Görünüm:
Toplam 7 ürün görüntüleniyor.

150 Yıldan Fazladır Süregelen Bir Kahve Efsanesi: Julius Meinl Kahve

Julius Meinl kahvelerinin ilk ortaya çıkış tarihi 1862 yılına dayanmaktadır. Muhteşem kahve lezzetlerinin mimarı olan I. Julius Meinl’ın bu tarihte Avusturya’nın başkenti Viyana’da açtığı bir baharat dükkanı ile başlayan serüven, günümüzde tüm dünyaca tanınan bir kahve markası ile sonuçlanmıştır. Açılan bu baharat dükkanında ilk etapta yeşil kahve çekirdekleri, kakao, çay, baharatlar, pirinç ve şeker satılmakta idi.

1877 yılına gelindiğinde II. Julius Meinl’ın kahve kavurma işlemlerinde kendi geliştirdiği bir yöntem ile Meinl kahvelerinin gelişimi oldukça hız kazanmıştır. Zira bu yöntem ile kavrulan kahve çekirdekleri, ateşin kaynağı olan kömürden çıkan gazlar ile temas etmemektedir. Böylelikle, saf kahve çekirdeklerinin tadı ve aroması tam olarak korunabilmekte ve kahve çekirdeklerine sinen herhangi bir koku veya tat bulunmamaktadır.

İlerleyen yıllarda gelişimini sürdüren Meinl kahveleri artık Avrupa’da iyiden iyiye bilinen büyük bir kahve üreticisi haline gelmişti. 1912 yılına gelindiğinde, şirket merkezi Viyana şehrinin 16. bölgesinde bulunan Julius Meinl Gasse adlı yere taşınmıştır ve günümüzde hala bu lokasyondadır.

Şirket merkezinin de yeni yerine taşınması ile faaliyetlerini daha da hızlandıran Julius Meinl, 1913 yılında Avusturya- Macaristan İmparatorluğunun en büyük kahve üreticisi haline gelmiştir. Bunun yanında yaklaşık 50 milyon insanın yaşadığı bir bölge olan Orta Avrupa'daki en büyük kahve ve çay ithalatçısı durumundadır.

1910’lu yılların ortalarında oldukça iyi bir konumda bulunan ve iyi bir marka tanınırlığına sahip olan firma, 1. ve 2. Dünya Savaşlarının yarattığı ekonomik buhran dönemlerinden en az hasarla çıkabilmeyi başarmıştır. 1950 yılına gelindiğinde Viyana’daki Graben 19 bölgesinde Julius Meinl’ın en büyük mağazalarından biri açılmıştır. Bu mekan, günümüze değin Viyana’daki seçkin ve kaliteli yiyecekler satan bir numaralı mekân olarak kalmıştır.

1962 yılında kuruluşunun 100. yılını kutlayan Julius Meinl, bu yıla özel kahve karışımını piyasaya sürmüş ve şirket o yıllarda da dünyanın en köklü kahve markalarından ve üreticilerinden biri olarak insanların gözünde oldukça iyi bir konumda yer almayı başarmıştır. 1980 yılında ise Julius Meinl’ın en sevilen ve bilinen lezzetli kahvelerinden biri olan President kahvesi satışa sunulmuştur.

Devam eden yıllar içerisinde kabuğuna sığmayan ve ünü artık Avrupa dışına taşan Julius Meinl, hem kahve uzmanlığını artırmak hem de uluslararası düzeyde tanınmak gibi çok ciddi hedeflerini gerçekleştirmeye başlamıştır. Bu bağlamda, 2002 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Chicago bölgesinde bir Julius Meinl kahve evi açılmıştır.

2008 yılında düzenlenen Avrupa futbol şampiyonası Julius Meinl’ın iyi bir reklam ve tanıtım yapması için büyük bir fırsat olmuştur. Bu dönemde şirket, Viyana şehrinin Ringstrasse bölgesinde bulunan Doğa Tarihi ve Sanat Tarihi müzelerinin hemen arasına dünyanın en büyük kahve evlerinden birini açmıştır. Bu tarihten bir yıl sonra, 2009’da 1862. Yüksek kalite Julius Meinl kahvesi restoran ticareti için piyasaya sürülmüştür. Bu kahve, sıra dışı tadı, eşsiz lezzeti ve en gelişmiş teknolojiye sahip oluşuyla karakterize edilen ve Julius Meinl’ın uzmanlığının en büyük örneklerinden biri olması ile bilinmektedir.

2012 yılında 150. yılını kutlayan bu köklü kahve firması, “Doğu Batı ile tanışıyor!” mottosu ile Julius Meinl çayı tekrardan piyasaya sürülmüştür. İlerleyen yıllarda yeni kahvelerini ve yeni tekniklerini tüm dünyaya duyurmaya devam eden Julius Meinl, 2014 yılında French press konseptinin tanıtımını yapmıştır. Bu demleme yöntemi kahvenin hassas ve leziz aromasını, eşsiz ve özel bir yolla muhafaza etmesi ile bilinmektedir.

