinde yalnızca içilebilir aromanın olması gerektiğidir.
  • Hızlı bir soğutma işleminden sonra kahve katı parçacıklar halini alır.
  • Bu aşamadan sonra ise paketlenir ve raflardaki yerini alır.

Günlük olarak en çok tüketilen kahve türü budur.

Espresso kahve: İnce öğütülmüş kahve tohumlarından yüksek basınçlı sıcak su geçirilmesi ile yapılır. Bu basınç yaklaşık olarak 9 bar kadardır.

Latte kahve: Süt ile yapılan kahve çeşitlerinden bir tanesidir. Espressonun sütlü halidir diyebiliriz. Yalnızca sıcak sütün espresso kahveye eklenmesi ile elde edilir.

Capuccino kahve: Sıcak sütün köpük ile espresso kahveye eklenmesi ile elde edilir.

Ayrıca espreso kahveye süt ile bazı eklemelerde yapılarak; Americano, Mocha gibi kahve türlerinde elde etmek mümkündür.

Filtre kahve denediniz mi?

Bu kadar kahve türünden bahsettikten sonra, filtre kahveden bahsetmemek elbette olmazdı. Bu kahve türü 90-95 derece sıcaklığındaki sudan, kahve tohumlarının geçirilmesi ile elde edilir. Aslında yalnızca kahve tohumları değil, öğütülmüş hali de geçirilebilir. Filtre kahvenin telvesi süzüldükten sonra geriye kalan fincana dökülür ve içilmeye hazır hale gelir.

Filtre kahve günümüzde en çok tüketilen kahve türlerinden bir tanesidir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.