Filtre Kahve Nasıl Demlenir?
Filtre Kahve Nasıl Demlenir?
04 Ağustos 2018

Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

 

Öğütülmüş kahve çekirdeklerinin bir filtreden süzülen su yardımıyla demlenmesi sonucu elde edilen kahvedir. Suyun filtreden geçerek kahveyle buluşması ve damla damla hazneye dökülmesi nedeniyle bu yöntemle hazırlanan kahveye ‘filtre kahve’ ya da ‘damla kahve’ denilmektedir.

 

Filtre Kahve nedir? Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

 

Öğütülmüş kahve çekirdeklerinin bir filtreden süzülen su yardımıyla demlenmesi sonucu elde edilmiş kahvedir. Suyun filtreden geçerek kahveyle buluşması ve damla damla hazneye dökülmesi nedeniyle bu yöntemle hazırlanan kahveye ‘filtre kahve’ yahut ‘damla kahve’ denilmektedir.

Günümüzde en çok Kuzey Amerika’da tüketilen filtre kahvenin 5 farklı kahve demleme ekipmanı ile  demlenme yöntemleri ise şöyle olmaktadır:

1- Filtre Kahve Makinesi ile filtre kahve demleme

 

Orta kalınlıkta öğütülmüş kahve (bir fincan için ortalama 7-8 gr önerilir), üst kısımdaki filtreye yerleştirilir. Ardından su haznesine kahveyle orantılı olacak şekilde (200-300 ml arası önerilir) su eklenmiş olur ve kapağı kapatılır. Makinenin düğmesine basılır ve filtre kahve demlenmeye adım atar. Damla damla akmaya başlayan kahvenin tamamı alt haznede biriktiğinde kahve içime hazır hale gelir. Son aşama ergonomik olması sebebiyle filtre kahve makinesi maksimum kullanılan ‘filtre kahve’ demleme yöntemlerinden biridir.

 

2- French Press ile filtre kahve demleme

 

Filtre kahve makinesinden sonrasında en pratik kullanım sağlayan yöntemlerden biri de French Press’tir. Kalın öğütülmüş kahve (17-18 gr önerilir) French Press’e eklenmiş olur. Üstüne ortalama 95 derecelik (300 ml önerilir) sıcak su eklenir. Peşinden French Press’in kapağı kapatılır fakat aşağı indirilmez. Ortalama 4-6 dakikalık bekleme süresinin sonunda kapak aşağı doğru bastırılır ve filtre kahve içime hazırdır.

 

3- American Press ile kahve demleme

 

Pres demleme metoduna yeni bir bakış açısı yapan ve French Press ile aynı demleme kolaylığı sunan American Press ile filtre kahve hazırlama adımları ise şöyle olmaktadır: Kahve haznesine orta kalınlıkta öğütülmüş kahve (20-24 gr önerilir) eklenir. Hazne, American Press’in pistonuyla birleştirilir. Su haznesine su eklenir (355 ml önerilir) ve piston haznenin üzerine kapatılır. Kahve haznesinin bulunduğu piston aşağı indirilir ve kahve içime hazırdır.

4- Chemex ile filtre kahve demleme

 

Kahve demlemenin en şık şekillerinden biridir. Kağıt ya da metal filtreye orta kalınlıkta öğütülmüş kahve (ortalama 15 gr önerilir) eklenmiş olur. Kahvenin üzerine sıcak su eklenmiş olur ve önemli olan nokta kahveyi yavaş yavaş demlemektir, çünkü su kahvenin üzerine yavaşça dökülür. Demlenen kahve Chemex’ten başka bir kaba yukarıdan dökülmek suretiyle aktarılır. Bu işlem kaptan Chemex’e Chemex’ten kaba şeklinde birkaç kere tekrarlanır. Aktarma işlemi süresince kahvenin nefes almasını ve aromasının artmasını sağlıyor. Kahve son kere fincana aktarılır ve içime hazırdır.Aroması muhteşem bir şekilde ortaya çıkar.

 

5- Sifon ile filtre kahve demleme

 

Sifon veya Vakum Pot tekniği, kahve demlemenin en şık yöntemi olarak kabul edilir. İlk önce üst kısımdaki hazne çıkarılır ve alt kısımdaki hazneye su (300 ml önerilir) eklenmiş olur. Eklenen suyun sıcaklığı önem taşımaz. Suyun ısınması esnasında üst hazne alt haznenin üstüne vakum oluşturmak amacıyla kapatılır. Alt haznede ısınan suyun üst hazneye çıkması beklenir. Üst hazneye çıkan suya orta kalınlıkta öğütülmüş kahve (20 gr önerilir) eklenir. Kahve biraz karıştırılır ve yaklaşık 1,5 dakika sonucunda sifonun altındaki ısı çekilir ve kahvenin alt hazneye dolması beklenir. Alt haznede biriken kahve içime hazırdır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.