Kahveler
Kahveler
27 Ağustos 2018

KAHVE DÜNYASI

 

Kahve, kökboyasıgiller (Rubiaceae)  familyasının  Coffea cinsinden   yer alan bir ağaç ve bu ağacın meyve çekirdeklerinin kavrulup öğütülmesi ile elde edilen tozun su ya da süt ile karıştırılmasıyla yapılan içeceğidir. Dünya kahve üretiminde ilk sıralarda Brezilya, Kolombiya ve Endonezya yer almaktadır.

Hazır kahve üretimi, klasik şekilde işlenmiş kahve çekirdeklerinin kavrulup çekildikten sonra sıcak suyla karıştırılıp dev tanklarda çok koyu bir kahve olarak hazırlanmasıyla başlar. Defalarca filtrelerden geçirilip süzülerek içindeki suda erimeyen kahve parçacıkları ayıklanır. Ardından da bu çok koyu kahve tamamen kurutulur. Geriye kalan toza hazır kahve deniyor. Hazır kahve çeşitleri arasındaki kalite farkları kurutulma sırasında ortaya çıkıyor. Genellikle "Gold" kalite diye satılan en makbul hazır kahve, dondurarak kurutma yöntemiyle yapılandır. En önemli farkı düşük ısıda yapılmasıdır. Bu sayede, fazla ısıyla ortaya çıkan koyu renk ve acı tad bu kahvede olmaz.

Kahve dünyası çok geniştir. Bunlardan sadece birkaç tanesi ise çekirdek kahve, filtre kahve, kapsül kahve, likit kahve, instant (granül) kahvedir.

Granül kahve (instant kahve) kahve ekstraksiyon işlemi kullanılarak imal edilir. Kahve çekirdekleri kaynayan suda ekstrakte edilir. Kahve ekstraktı evapore edilir ve püskürtmeli kurutucu kullanılarak kurutulur. Filtreden geçirilen kahve pudrası, buhar ile çözünür ve işlemin sonucunda yeniden sıvı kahve ekstraktı elde edilir. Aslında özünde demlenmiş kahvenin kurutulmuş halidir. Sıcak  suya konduğunda çözünen kahve çeşididir. Hazır kahvenin çok sıklıkta tüketilmesinin başında hazırlanmasının kolay olmasıdır. Sıcak suyunuz,  kahveniz ve fincanız varsa ,kahveniz hazır demektir.

Instant Buzlu kahve yapımı oldukça kolaydır. Evinizde basitçe bu içeceği yapabilirsiniz.

Soğuk kahve (frappe) yapımı

Malzemeler

  •   2 tatlı kaşığı kadar hazır kahve
  •   3 tatlı kaşığı şeker
  •   4,5-5 tatlı kaşığı su
  •   Soğuk süt
  •   Buz küpleri
  •   Vanilyalı dondurma ( İsteğe bağlı olarak eklenebilir.)

Bir kavanoza hazır kahveyi koyun ve şekerini ilave edin. Daha sonra üzerine gelecek kadar su katın ve kapağı kapatıp birkaç dakika çalkalayın. Daha sonra bir cam bardağa buz küplerini koyun ve üzerine de karışımı ekleyin. Süt ve vanilyalı dondurma da ekleyerek kahvenizin lezzetini arttırın. Afiyet olsun.

Çekirdek Kahve Nedir?

Kavrulmuş fakat öğütülmemiş kahvedir. Ayrıca hızla bayatlayan, çok iyi şartlarda saklanması gerekir. Kavurmayı takiben ilk hafta boyunca çekirdek gaz salımı yapar. Bu sebepten dolayı kavrulma yapıldıktan sonra tüketilmesi için 3 ila 5 gün kadar beklenmesi gerekir.

Çekirdek kahvelerde kahvenin kalitesini ya da lezzetini niteleyen birtakım kriterler vardır. Bu kriterler kahve işinin meslek odası olarak da düşünebileceğimiz nitelikli kahve kuruluşlarınca test edilerek ve denenerek belirlenmiştir. Kahvenin türü ve çeşitleriyle ilgili sınıflandırmalar , piyasada sıkça kullanılan şekliyle  kahvenin Arabica yada Robusta olması , kahvenin kalitesine ve lezzetine dair bilgi sağlayan niteliklerdir. Arabica ve Robusta tadları, içerikleri, yetiştikleri yüksekliğe ve dayanıklılıklarına göre farklışabiliyor. Farklı yükseklikte ve iklimde yetişen meyvelerin farklı tatlara sahip olması kahve türleri arasında  doğası gereği farklılıklar gösterir. Küçük ama çok miktarda meyveler veren Robusta hasadı Arabica’dan daha erken oluşur. Robusta çekirdeğinin kahvesinin tadında ağza kötü gelecek tatlar vardır. Kafein daha yüksektir ve bu nedenden dolayı suda çözülebilir kahve üreticilerinin tercihi Robusta’dır. 

