Espresso Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır?
Espresso Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır?
18 Haziran 2018

barista temizlik

Espresso makinesi temizliği leziz bir kahve elde etmek için periyodik olarak yapılmalıdır. Espresso makinenizi kullandıkça suda bulunan partiküller ve kahve tozları makine aksamınızda yer eder ve içtiğiniz kahvenin tadını direkt etki eder. Bununla birlikte eğer espresso makineniz ile süt bazlı içecekler de yapıyorsanız, sütü ısıtıp/köpürttüğünüz sistem de ne kadar temizlerseniz temizleyin kalıntı bırakmaya ve bakteri üretmeye meyillidir. Kahve öğütücünüz de aynı espresso makinesi şeklinde temizlenmeye ihtiyaç duyar. Makine dişlileri arası kahve kalıntıları öğütüm yaparken benzer kahve taneleri elde etmenizi zorlaştıracaktır. Aşağıda hangi temizliği ne şekilde yapmanız gerektiğini anlatacağız.

Espresso Makinesi Temizliği

Kahve Makinesi temizlik fırçanız ile fotoğrafta göründüğü biçimde kahve kalıntısı kalma ihtimali olan her yeri temizleyin.

1)Porta filtrenizi kör tapa ile kapatın içine aşağıdaki gibi bir yiyecek kaşığı 3-4 gram PulyCaff Powder (gıda ile temasa uygun, insan sağlığına tesiri olmayan kimyasal deterjan) koyun. Porta filtrenizi espresso yapar şeklinde yerine yerleştirin ve makineyi 10 saniye boyunca çalıştırın. Arkasından 10 saniye bekleyin ve bu işlemi 5 kere tekrarlayın.
2) Porta filtrenizi yerinden sökün ve espresso makinenizi yine çalıştırın, makineden gelen sıcak su ile porta filtrenizi temizleyin.

3) Porta filtrenizi bu defa kör tapa olmadan yerine takının ve sıcak su ile makinenizi 10 saniye çalıştırıp 10 saniye bekleyin. Bu işlemi 2 kez tekrarlayın.

4) Bundan sonrasında ile demlediğiniz espressoyu dökün.


1) Full otomatik makinelerde süt buhar çubuğu ve sistemi temizliği için 25 ml. (bir kapak) Puly Milk‘ i 500 ml. Soğuk suya ekleyin ve makinenize süt alır benzer biçimde bu solüsyonu verin. 3 4 kere bu solüsyon ile espresso makinenizi çalıştırın. Peşinden 1 litre soğuk su ile espresso makinenizi 3 4 kez çalıştırarak durulama yapın.
2) Cafelerde kullanılan ticari espresso makinelerinin süt buhar çubuğu temizliği için 25 ml. (bir kapak) Puly Milk‘ i 500 ml. Soğuk suya ekleyin, buhar çubuğunu içine yerleştirin ve 7 kere çalıştırın. Arkasından 1 litre temiz su ile aynı işlemi yaparak buhar çubuğunu durulayabilirsiniz.

Öğütücü Temizliği

Öğütücünüzden tüm kahve çekirdeklerini temizleyin. 1 paket Puly Grind‘ i makinenizin kahve döktüğünüz kısmına boşaltın. Üstünü çekirdek kahve ile doldurun ve 2 defa öğütüm yapın.

Unutmayın kısa periyotlar ile yapacağınız bu bayağı temizlikler hem makinenizin ömrünü uzatacak hem de daha leziz kahveler demlemenizi sağlayacaktır.

Barista Temizlik Ekipmanlarına incelemek için tıklayınız.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.