Viyana Kahve Evi (Coffeehouse) Kültürü

Viyana kahve evleri, Viyana'daki kültürün şekillenmesinde tarihsel olarak önemli bir rol oynamıştır. Bugün, bu eşsiz fenomen tüm dünyada iyi bilinmektedir ve yerliler gibi yurt dışından da çok sayıda ziyaretçi çekmektedir.

Viyana kahve evleri eşsiz bir tasarım ve konsepte sahiptir. Tipik bir Viyana kahve evinde çok spesifik bir atmosfer yaratan belli sayıda sosyal uygulama ve ritüeller bulunmaktadır. Çok çeşitli kahvelerin, hamur işlerinin yanı sıra uluslararası gazetelerin yanı sıra Viyana kahvehanesi mermer masaları, Thonet sandalyeleri, gazete tutucular ve avizeler ile ünlüdür.

Viyana kahve evleri sosyal hayatı en iyi şekilde temsil etmektedir. Bu mekanlar, her bireyin hayallerini tartışmak, düşüncelerini yansıtmak, fikirlerini paylaşmak, başyapıtlardan bestelemek, okumak ya da sadece sessizce oturmak ve renkli yaşamımızın gerçekleşmesini izlemek için buluştuğu bir yerdir. Geleneksel olarak bir bardak su içeren gümüş bir tepside servis edilen bir fincan kahve ile, başka bir şey sipariş etmeden, kendinizi evinizde hissettiren kahvehanede saatlerce ve saatlerce oyalanmaya hakkınız vardır.

UNESCO Dünya Kültür Mirası

1862'den bu yana Viyana kahve evlerinin kültür elçisi olan Julius Meinl bu başarının mimari olmaktan dolayı gurur duymaktadır. Kasım 2011'de Viyana kahve evi kültürü resmen UNESCO Ulusal Somut Olmayan Kültürel Miras Envanteri ‘ne dahil edilmiştir. UNESCO'nun açıklamasına göre; Viyana kahve evleri, kahvenin servis edildiği mermer masalar, Thonet sandalyeleri, kutular (kütükler), gazete masaları ve tarihçilik tarzında iç tasarım detayları ile kesinlikle koruma altına alınması gereken bir kültür gelenek olarak tescil edilmiştir. Kahve evleri zamanın ve mekanın tüketildiği bir yer olurken insanlar bu eşsiz atmosferin tadını çıkartmakta ve bu kültür, sadece ülke veya şehir halkının değil tüm dünyanın ilgi odağındadır.

Julius Meinl Kahve Lezzetleri

Çeşitli kavurma teknikleri ile hazırlana Julius Meinl kahve çeşitleri, herkesin beğenisine hitap etmek için geniş ve çeşitli seçenekler sunmaktadır. Kahve ürünlerini iki ana grupta inceleyebiliriz.

Profesyonel kahveler

Profesyonel kahve serisi, konuklarına birinci sınıf kalite, muhteşem lezzet ve çağdaş tasarım sunmak amacıyla üretilmektedir ve her türlü restoran için uygundur. Julius Meinl’ın ürün portföyü, tamamı farklı boyutlarda mevcut olan tam çekirdek kahveler ve öğütülmüş kahvelerden oluşmaktadır. Her türlü talebe uygun birçok farklı karışım ve çok sayıda kavurma seçenekleri bulunmaktadır.

Ev için kahveler

Perakende kahve çeşitleri kahvaltı kahvelerinden birinci sınıf espresso karışımlarına, birinci sınıf bölge kahvelerine ve herkesin zevkine uygun yenilikçi kapsüllere kadar uzanmaktadır.

Julius Meinl Kahve Lezzetlerinin Kaynağı ve Üretim Yöntemleri

Julius Meinl kahvelerinin yolculuğu, kahve üreticisi çiftçilerle doğrudan temasta bulunulan ülkelerde başlamakta ve böylece ideal yeşil kahve çekirdekleri seçilebilmektedir. Doğru çekirdeği seçerken birçok önemli faktör vardır: bölge, irtifa, nem, meyvenin olgunluğu ve hasat zamanı. Bütün çekirdekler, Julius Meinl’ın uzmanlığı ile özel olarak ve titiz bir süreç kapsamında seçilmektedir. Julius Meinl kahveleri, geleneksel olarak Arabica çekirdekleri ve dünyanın önde gelen kahve tarlalarından toplanan Premium Robusta çekirdeklerinden harmanlamaktadır.

Kavurma tesisine geldiğinde yeşil kahveler sıkı bir kalite kontrolünden geçirilmektedir. Viyana ya da Vicenza'daki kavurma ve harmanlama uzmanları daha sonra kendi know- how ve uzmanlıklarını kullanırlar. Kahve çekirdeklerini kavurduktan sonra, her bir çekirdeği elektronik olarak denetleyen, dakikada binlerce fasulyeyi elektronik olarak kontrol eden başka bir kalite kontrolü uygulanmaktadır. Bundan sonra, uzun süre tazelik sağlamak için kahveler hava geçirmez ve sızdırmaz torbalara doldurulmaktadır. Sürekli tadımı, yeşil ve kavrulmuş kahvelerin denenmesi, fincanlarda sadece en iyi çekirdeklerin görünmesini sağlamaktadır.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.