Filtre Kahve Çeşitleri ve Demleme
Filtre Kahve Çeşitleri ve Demleme
14 Ocak 2019

Lezzetli aroması, yumuşak tadı, sade ve fındık aromalı çeşitleri ile filtre kahve çeşitleri, artık yaşamımızın bir parçası haline geldi. İsterseniz, filtre kahve çeşitleri ve özelliklerine yakından bakalım.

Filtre kahve çeşitleri ve özellikleri

Brezilya türü filtre kahve yumuşak içimli ve hafif bir tada sahiptir. Ağızda fındık aromasına benzer bir tat bırakır. İçim ve tat özellikleri, kahvenin yetiştiği bölgeye ve iklim özelliklerine göre değişir. Brezilya’da en çok Arabica türü kahve yetiştirilir.

Guatemala ülkesinde yetiştirilen kahvelerden elde edilen ürünler, hafif asitlidir. Yumuşak bir içime sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu bölgeden gelen filtre kahveler, baharat ya da kakao aromasına sahiptir.

Afrika kıtasında yer alan Kenya ülkesinde üretilen ve filtre kahve haline getirilen ürünler, asitlik değeri yüksek bir özelliğe sahiptir. Keskin bir tada sahiptir ve sert bir içimi vardır. Ağızda, turunçgilleri anımsatan bir tat bırakır.

Genel olarak Afrika kıtasından gelen kahvelerin, meyvemsi bir tadı vardır. Dolgundur ve yoğun bir aromaya sahiptir.

Filtre kahve tavsiye

Kahve severlerin en çok tercih ettiği türün, filtre kahve olduğunu söyleyebiliriz. Tabi ki sert ve keskin bir tada sahip olan kahvelerin tiryakileri de çoktur. Filtre kahve üretimi için kullanılan kahve çekirdekleri, hafif kavrulur ve kalın öğütülür. Bu durum ise kahvenin yumuşak içimli bir hale gelmesine neden olur.

Asitlik değeri diğer kahve türlerine oranla daha düşüktür. Bu yüzden pek çok kişi tarafından tercih edildiğini söyleyebiliriz.

İki tür filtre ile hazırlanır. En çok kağıt filtre kullanıldığını söyleyebiliriz. Ancak çelik filtrelerin de genelde baristalar tarafından ve kafelerde kullanıldığını görmekteyiz.

Filtre kahve faydaları

Birçok faydasının olduğunu söyleyebiliriz. Düzenli olarak içilen filtre kahve, birçok hastalığın önlenmesinde de etkilidir.

Düzenli olarak filtre kahve içildiğinde:

  • Siroz ve karaciğer kanserinin önlenmesinde etkilidir. Ancak sade içilmesi gerekir. Şekersiz ve sütsüz tüketilmesi daha yararlı olacaktır. Eğer şeker tercih ediliyorsa da, doğal tatlandırıcıların kullanılması faydalı olacaktır.
  • Vücudumuz tarafından üretilen dopamin maddesi; metabolizmanın daha hızlı çalışmasını, kan basıncının normalleşmesini ve hafızanın güçlenmesini sağlar. Filtre kahvede bulunan kafein maddesi, yaklaşık olarak 45 dakika içinde kana karışarak, vücudun dopamin maddesi salgılamasını sağlar.
  • Filtre kahve içerisinde birçok vitamin bulunur. B2, B5 ve B3 vitaminlerinin yanı sıra, manganez ve potasyum gibi mineralleri de içerir. Bu özelliği ile antioksidandır ve vücutta bulunan toksinlerin atılmasında oldukça etkilidir.
  • Günde bir fincan filtre kahve tükettiğinizde, kalp hastalıklarına yakalanma riskiniz azalır.
  • İdrar söktürücü bir özelliğe sahiptir. Ayrıca vücuttaki zararlı bakterilerin atılmasına da yardımcıdır.

Görüldüğü üzere filtre kahve faydaları oldukça çoktur. Ancak yine de aşırı miktarlarda tüketilmemesini tavsiye ediyoruz.

Filtre kahve nasıl içilir

Böyle soru mu olur? İstediğimiz gibi içeriz! Diyebilirsiniz. Ancak size anlatacaklarımızla, filtre kahveden daha çok keyif alacak ve içme alışkanlıklarınızı değiştireceksiniz.

Kahveyi içmeden önce fincanınızı sıcak su ile yıkamanız gerekir. Böylelikle aromadan daha fazla lezzet alabilirsiniz.

