Sırala
Görünüm:
Toplam 15 ürün görüntüleniyor.

Filtre Kahve Kağıtları

Ülkemizde yaygın hale gelen cafe kültürüyle birlikte içecek skalası da çeşitlilik göstermektedir. Çeşitli Türk Kahveleri, dünya Kahveleri, Filtre Kahveler, sıcak ve soğuk içecekler olarak birçok içecek çeşidi ortaya çıktı. Yaygın olarak tüketilen Kahve çeşidi olarak, Filtre Kahveler ise kişilerin sertlik derecesine göre farklılık göstermekte. Bu sertliği ayarlanabilir hale getiren ise Kahvelerin yapımında kullanılan Filtre kâğıtlardır.  

Filtre Kağıtları kaç çeşidi ayrılmaktadır?

 Filtre Kağıtlarının birçok çeşidi bulunmaktadır.  Filtre, tahmin edeceğiniz üzere Kahve yapımında süzme görevini yerine getirmektedir. Filtre Kağıtları, Kahve içinde olan diterpen parçalarını süzmesi ile Kahve oluşmaktadır. Bu Filtre Kahve bezlerinin çeşitleri ile Kahvenin sertlik derecesi ayarlanmaktadır. Filtre Kahve bezleri kalın ve ince Filtre olarak ikiye ayrılır.

Kalın Filtre Kağıtları, ince öğütülmüş Kahvenin daha çok süzülmesini sağlamaktadır. Kalın Filtre ile Kahve tadının daha yoğun alınmasına olanak sağlıyor. İnce Filtre Kahve Kağıtları ise kalın Filtre Kağıtlarına göre daha az süzme işlemi gerçekleştiriyor. İnce Filtre ile daha hafif bir Kahve tadı elde ediliyor. Kahvenin sertlik derecesini ayarlayan, bu iki unsurdur.

Bunlara kâğıt, bez, altın, çelik gibi Filtreler örnek verilebilir. Kâğıt Filtreler, tek kullanımlık oldukları için en kısa kullanım ömrü olan Filtrelerdir. Bez Filtreler veya altın, çelik Filtrelerin kullanım ömrü 2-4 ay arasındadır ancak her kullanımdan sonra yıkamak gerektiği de unutulmamalıdır.

Filtre kâğıdı ile Kahve yapımı nasıldır?

Filtre Kahve, makinenin içine konulan suyun ısıtılarak Filtrede bulunan Kahveyi damla damla alt hazneye doldurmasıyla oluşmaktadır. Bu damla damla dökülen Kahve, Filtre yardımı ile süzüldüğü için daha yumuşak ve güzel bir tada sahiptir. Filtre Kahve makinesindeki, Filtre kâğıdı ile Kahvenin içindeki yağ ve asitler süzüldüğü için Kahvenin tadı yumuşak hale gelmektedir. Yapımına gelecek olursak; Filtre Kahve makinesinin üst kısmında bulunan Filtre bölümüne Kahve eklenir, ardından eklenen Kahve kadar, su da haznenin içine konulur. Suyun ısınması ile Filtrenin içine koymuş olduğunuz Kahve damla damla alt hazneye dolmaktadır. 

Kahve, nasıl demlenir?

Filtre Kahve basket kâğıdından bahsettik, Filtre Kahve demleme metotları da Filtre Kahve basket Kağıtları ile yakından ilgili diyebiliriz. Kahve demlemenin ise aslında tek bir yöntemi yok. Toplamda dört adet Kahve demleme yöntemi bulunmaktadır. Gelin, Kahvenin tadını daha da güzelleştiren bu demleme yöntemlerini biraz inceleyelim.

  • Salma yöntemi ile Kahve demleme: Bu yönteme salma veya daldırma yöntemi de denilebilmektedir. Yöntem ise şu şekilde; öğütülmüş olan Kahvenizi su ile karıştırıp, belirli bir süre bekleyerek demlenir. Bu yönteme en bilinen örnek ise French Press’tir.
  • Filtreleme yöntemi ile Kahve demleme: Filtre Kahveler ile hayatımıza girmiş olan Filtrelerdeki mantık burada da geçerli. Yöntem şu şekilde; sıcak suyu öğütülmüş Kahvenizin üzerine dökünüz, posasını Filtrede bırakarak, Kahve aşağısında bulunan kaba süzün. Bu yönteme örnek ise konik veya kağıt Filtre örnek verilebilir.
  • Basınç Yöntemi ile Kahve Demleme: Bu yöntemin en bilinen ve severek tükettiğimiz örneği espresso. Yöntem ise şu şekilde; sıcak su basınç yardımıyla kuvvetli bir şekilde öğütülmüş Kahveden geçirilerek yapılır.
  • Kaynatma ile Kahve Demleme: Kaynatma yöntemine ise kırk yıl hatır alma niyetiyle içilen Türk Kahvesi en güzel örnek diyebiliriz. Yöntem ise şu şekilde; çekilmiş Kahve suda kaynatılır ve kaynama noktasının üzerinde su ile temasta kaldığı en eski yöntemdir.
  • Kahve makineniz veya kahve demleme ekipmanınız.Farketmez!
  • Lezzetli bir kahve için hepsinin filtre kahve kağıdına ihtiyacınız var.Farklı boyut ve kalitelerdeki onlarca filtre kahve kağıdına ulaşabilirsiniz.

 

https://www.kahveciniz.com/kagit-kahve-filtre-kagitlari

 

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.