Kahvenin Lezzete Dönüşme Aracı Filtre Kahve Makineleri
Kahvenin Lezzete Dönüşme Aracı Filtre Kahve Makineleri
21 Aralık 2017

Filtre Kahve Makinesi

Öğütülen kahvelerin demlenmesi için kullanılan araca filtre kahve makinesi denilir. Filtre kahvelerden istenilen sonucun alınabilmesi için kahvelerin makinelere uygun biçimde öğütülmüş olması önem taşır. Özellikle hazır kahvelerin filtre kahve makinesi için uygun olmadığı bilinmelidir. İşlenmiş kahveler filtre kahve makinesinde kullanılmaz. Temin edilmesi gereken kahveler öğütülmüş birer kahve olmalıdır. Bu nedenle kahve satın alırken filtre kahve makinesi için kullanılacağının belirtilmiş olması gerekir.

Filtre Makine Nasıl Kullanılır?

Filtre makinelerinde bulunan parçalar karaf, su haznesi ve kahve haznesidir. İlk etapta öğütülmüş kahve filtre makineye koyularak başlanır. Makineye filtre kağıdı yerleştirilir. Kahvenin ölçülü bir miktarda koyulmasının ardından sıra su haznesi suyun yine ölçülü miktarda koyulmasıdır. Bu işlemlerden sonra demlenmiş kahveniz hazır olacaktır. Şimdi ise bilinmesi gereken su ölçüsü, kahve ölçüsü ve filtre kahve kağıdının nasıl konulması gerektiğidir.

Filtre Kahve Makinesine Ne Kadar Kahve Koyulmalı

Kahve ölçüsünün filtre kahve makinesine koyulması aslına bakılırsa tamamen damak tadı ile alakalı bir durumdur. Ancak yine de standart ölçüler hakkında bilgilenilmesi adına Avrupa standartlarının ölçüleri bazında bilgiler verilebilir. Avrupa standartlarına uygun olan 125 ml suyun içerisine 7 gram kadar kahve konulmasıdır. Göz kararı olarak bu oran bir kahve fincanı suyun içerisine bir yemek kaşığı dolusu kahve koyulması anlamına gelmektedir. Fakat bazı kişiler kahve oranını artırmakta ve kahvesini daha sert içmekten hoşlanmaktadır. Bunun için 200 ml suyun içerisine 2 yemek kaşığı dolusu kahve atılabilir.

Filtre Kahve Makinesine Ne Kadar Su Koyulmalı

Filtre kahve makinesine 125 gram su koyulması tek kişi için yeterli olacaktır. 2 kişilik kahve elde edilmek isteniyor ise 250 gram veya 400 gram su koyulabilir. Kahvenin sert içilmesi kişileri hoşnut bırakıyor ise iki kişilik tarifte 400 ml su içerisine 4 yemek kaşığı öğütülmüş kahve konulabilir.

Filtre Makinesine Kağıt Nasıl Yerleştirilir?

Bazı makineler filtre kağıdı ile çalışırken bazı makineler ise filtre kağıdından bağımsız olarak çalışır. Filtre kahve makinesinin filtre kağıdı kullanımı gerektirip gerektirmediği kullanım kılavuzunda belirtilir. Huni şeklinde olan filtre kağıdı kahve haznesine oturtulur ve ardından kahve koyulur. En kaliteli kahve içimleri için sitemizi ziyaret edin ve ürün katalogumuzdan dilediğiniz ürün en uygun fiyatlarla sahiplenin!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.