Filtre kahve bekletilmeye gelmez. Ürünü hemen tüketmeniz gerekir. Yarım saat içinde filtre kahvenin tüketilmesi iyi olacaktır.

Filtre kahve sert bir içime ve aromaya sahiptir. Kahve tiryakilerine hitap ettiğini söyleyebiliriz. Ancak hem filtre kahve içmek istiyorum, hem de yumuşak bir içim seviyorum diyorsanız, kahvenize biraz süt ekleyerek, tadını yumuşatabilirsiniz.

Filtre kahve demleme

5 farklı yöntem ile demleme işlemini gerçekleştirmek mümkündür. Burada anlatacağımız yöntemler ile filtre kahve lezzetini ikiye katlayabilirsiniz.

Filtre kahve makinesi kullanarak

Bu yöntemde satın alacağınız kahve demleme makineleri ile nasıl filtre kahve hazırlayacağınızı anlatacağız.

Kahve çekirdeklerimizin, orta kalınlıkla öğütülmüş olmasını tavsiye ediyoruz. Satın alırken bu kriteri göz önünde bulundurmayı unutmayın. Her bir fincan için 7 ya da 8 gram civarında, makinenin filtre kısmına kahve ekliyoruz.

Su haznesine ise yaklaşık olarak 300 mililitre kadar su ekliyoruz. Makinede yavaşça ve damlayarak demlenen kahve, makinenin alt haznesinde birikir. Böylelikle kahve içime hazır hale gelir.

French Press yöntemi ile filtre kahve demleme

Pratik ve kolay bir yöntemdir. Zaten yaygın olmasının nedeni de pratik olması ve kahvenin lezzetini olduğu gibi korumasıdır.

Bu yöntemde, kalın öğütülmüş kahve kullanıyoruz. Yaklaşık olarak 18 gram kahve kullanmamız gerekiyor. Kahveyi French Press demlemek ekipmanına ekledikten sonra ortalama olarak sıcaklığı 95 derece olan su ekliyoruz. Yaklaşık olarak 300 mililitre su eklememiz yeterli olacaktır.

4 ya da 6 dakika bekleme süresinden sonra pistonu aşağı doğru bastırıyoruz ve kahve, fincana doğru akıyor. Artık kahve içime hazırdır.

American Press yöntemi ile

French Press yöntemine benzer bir yöntemdir. Yalnızca press ile kahve demleme olayına farklı bir boyut kazandırmıştır.

Kahve haznesine yaklaşık olarak 24 gram kadar orta kalınlıkta öğütülmüş kahve ekliyoruz. Su haznesine ise 355 mililitre sıcak su eklenmesi gerekiyor. Suyun sıcaklığı ise French Press demliğindeki gibidir.

Pistonu yavaş bir şekilde aşağı doğru ittiğinizde, lezzetli kahve fincana yavaşça dolacaktır. Görüldüğü üzere American Press yöntemi ile hazırlanan kahve, French Press yöntemine oldukça benziyor.

Chemex yöntemi ile

Kağıt ya da metal filtreler kullanılarak kahve hazırlanan bir yöntemdir. Bu yöntemde de orta kalınlıkta öğütülmüş kahve çekirdekleri kullanılır. Yaklaşık olarak 15 gram kahve kullanılması yeterlidir. Öğütülmüş kahveye sıcak su yavaşça eklenir. Zaten demlemenin sırlarından birisi de budur.

Fincana aktarılan demlenmiş kahve daha sonra, bir başka fincana biraz yukarıdan dökülecek şekilde aktarılır. Bu işlem birkaç kere tekrarlanır. Böyle yapılmasının nedeni, kahvenin hava almasını sağlamak ve aromasının artmasını sağlamaktır.

Sifon yöntemi ile

Vakum ya da sifon demleme ekipmanları ile hazırlanan filtre kahve yöntemidir. Demleme ekipmanının üst kısmında bulunan hazne çıkarılır ve alt kısımdaki hazneye yaklaşık olarak 300 mililitre su eklenir. Bu yöntemde suyun sıcaklığının bir öneminin olmadığını belirtelim.

Su ekledikten sonra üst haznenin kapağı kapatılır. Böylelikle vakum etkisinin oluşması sağlanır. Alt haznede su ısındıktan sonra, üst hazneye çıkmaya başlar. Bu aşamadan sonra orta öğütülmüş kahve çekirdekleri, demliğe eklenir. Yaklaşık olarak 20 gram kahve eklemek yeterli olacaktır. Eklenen kahveyi biraz karıştırmak yararlı olacaktır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.