Robusta kahve çekirdeği  daha çok espresso yapımında kullanılır. Aroma katmak için Arabica ile harmanlandığı da bilinmektedir. En iyi kahve çekirdeği kişiye göre değişmektedir. Kimisi Arabica çekirdeğinin  aramosı gibi yumuşak olmasını ister kimisi kafeini yoğun Robusta çekirdeğini tercih eder.

Kahve  çekirdeği öğütücüsü her türlü çalışma koşullarında çalışmasına göre seçilmelidir. Her kahve cinsi için en uygun partikülleri kolay belirleyen kahve çekirdeği öğütücüsünü en doğru tercih olur.

Çekirdek kahve nin lezzet tonları oldukça geniştir. Çikolata kakao, çiçeksi, baharat, fındık ceviz, meyvemsi, karamel, topraksı, portakal, vanilya, turungiller, frenk üzümü gibi birçok lezzet tonları vardır. Kahve nin üretim hacimine göre  ülke sıralaması Brezilya , Vietnam, Kolombiya, Endonezya, Etiyopya, Honduras, Hindistan, Uganda, Meksika ve Guatemala dır.

Filtre Kahve Nedir?  Filtre Kahve Nasıl Olur?

Kahve dünyasında  en fazla tercih edilen kahve türlerinden biri olan filtre kahvedir. Filtre kahve öğütülmüş kahve çekirdeklerinin bir filtreden süzülen su yardımıyla demlenmesi sonucu elde edilen kahvedir. Filtre kahve damla demleme yönteminde, su filtrenin içindeki öğütülmüş kahvenin üzerinden dökülerek hazırlanır. Genellikle orta kalınlıkla çekilmiş kahve çekirdeklerinden süzülerek geçen su, çekirdeklerindeki yağ asitleri ile aromayı alır ve kahveye dönüşür.

Filtre kahve nasıl yapılır?

Kahve için kullanacağınız suyun ısısı asla kaynar seviyede olmamalıdır. Kaynar su kullanmak, kahvenin yanmasına ve tadının acımasına neden olur. Kahvenizin tadının güzel olması için püf noktalara dikkat etmelisiniz. Öncelikle suyu kaynadıktan sonra mutlaka ağzı açık bir şekilde 1 dakika kadar bekletmelisiniz. Bu sayede suyun ısısının düşecektir. Bu filtre kahve yapmak için ideal ısıdır. Bu şekilde filtre kahvenizi yaparsanız  kahvenizin  aromasını doğru bir şekilde ortaya çıkacağını göreceksiniz.

Kapsül kahve

Kapsül kahve tek kullanımlık bir kahvedir. Çekirdek kahve ve kapsül kahve arasındaki fark şu şekildedir. Çekirdek kahveyi kiloluk olarak alırsınız ve tek seferde öğütürsünüz. Birkaç gün içinde tüketmediğiniz zaman tadında ve aromasında bozulmalar olabilir. Kapsül kahve ise tek kullanımlık olduğu için bir adet makinenize yerleştirerek hazırlarsınız. Bu sayede kahvenin tazeliği ve kalitesi düşmemiş olacaktır. Bilinçli ve kahveden anlayan kişiler kapsül kahveyi tercih ederler.

Kapsül  kahve makinaları nasıl çalışır?

Kahvelerin öğütülerek çekilebilir hale getirilmesini sağlayan makinalardır. Kapsül kahve tercih edilirken mutlaka kaliteli olanı tercih edilmelidir. Kahve makineleri kahve haznesi su tankı ve pompa ile çalışır. Siz kapsül kahvenizi haznenin içerisine koyduğunuzda su dolu tankın içerisindeki su pompa aracılığı ile makineye pompalanır ve kahve ile sıcak su birleştikten sonra kahve yavaş yavaş demlenir. Kapsül kahvenin tercih edilmesinin nedeni tazeliği ve aroması olduğundan dolayı kaliteli bir marka kapsül kahvenin lezzeti de üst düzeyde olacaktır. Kahve sıcak suyla buluştuktan sonra fincana akar ve servise hazır hale gelir.

Likit Kahve Nedir?

