Sırala
Görünüm:
Toplam 14 ürün görüntüleniyor.

French Press

Uykusuz gecelerin ve uzun çalışma saatlerinin dostu, uykunun düşmanı, dost meclislerindeki koyu muhabbetin vazgeçilmezidir, kahve. Ülkemiz ve dünya çapında bir kahve kültürü var ve bu kahve kültürü uzun yıllara dayanmakta. Geçmişten günümüze değişmeyen değerlerden biridir kahve çekirdeği. Kahve çekirdeğinin serüvenine en büyük katkıyı şüphesiz ki kahve demleme teknikleri de yardımcı oldu diyebiliriz. Son yıllarda cafe kültürünün artması ve faydaları sebebi ile sık tercih edilen kahve türlerinden biri de Filtre Kahveler. Filtre Kahveler, filtre kağıtları sebebi yağ oranının azaltılmasından kaynaklı ve yumuşak içimi sebebi ile sık tercih edilen kahve çeşitlerinden biri. Ülkemizde yeni yeni patlat veren bir içecek türü olsa da Filtre Kahveler dünya kültüründe oldukça önemli bir yere sahiptir. French Press, hemen hemen her cafe de görmüş olduğumuz pratik Filtre Kahve makineleridir.

French Pres nedir?

Günümüzde hemen hemen her cafede gördüğümüz French Press adını Fransızcadan aldığını söylemek mümkün. Kelime anlamı itibariyle baktığımızda Press kelimesi bastırmak, presslemek anlamına gelmektedi ki bu bize French Press kahve makinesinin kullanılması hakkında büyük bir ipucu vermektedir. Öte yandan French Press ismine baktığımızda French kelimesi Fransız olarak anlamına gelmekte ve French Press eklimesinin tam karşılığı ise Fransız baskı olarak karşımıza çıkmaktadır. İşlevi itibari ile French Press’e ismi ile özdeşleşmiş bir cihaz gözüyle bakabiliriz. Öte yandan French Press 1929 yıllına gelindiğinde İtalyan ‘Attilio Calimani‘  tarafondan patentini alarak ‘French Press‘ olarak dünyaya yayılmasını sağlamıştır. Diğer ülkeler de uzun yıllarıdır bulunmasına karşın bizim ülkemiz de tahmini olarak son 10 yıldır yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Peki French Press Nasıl Kullanılır?

French Press’in çalışma şeklini tanımlamak gerekirse, beklemeyerek kahvenin demini almasını sağlamak diyebiliriz. Oldukça basit bir mekanizmaya sahip olan Frech Press, Filtre Kahvenin demini almasını bir süre bekledikten sonra French Press’in üzerinde bulunan mekanizmaya basarak kahveyi cam haznenin dip kısmına götürme sureti ile demleme işlemi sonlandırılır. Oldukça basit bir çalışma prensibi olan French Press’te kahvenin tadının tam alınabilmesi için bekleme süresinin olması gerekmektedir.

Bu lezzeti sadece cafede içemem diyenlerin severek kullanacağı bir tarza sahip olan French Press kolay kullanım kolaylığı ve pratik calışma prensibi ile kahve tutkunlarının bir numaralı Filtre Kahve makinesi haline gelmiş durumda. French Press’te yapılan kahveden her yudumda aynı kahve hazzını yaşamak istiyorsanız birkaç püf nokta mevcut. Bahsettiğimiz üzere birinci püf nokta kahvenin demini almasını yeterli kıvama gelmesi için beklemek. Ardından mekanizmanın içine koyulacak kahve miktarını tam ayarlayabilmek. Frech Press’in içine fazla miktarda kahve koyarsanız şüphesiz ki sizi karşılacak acı bir kahve tadıdır.  İçtiğiniz, damak tadınıza en uygun kahve sertliğine bağlı kalarak French Pressi kahve makinesinin içine kahvenizi yerleştirmelisiniz. Öte yandan bir diğer önemli noktada da, kahvenin taze ve ince ince öğütülmüş olmasıdır. Bilindiği bu kural esasında her kahve için geçerlidir. Kahveniz ne kadar taze ve ince öğütülmüş olursa kahvenizin tadı o denli güzel olacaktır. Taze olmayan bir kahve ile yaptığınız Filtre Kahve uzun ve meşakkatli bir hazırlama süresine sahip olsa da istediğiniz tadı ne yazıki o fincandan alamayabilirsiniz. Bu sebeple French Press kahve makinesini kullanırken kahvenizin taze olmasına özen göstermelisiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.