Çekirdek kahve öğütülmüş kahve veya suda eriyen Instant kahvedir. Kahve bekledikçe bayatlamaya, tadının acılaşmasına, topluca demleme, düşük aroma vs gibi bir çok tat sorunları çıkar. Likit kahve bu sorunları ortadan kaldırmak için geliştirilen en yeni teknoloji ürünüdür.

Likit kahve nasıl hazırlanıyor?

Likit kahve  fabrikalar da  demlenip paketlendikten sonra makinanın içerisine konulup kahve içmek istediğiniz zaman makinanın tuşuna basarak taze olarak bir fincan kahve otomatik olarak hazırlanmış oluyor. Fincanların tümünde eşit tat da ,eşit sıcaklıkta, eşit tazelikte sizlere mükemmel lezzet sunar.

Kahve Kağıtları Nelerdir?

 

Kahve filtre kağıdı kahvenin aromasını kaybetmeden, yoğun bir aroma sağlayarak sizlere kahvenizden daha iyi bir tat almanızı sağlıyor. Filtre kahve kağıdını kullanırken daha lezzetli kahveler için kahve makinenizin haznesinin kuru olmasına dikkat ediniz. Kağıt filtrelerde daha sağlıklı ve avantajlı olmak gerekmektedir. Kahve içinde mevcut olan yağlar, kağıt filtre ile yakalanacaktır. Bu detayın yanı sıra çeşitli durumlarda kahve içindeki yağlar aromayı zenginleştirdiği için daha hafif ve farklı filtrelerin kullanılmasına da ihtiyaç duyulabilir.

İş hayatının vazgeçilmez içeceklerinden olan kahve keyfini kaliteli bir içim ile gerçekleştirmek için kahve makineleri kullanımı çok sık tercih edilmektedir. Kahve makineleri için de ekipmanlar gerekmektedir.Çok sayıda kağıt filtre satın alabilirsiniz. Her yudumda kahvenin doğal aromasını hissetmek isterseniz, mutlaka her kahvede farklı bir filtre kağıdı kullanmanız gerekecektir.

Kahve demleme yöntemleri  Moka pot , cezve-ibrik, damıtma, french press, filtre kahve makinası, kapsüllü makinalar, fiber filtre olarak bir çok  demleme çeşitleri vardır.

Moka pot klasik olarak alüminyumdan yapılır, ancak çelikten yapılmışları da vardır. Ocak üstü bir yöntemdir. Espressoya yakın evde bir içecek elde etmek için idealdir.

Cezve-ibrik Çok geniş coğrafyada kahve yapmak için tercih edilen bir yöntemdir. Kahvenin yapılışında bölgeden bölgeye farklılık gözlenebilir. Ocak üstü bir yöntemdir. Kahve telvesinin içecekten ayrılmadığı tek yöntem olup espressodan bile ince öğütülmelidir.

Damıtma  3. Dalga kahvecilerde sık görülen Hario v60, Chemex, Kalita Wave gibi markaların ürettiği ekipmanların çoğu piyasaya yeni sürülmüştür. Ancak bunlardan Chemex’in ise 1941’de üretildiği bilinmektedir (Chemex Coffee Maker, 2018). Bu ekipmanlar genelde, sifon hariç, konik bir şekle sahiptir.  Su yukarıdan eklenir ve bu ekipmanlar + filtre yardımıyla süzülür.

French press en kolay kullanımlı ve pratik kahve demleme ekipmanları diyebiliriz. Herkesin kolayca anlayabileceği ve yapabileceği  basit bir mantalitesi vardır. Evde veya iş yerinde oldukça basit şekilde french press kullanabilirsiniz. Filtre kahve tercih edenlerin en çok kullandığı ekipmandır. 

                                  

Filtre Kahve makinası Kahveyi otomatik demleyen bu makineler standart bir şekilde çalışır, sadece filtresinin tipi bir değişkendir, metal filtreli ya da kağıt filtreli olabilirler.

Kapsüllü makineler  Kapsül halinde satışı yapılan bu kahvelerin öğütülerek içilebilir hale getirilmesini sağlayan makinelerdir. Bu makinelerin üzerinde su tankları bulunur. Bu tanklar içerisindeki suyun basınçları ayarlanabilir. Bu sayede sizin damak tadınıza göre kahveniz basınçla daha köpüklü ya da köpüksüz olarak hazır hale getirilir.

Fiber  Filtre  %100 öğütülmüş Arabica  çekirdekler öğütülür, mısır fiberi pratik filtreler halinde paketlenir. Sıcak yada soğuk su ekleyip demleme yaparsınız. En pratik demleme yöntemidir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.